Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {25}

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns UcaBooboo spune:

ce tare Mady! cu cine ai nascut? Eu cu dr.Ionescu. Cum ti s-a parut spitalul! Credeam ca sunt singura de pe planeta care a nascut la malaxa.sa ne traiasca bebeii si sa fie sanatosi! Ai un copil tare frumoas!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_k spune:

MIe nu mia aceptat deloc pireurile,cand vedea lingurita tinea gurita inchisa si nu o deschidea deloc,m-am chinuit vreo 2 saptamani asa,dupa aceea am trecut la blw, si papa destul de bine,ca se vede in pampers bucatile de mancare nedigerate,ii dau de 2 ori pe zi,prima data fructe,nu mai mult de 2 la o masa,iar a 2 oara 2 legume,morcovul ii place cel mai mult.NU avem un program de masa stabilit.II dau sa mance cam pe la 12,ca se trezeste pe la 11,iar a 2 masa,cam pe la 17.Manca san cam dupa 30 de minute dupa ce papa solide.De inecat nu am avut probleme,dar gaging am avut,greu mia fost sa nu intervin,dar am lasat-o sa se descurce singura si acum stie sa isi scoata bucatile mai mari din gurita,nu le inghite.La multe lunite bulgarasilor.
am uitat sa zic ca dupa fiecare masa schimbam hainitele,noroc ca ii vara si ii dau doar un body

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

buna fetelor
venim si noi cu bilantul de 4 luni, mandra mea are 6270g si 67cm, ma declar foarte multumita ca a luat 700g luna asta si papam si foarte bine lapticul cam 1l lapte pe zi, am facut si vaccinul si rotarixul acum este sub supraveghere si sper sa fie totul bine.

Am inceput de o saptamana pireul de legume (morcov, pastranac, telina, dovlecel si patrunjel)dar nu este asa de incantata de el face mofturele la el dar il papa in final dar numai cu jucarele cu muzica si tre. sa ma scalamb tot timpul la ea ca altfel nu papa. dr mi-a spus sa-i pun 2 picaturi de lamaie sa vad dc papa mai bine asa ca ea nu este fan cu dulcele si cred ca din cauza asta nu se omoara cu pireul de legume.

De azi dim. i-am introdus si cerealele cu mar de la Humana ca ea papa lapte de la aceeasi firma , la fel cam greu le-a baut o sa vad maine dimineata.


mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

Altesa vreau si eu legume bio si carnita de pui si curcan cat te curnad te voi solicita intr-o vizita la Ceptura, abia astept sa ne cunoastem, poate ne intalnim si in Ploiesti intr-un parc.

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursulet33 spune:

saptamana trecuta a fost un eveniment - social media pentru parinti - cu o gramada de bloggeri invitati. daca va intereseaza, toate prezentarile sunt inregistrate pe site

eu recomand prezentarea doctorului Bilic despre alimentatia celor mici - in partea 1, de la min 8-9
http://www.socialmediaforparents.ro/2012/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Yasmin, mami de pitica Azra!Petrecere frumoasa!

söz sevdiklerinize mutlu mutlu do#287;umgünü!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aly_k

MIe nu mia aceptat deloc pireurile,cand vedea lingurita tinea gurita inchisa si nu o deschidea deloc,m-am chinuit vreo 2 saptamani asa,dupa aceea am trecut la blw, si papa destul de bine,ca se vede in pampers bucatile de mancare nedigerate,ii dau de 2 ori pe zi,prima data fructe,nu mai mult de 2 la o masa,iar a 2 oara 2 legume,morcovul ii place cel mai mult.NU avem un program de masa stabilit.II dau sa mance cam pe la 12,ca se trezeste pe la 11,iar a 2 masa,cam pe la 17.Manca san cam dupa 30 de minute dupa ce papa solide.De inecat nu am avut probleme,dar gaging am avut,greu mia fost sa nu intervin,dar am lasat-o sa se descurce singura si acum stie sa isi scoata bucatile mai mari din gurita,nu le inghite.La multe lunite bulgarasilor.
am uitat sa zic ca dupa fiecare masa schimbam hainitele,noroc ca ii vara si ii dau doar un body
Alina de Isabella Andreea
[14.12.2011]


Adauga-i in piure 1-2 masuri de lapte praf.Sa-mi spui daca mananca

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Gabriela felicitari!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Mda...teoria legata de borcanele..Dr asta a mea, care este renumita pt cat este de restrictiva, mi-a spus ca mai bio decat borcanelele de la Topher si Hipp nu poate manca un copil...Ca, evident, este foarte bine sa manance din gradina bunicii, dar de acele produse din gradina nu mai poti fi sigur atunci cand ploua si ploile sunt acide, aducand cu ele toate mizeriile. Femeia a vizitat fabrica Topfer din Germania si spunea ca acolo totul este "farmacie", de la sol, caldura, umiditate, pana la produsul finit. Asa ca, macar din cand in cand, la nevoie, putem apela la aceste borcanele de la firmele amintite, mai ales cele care contin exclusiv fructe si legume. Se afla sub "lupa" UE in permanenta si primesc si numeroase sponsorizari...
Schema pentru Tudor...n-am retinut-o in totalitate, noroc ca mi-a scris femeia. Am inceput cu legumele fierte (radacinoasele deocamdata) pe care le mentin cate trei zile pana la introducerea altei legume. Dupa ce am epuizat legumele de introdus, voi introduce carnita fiarta in piureul de legume (pui si curcan). O sa mai studiez cum sta treaba cu fructele, cand vine randul lor. Si mi-a mai spus o chestie interesanta...Cica e foarte probabil ca un copil care a inceput cu fructe, sa refuze ulterior legumele, deoarece primele sunt muuult mai gustoase si doar nu o sa scada copilul standardul, nu? Nu garantez ca acestea sunt adevaruri absolute, dar par destul de logice...Pana si aia cu ploile acide...Si eu care am pus-o pe soacra-mea sa-mi cultive morcov si patrunjel, de ma freaca aia zilnic la cap cu cat au mai crescut morcovii...Abia astept sa se faca, ca nu mai suport subiectul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursulet33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aerlilian
Si mi-a mai spus o chestie interesanta...Cica e foarte probabil ca un copil care a inceput cu fructe, sa refuze ulterior legumele, deoarece primele sunt muuult mai gustoase si doar nu o sa scada copilul standardul, nu?

Mamica lui Tudor
http://community.webshots.com/user/aerlilian?vhost=community


exact asta spune, printre altele, si madam Bilic- fructele sunt desert, e foarte bine sa le manance copilul dar legumele sunt de baza, cat mai multe si cat mai variate

Mergi la inceput