intretinerea la bloc

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

100-150 lei/pers/luna in total (precis) au sistem pausal.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


asa e, a precizat ca nu au apometre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

E mult, mai ales ca pe langa asta mai sunt si alte cheltuieli legate de casa ( electricitate,gaz,telefon, eventual chirie, de nu e proprietate,desi si acolo e impozit si asigurare pe casa). Mult, pentru o familie mai numeroasa, mai ales pentru salariile si veniturile din tara.
Sunt offttopic, sorry, insa aici platim chirie 360 euro lunar, suma in care e inclusa apa, cheltuilelile pentru gunoi si salubrizare-canalizare si curatarea trimestriala a hornurilor( casa are semineu si sobe). Cumva tot un pausal, insa nimanui nu-i pasa ca suntem 2 in casa ori 6, dincolo de declararea la primarie a prezentei in spatiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asa este - inca nu au fost cuprinse caldura de exemplu care practic dubleaza costul, plus curentul samd.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ce inseamna "sistem pausal"?

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Sunt costurile fixe ale unui consum la comun, se estimeaza aprioric cat se consuma ,iar cheltuieli care se impart la numarul de abonati la acel serviciu.Indiferent daca se consuma mai mult sau mai putin, se plateste aceeasi suma fixa.Periodic se poate reactualiza suma.
Inainte era pausal la locuinta parintilor mei, cand o centrala de cartier deservea apa curenta si incalzirea caloriferelor.Banuiesc ca e acelasi sistem si la Nikol acum.
Partea proasta cu pausalul este ca se platesc si pierderile de apa sau de caldura, daca nu e buna canalizarea si se scurge pe undeva aiurea - apartamentele nu au ceasuri si apometre, insa centrala are si presupun ca o data pe an se recalculeaza pausalul in functie de anul anterior, ca sa reactualizeze suma pt un consum mai mare, chiar daca consumul e nejustificat pt locatari ( gaura in sistemul de circulatie al apei).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu chiar.

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Ce inseamna "sistem pausal"?


Sistemul pausal reprezinta impartirea unui consum general realizat de X persoane la numarul de persoane, practic este un consum mediu pe care il realizeaza o persoana dintr-un grup de persoane.
exemplu:
In luna iunie s-a consumat apa calda de 1200 lei adica 100 de metri cubi a 12 lei/mc - de catre o scara de bloc unde locuiesc 10 persoane. Fiecare persoana va plati 120 de lei.
Daca la ap. 1 locuieste 1 persoana va avea de plata 120 de lei, daca la ap. 5 locuiesc 4 persoane vor plati 480 de lei indiferent de consumul efectiv /real realizat de fiecare.
Un fel de toti pentru unul si unul pentru toti.
Pt o scara contorizata va fi de plata tot 1.200 de lei insa daca la ap. 1 a consumat 1mc de apa va plati 12 lei nu 120 ca in celalalt sistem iar daca la ap. 5 unde locuiesc 4 persoane au consumat 50 mc de apa vor plati 600 lei nu 480 ca si in celalalt sistem, deci fiecare plateste conform consumului efectiv.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

In 100 sau 150 ron pe luna este inclusa si lumina.Depinde de perioda ,acum in mai a venit 200 ron pt 2 persoane.In lunile de iarna am platit si 400 ron pe luna pentru 2 persoane.
Da stiu ca este mult insa acest fapt se datoreaza faptului ca nu avem apometre ...aaa...si am uitat sa percizez nu avem gaz,folosimm butelia
Suntem mai ghinionisti se pare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikol24

In 100 sau 150 ron pe luna este inclusa si lumina.Depinde de perioda ,acum in mai a venit 200 ron pt 2 persoane.In lunile de iarna am platit si 400 ron pe luna pentru 2 persoane.
Da stiu ca este mult insa acest fapt se datoreaza faptului ca nu avem apometre ...aaa...si am uitat sa percizez nu avem gaz,folosimm butelia
Suntem mai ghinionisti se pare!

,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''


chiar ca platesti mult...eu in iarna am platit cel mult 450-500 ron pt 4 camere 5 persoane....

Caught between the devil and the deep blue sea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikol24

In 100 sau 150 ron pe luna este inclusa si lumina.Depinde de perioda ,acum in mai a venit 200 ron pt 2 persoane.In lunile de iarna am platit si 400 ron pe luna pentru 2 persoane.
Da stiu ca este mult insa acest fapt se datoreaza faptului ca nu avem apometre ...aaa...si am uitat sa percizez nu avem gaz,folosimm butelia
Suntem mai ghinionisti se pare!

,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''


cand spui ca e inclusa si lumina, te referi la lumina in spatiul comun sau la consumul pe apartament?

platiti f mult intretinere lunara si nici macar nu aveti gaze, noi plateam pe timp de vara la 2 persoane in jur de 100ron si aveam gaze, dar si apometre, mie tot mi se parea mult, suma de la cheltuielile comune era mai mare decat consumul si apoi se adaugau salariile, reparatiile...nici nu mai tin minte ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Scuze de off-topic: Julia, unde platiti voi chirie asa mica? Noi platim mai Multi decat dublu fara apa si gunoi...


Mergi la inceput