Calendarul gradinarului vesel (27)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Hello, hello!

Imi pare rau ca nu va pot da sfaturi, cu bruma mea de cunostinte...

Sotul e in lupta continua cu furnicile...le pune otrava intr-un cuib si peste doua zile apar un metru mai incolo...a mai avut cineva lupte din astea seculare? Am scapat de ele la trandafiri si in sfarsit ii vad lucrand putin...sper sa apuce sa si infloreasca. Daliile le-am scapat de purici, si-a facut solutia efectul, le mai stropesc peste o saptamana...am pus ingrasamant si a plouat apoi bine...apropo, stiti cat de des se pune ingrasamantul?

Altfel imi infloresc orhideele, prima e superba. A doua are boboci dar nu vor fi atat de multe flori ca si la prima. Uitati-o aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Foarte frumoasa orhideea, am admirat-o!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Multumesc, mai ales ca stiu ca vine de la o pasionata de flori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Gabriela, si la mine a crapat pamantul dar numai acolo unde n-am sapat decat o data anul asta. Nu e de mirare la ce canicula este.

Noi am avut probleme zilele trecute din cauza supra-tensiunii din reteaua electrica, am avut ceva pagube in casa si acum urmarim sa punem o protectie la bransamentul electric impotriva supratensiunii. Va sfatuiesc si pe voi sa investiti asa ceva.

Si una buna ca tot vorbirati de orhidee: ieri am facut pentru prima oara transvazarea a 3 bucati cu inlocuirea scoartei si a tipului de ghivece. Sper sa se prinda, pe una am chelit-o de radacini aproape complet.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Liviana - la mine problema este ca a crapat acolo unde este gazon - asa este, e din cauza caniculei, a vantului (care a fost cumplit la noi zilele astea) dar si a insuficientei apei. Tot trag de cei care mi-au facut instalatia de aspersoare sa vina sa mi-o modifice - acum 2 ani tot ei mi-au modificat-o (in sensul ca au urcat niste aspersoare sus pe gard si nu la nivelul solului cum erau), acum vreau sa mi-o modifice la loc pentru ca gardul viu a crescut imens si aspersoarele se pierd pur si simplu in frunzis...

Oricum sunt cam demoralizata cu gradina - vantul asta a fost ingrozitor si apoi cartita care ma astenizeaza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allisi spune:

salut toate gradinareseletare as vrea si eu un gard viu care sa creasca repede.Gabriela de care gard viu ai si un pret daca mai poti sa_mi dai,numai bine si spor in toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Noi ne-am repatriat aseara tarziu. Azi dimineata primul lucru am iesit in gradina. Si e jaleeee!!
De fapt am stiut asta de aseara, barbatu-meu nu a udat nici o floare. Nu le-a vazut Cel mai rau imi are de floarea pasiunii careia ii mergea tare bine. s-a uscat complet, la fel si un clopotel abia cumparat inaite de vacanta. Florile din ghivecele mari au rezistat. Nici din florile din jardiniere nu a mai ramas decat niste bete uscate. Cel putin alea nu erau cine stie ce.

In gradina, am floarea soarelui si rosii. si dovlecei. Aici a plouat chiar prea mult. Frunzele de la rosii erau ingalbenite unele chiar uscate. Le-am mai legat, le-am mai pus apa la radacina. sper sa reziste macar astea. floarea soarelui am taiat-o ca s-a facut de 3 m de inalta si facea umbra rosiilor.
Trandafirii s-au uscat si ei, nici nu stiu de ce de neudat sau de prea multa ploie.
Asta e, si asa vroiam sa aduc o firma de gradinarit sa-mi faca gradina cum trebuie. Asa macar nu va avea dupa ce sa-mi para rau.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Lidia - www.gardviu.ro/sovitex.htm?gclid=CIz41L-VubECFQpj3wodJwoA3w" target="_blank">pe asta l-am cumparat eu, chiar de aici. Te pot asigura ca intr-adevar are cresterea spectaculoasa de care zic ei - la mine este al 3-lea an, este des si are peste 3 m - e ca o padure foarte deasa...ceea ce nu e neaparat ok - trebuie sa chem pe cineva sa mi-l tunda frumos!
Trebuie doar sa ai grija cu el sa-l uzi foarte bine in primul an ca sa-si ia avant, apoi nu mai ai treaba! Si are un singur dezavantaj, dupa mine - isi pierde frunzisul iarna si atunci nu mai asigura "paravanul" natural...

Mira - imi pare rau de ce ai gasit in gradina si te inteleg perfect, nici eu nu ma pot baza pe sotul meu sa ude ghivecele... in plus eu am o teorie - plantele/gradina sufera cind eu nu sunt acasa - probabil unde sunt udate/ingrijite in cu totul alt fel (alta cantitate) decat sunt ele obisnuite cand sunt eu acasa...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Lidia si noi avem gard viu de care a zis Gabriela, si creste foarte repede
in primavara am plantat si niste www.gardviucomestibil.ro/" target="_blank">gard viu comestibil , l-am comandat pe internet, la fel creste foarte repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Wow Mira, am fost impresionata de rosiile tale San Mazzaro! Ce pline de rod sunt! Si floarea-soarelui e f inalta, ce fel de seminte ai pus? Imi pare rau pentru florile neudate si uscate...

Cum va merg rosiile in gradini, fetelor? Eu anul asta am observat ca planta se usuaca mai repede ca anii trecuti, desi e bine udata. Nu-mi explic fenomenul decat datorita arsitei din aer care usuca planta indiferent de cat de bine hidrata e. Parca nici recolta nu e asa mare ca anii trecuti...

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput