Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (26)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Anca: nu, nu esti
Gianina: nu te supara pe mine, dar 7 kg la aproape 6 luni mi se pare fff ok. 500 de g in 2 saptamani era prea mult la vārsta asta si de aia si frana din urmatoarea perioada.
Pentru sanatatea voastra mintala incercati sa va relaxati cu mancarea. Aveti incredere ca stiu ei mai bine ce si cat au nevoie. Cititi despre anorexia la bebelusi si poate veti intelege ca poate deveni urat. In plus, a pacali/ indopa copilul cand nu e atent nu ii permite sa invete sa receptioneze semnalele de saturatie de la creieras. Tulburarile de alimentatie sunt printre cele mai grele din patologia psihica a copilului si apoi a adolescentului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina1983 spune:

Carina nu ma supar doamne fereste,eu nu zic ca e putin 7kg la 6luni ci doar ca ma dispera modul ei de a papa.Cand vad ca papa max 50gr de papa si timp de 4ore-4.30 ea nu mai vrea nimik decat apa in cel mai fericit caz, ma cam ia cu ameteli.Am incercat sa ii dau bucati de fructe legume,daca i le tin eu mai mozoleste la ele 1-2min daca i le pun pe masuta le da jos cu jucuriile nici macar nu pune mana pe ele.Si de pacalit zau ca nu mai am pe cine daca nu mai vrea nu am cei face pot sta eu si in cap.Si zau nu am de ce ma supara,scriu tocmai pt ca stiu ca sunteti mamici care ati avut problemute cu papa la primul copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
Gianina, si eu zic ca Maria ta e bine ca si greutate, dar te cred ca esti suparata ca papa putin si rar. Dar fiecare bebe isi stabileste ritmul lui de mancat, cata vreme ia in greutate si e vesela, nu plange dupa ce mananca, inseamna ca e ok.
A mea e la fel ca David al lui cicineata, la 5 luni jumate are doar cu 30 de gr mai mult ca el, adica 6220. Sigur, cand ma gandesc ca Maria avea la 4 luni mai mult decat are Johanna la 5 luni jumate, nu ma simt prea in largul meu, dar o vad ca e vesela, nu plange niciodata dupa masa, deci inseamna ca se satura. Asta conteaza. Probabil o sa vina si o perioada cand va lua mai mult in greutate, nu stiu ce sa zic...

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Buna dimineata mamici! Sa avem o zi cat mai racoroasa!

Aseara cand voiam si eu sa ma racoresc un pic cu ventilatorul din dotare bineinteles ca a venit pana de electricitate. Mai bine dormeam in cada ca tot aia era.

Anca daca ai cu cine lasa fetita nu e nici o problema. Nu esti egoista. Asa ca go go go la aerobic!

Geanina alterneaza paracetamolul suspensie cu nurofen si cu comprese la talpite cu spirt 3 parti apa calaie si o parte alcool medicinal. Daca are membrele reci nu utiliza compresele (39 intrarectal e marisoara febra).

Denisa muulta sanatate!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cicineata

Gianina,

Noi am luat 70g in ultimele 2 saptamani, 120 in cele 2 dinainte..
Deci la 5 luni si 2 sapt avem 6,190 .
Doctorii nu au nici o explicatie, analizele sunt bune, zic ca probabil asa e gena (a sotului, ca eu sunt balena pe langa el).


Noi la 5 luni si 2 sapt aveam 6.380 g, deci prin zona analize facem la 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_cls

Oare sunt "egoista" dc am de gand sa vorbesc cu o bona (cunostinta de-a noastra) sa stea cu Eva o ora jumate pe zi ca sa pot merge la aerobic constant? Sotul meu lucreaza pe ture si e acasa dupa masa destul de rar. Programul lui nu-mi permite sa merg la sala sau la aerobic constant. Acasa nu pot face exercitii...Si nu mai pot sta asa grasana! Am nevoie de sport!
Stiu ca pare un moft, dar nu mai pot sa ma vad asha!
Azi m-a intrebat cumnata ca de ce nu ma mai aranjez ca inainte. I-am spus ca ar fi ca si cum ai lua un brad uscat si ciut si l-ai impodobi...Asa ma simt!

Mamica fericita foc de Eva Georgiana (16.02.2012)


Anca, se simte in postul tau supararea, du-te la sport - asa cum iti doresti! Eu una nu cred ca este vorba de egoism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Anca, nici pe departe nu e vorba de egoism. Sportul te va ajuta foarte mult si psihic. As face si eu acelasi lucru daca as putea gasi vreodata persoana potrivita care sa stea cu puiul meu. Dar cu siguranta acea persoana nu exista iar eu voi intampina mari probleme cand va trebui sa ma intorc la serviciu...
Se pare ca disociata mea incepe sa dea roade...Aproape 3 kg intr-o saptamana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bella_sib spune:

Anca, cum sa fi egoista ca vrei sa faci ceva pentru sanatatea ta, asta inseamna sa te menti sanatoasa pentru fetita ta. Termina cu "prostiile" si dute la sport. Referitor la mixer si eu am tot Braun si sunt foarte multumita de el, il folosesc de 5 ani. Iar ce imi place la el ca are si niste recipiente (din vase de yena, cu capac si se pot vida) http://www.flanco.ro/aparate-mici-de-bucatarie/mixere-tocatoare-roboti-de-bucatarie/mixere/mixer-vertical-braun-320-hc-baby-400-w-2-viteze-alb.html
Denisa multa sanatate.
Gianina, multumim de cafeluta, zau ca ar merge una, dar nu ma "porcesc" vorba ursuletului, acum daca am asteptat atat, iar cea fara cofeina nu imi place.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursulet33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carina
.

Olga: tu povesteai ca Leon a inceput sa aiba mai multe scaune pe zi. Cum e acum? La fel? Ti-ai dat seama de la ce este? Toma facea la 2-3-4 zile iar acum de vreo 4-5 zile face de 3-4 ori pe zi. Gingia e umflata si incisivul central din dreapta se vede tare aproape. Alta varianta ar fi ca i-am dat inelele gingivale congelate si e posibil ca de la asta sa faca caca mai des???

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si bebe Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/


si a mea a inceput, de la un scaun pe zi/ la doua zile sa faca de mai multe ori pe zi... oare o avea legatura si cu caldura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

Gianina am citit undeva ca un bb de 6 luni are stomacelul cat pumnul lui asa ca las-o sa pape cat vrea,cand vrea nu mai insista ca o stresezi psihic.

Ileana ,bravo la mie e a 2-a zi si deja se vede la cantar -1,2 kg,dar ce fac cu sportul ca tre sa tonifiez putin clatitele de pe maini,picioare ,abdomen,ca burta nu mai am.


Anca decat sa cazi in vreo depresie,mai bine mergi la sala.

Anda,ce sa zic Rafael la 2 ore e terminat de oboseala,eo tot timpul tre sa-l culc.

Mergi la inceput