Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Buna dimineata burtici saltarete!
Bine ai venit Petrojola! Iti stam la dispozitie, desi tu, mami a doua oara, poate ne mai spui cate ceva .

Va doresc o zi usoara care sa treaca repede-repede ca maine e sambata si ne asteapta leneveala.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa1986 spune:

Citat:
citat din mesajul lui onutz83

'Neata, cucuietele!
Deny, iti multumim pentru grija si speram sa auzim cat mai curand vestea cea buna de la tine
Bubulici, stai ca vin, poimaine schimbam si noi saptamana
Bioana, ce norocoasa esti ca ai scapat de un stres - cu cine nasti, cat dai, cui si cum, bleah.
Petro, bine ai venit!
Alexa1986, oau, 50 mil la CF2? Bine, lasand la o parte orice spital ar fi, 50 mil la stat? Mai fetelor, sincer se exagereaza cu spaga in Ro, sa fim seriosi, oricum platim la asigurari de ne sar ochii si inteleg (sa zicem, desi sincer nu prea inteleg) ca vai,
trebuie sa mai dam cate o atentie pentru ca asa s-au obisnuit si bla bla, dar, din nou, 50 mil o nastere la stat???? Daca i-as avea as fi prima la usa la Regina Maria. Bine, ii voi avea oricum, dar exista viata si dupa nastere, trebuie sa mai si mancam, facturile vin in continuare si de unde fac rost de bani daca ma trezesc cu o super factura in caz de complicatii vreau sa fie exact ultima grija.
Eu in principiu voi naste la Sp. Universitar, daca ramaneam la primul doctor ar fi fost Filantropia, but well. Dar nu am de gand sa las 50 mil acolo.

Dar lasand asta la o parte, dragi nesimtitoare, va anunt ca eu va parasesc
Oau, ce a fost aseara in casuta lui , super petrecere, nu alta Dupa viermuiala care nu mai e timida de vreo 2 zile mi-a tras vreo 3 suturi de am sarit in sus la propriu Pe urma mi-a mai dat cateva ghionturi mai sus, imi si imaginam cum da el cu pumnisorii lui mici... Mi-e atat de drag de el, in sfarsit devine real

Onutz 19+


Onutz a dat 50 de mil pentru ca a pus-o sa cumpere nu stiu ce medicamente, la doctor a dat vreo 20 de mil pentru cezariana, anestezist, moase, asistente(alti bani) si multe alte lucruri care a pus-o sa le cumpere ''cica'' pt copil.Sa nu va mai spun de o nastere la Cantacuzino, dupa nastere asistentele tot bateau apropouri ca ar avea ceva copilul, de intrasera astia in panica de dadeau spaga si in stanga si in dreapta sa intrebe ce are copilul pt ca doc le-a spus ca e perfect sanatos si asisitentele le spunea ca inca nu au un rasp concret, de fapt copilul nu avea nimic dar ele(nenorocitele) stiau ca daca baga omul un pic in spaima o sa isi umple buzunarele mai bine, in fine asta e ROMANIA. Sper din toata inima sa existe si spitale de stat de incredere, unde sa ne putem duce fara teama sa batem la usa lor in caz de nevoie.

17+ sapt cu o minune de fetita cu fundita, Doamne iti multumim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adageo spune:

Buna fetelor. Sunt si eu o viitoare mamica, insarcinata in 16 saptamani si ma confrunt de vreo 3 zile cu o mancarime a pielii, pe tot corpul, destul de puternica. M-as scarpina intr-una. Am tot citit pe net despre colestaza si aceasta ar aparea in ultimul trimestru de sarcina. E posibil sa apara mai devreme. Mentionez ca alte simptome gen bubite, pete, roseata, nu am. V-ati confruntat pana acum cu asta? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Buna dimineata! Ce mai faceti?
Felicitari Bubu pentru jumatatea drumului, sanatate si in continuare.
Bine ai venit Petrojola, sa fii sanatoasa si sa ai parte de o nastere usoara!
O zi buna si sanatate sa aveti!

Andreea 21+
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, 2 MagneB6, 2 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Ne-am intors cu bine de la Viena, Morfologie (Organscreening) de 22 sapt. Clara este f bine, au masurat-o peste tot, inimioara, creier, rinichi, picioare, stomac, tot tot. Au comparat cu masuratorile din sapt 12 si au spus ca bebe creste f bine.
La toate masuratorile a primit nota F BINE = SEHR GUT
La 22sapt si 5zile, are 630 grame (adica f bine, are avans de peste o sapt)
Tensiunea pe arterele uterine este f buna (semn ca tratamentul cu vitamine si Clexane functioneaza perfect, momentan raman pe doza asta de 0.4)
Colul lung si inchis de 37 mm.
Placenta este previa anterioara marginala, sunt sanse sa se ridice pana la 34 sapt. Nu necesita momentan repaus la pat, doar efort redus la minim, si sa fiu atenta sa nu am sangerari, daca apar sa merg de urgenta la spital.

Clara a fost treaza la ecografie, si, ca de fiecare data cand o prinde ecografia treaza, nu ii place, si da cu mainile peste fatza S-a strambat teribil, si-a bagat degetele in nas, a lovit cu picioarele de numa.

Concluzia generala a controlului din Viena (sper ca am tradus bine din germana) este :
Cresteriile fetale si volumul de lichid amniotic sunt normale. La controlul de fatza nu s-au descoperit defecte structurale vizibile sau anomalii cromozomiale.Examinarea Dopper a arterelor uterine a aratat un fluxul de sange normal in interioarul placentei.
Astfel, probabilitatea este extrem de redusa, de a dezvoltat un retard de crestere sever sau preeclampsie. Canalul de col uterin este peste 15 mm lungime si este închis, astfel nu exista risc crescut de nastere prematura.
Se recomanda un control al pozitiei placentei în saptamana 24 de sarcina

Pupici de la Clara

Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Tratament: Clexane 0.4, Femibion 2, acid folic, Magnerot, Omega 3, CETEBE, Euthyrox 12.5mg

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NovDec2012 spune:

Las mesajul din capitolul trecut si aici, ca poate nu ati citit:



Citat:

citat din mesajul lui Bubulina42
...
Te rog mai bate-le si tu la cap pe fete sa faca site-ul ala de poze, ca eu am tot mormait, insa nici o miscareChiar cred ca ar fi super sa ne cunoastem!!
...



Fetelor, site-ul de poze, unde puteti pune poze ca sa va cunoasteti, este facut deja odata cu aceasta odisee, linkul este pus si la prima pagina, ati uitat?

Intrati pe picasaweb.google.com si la id(email) puneti userul comun: novdec2011@yahoo.com

si parola o cereti prin PM.


In picasaweb, deja aveti ceva poze de la Mami_de2. Doar ea a pus ceva poze pe acolo. Cateva teste de sarcina pozitive si o poza cu bebe la ecograf la 8 sapt.

Or vb de alt sitede poze?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Onutz merg si eu cu tine in clubul "simtitoarelor".Ieri la fix 18sapt,in timp ce vorbeam cu "jumatatoiul" la telefon l-am simtit clar pe bebe.
A fost o plimbare pe langa buric,nu chiar jos...m-a surprins mititica/mititelul.Apoi si la metrou am mai simtit.Azi mai timid,acum dupa ce am papat niste fructe.
E clar in mare verva, dupa ce nu am mai vomitat de luni seara ma asteptam sa miste...asa imi ziceau fetele,dupa ce misca nu mai ti-e rau.Au avut dreptate.
Si Almy zicea ca pe la 18 sapt trece raul,o pup

Bubu la multe saptamani frumoase inainte!Mai ai putin pana mergi la medic,ce super o sa fie sa vezi minunea

Petrojola bine ai venit,sedere pana la termen si bebelus sanatos!

Va pup burtici cu bebici,urmeaza weekendulllllllllll (mai am vreo 7 ore de munca pana e clar weekend dar ma bucur in avans)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Felicitari Madalina pentru rezultatul bun de la ecografie si de data asta, sa fiti sanatoase si tu si bb in continuare!
Felicitari Dana ca l-ai simtit pe bb, e o senzatie minunata, nu?

Andreea 21+
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, 2 MagneB6, 2 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NovDec2012 spune:

Onutz. Sper si eu, dar cum a vrea Dumnezeu. Oricum nu-mi pierd speranta.

Scuze din nou ca am intarziat ieri cu capitolul nou, am fost f ocupata, uneori (cum a fost si ieri) muncesc din zori pana-n seara si abia mai am free time pt treburi casnice.

Rog fetele, care stiu sa faca capitole noi si modificarile/adaugirile la prima pagina, sa faceti voi, daca observati ca se ramane in urma cu modificarile si cu capitol nou.

Din august o sa intru tot mai rar pe forum, pt ca intru la job si eu. Gata cu statul acasa.

O sa va citesc in continuare si daca o sa gasesc ceva free time, o sa ajut si eu.



(Deny)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Alexa1986, as vrea sa am curajul sa plec...
Bioana, pielea din jurul buricului se intinde mai mult acum la tine (o sa ai burtica tuguiata ), prin urmare acea portiune este mai sensibila si pot aparea oricand vergeturile, insista cu uleiul sau crema pe care o folosesti.

Onutz 19+

Mergi la inceput