Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {25}

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cicineata

Referitor la stimulentul de insertie, in sectorul 6 actele se depun in luna premergatoare inceperii activitatii.
Deci eu vreau sa incep pe 1 august si va trebui sa depun actele pana pe 31 iulie.
Mi se pare o aberatie, mai ales ca unul din doc (adeverinta) trebuie completat la serviciu, care certifica ca x a inceput activitatea cu data de... 1 august de ex.
Pai cum frate a inceput activitatea daca cererea e datata inaintea inceperii activitatii?
Cred ca mai trebuie CI, CN copil, copie extras banca.
Cererea se download-eaza de pe internet, e aceeasi ca cea pentru intrare in CIC.



Cicineata, multumesc pt raspuns!

Cum adica se depun in luna premergatoare inceperii activitatii? M-am speriat cand am vazut ce au zis aia de la secor 6 (tot in 6 sunt si eu) dar nu am gasit in lege asa ceva. Pai astia sunt mai presus de lege, sau cum..?

OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor. Ordonanta de urgenta 111/2010

Art. 15
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta reprezentand indemnizatii si stimulent de insertie se stabilesc dupa cum urmeaza:
a) incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data;
.
.
(4) Pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. a), cererea si documentele doveditoare se pot depune cu 30 de zile inainte de incetarea concediului de maternitate.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Fetelor, multumesc pentru raspunsuri!

Cati, da si-a deschis al meu firma inca din mai. O gramada de bataie de cap. Si pt el, dar si pt mine ca lucrez si eu pentru firma asta. Si faza naspa e ca nu prea am timp sa imi fac treburile in timpul sapt dupa ce vin de la serv (ca ies cu Beatrice afara), incerc ca mai mult in weekend, iar in weekend ma acapareaza asta mica. Asa ca uneori mai lucrez seara dupa ce adoarme Beatrice...de m-apuca 2-3 noaptea. Cam greu. Nu stiu ce faceam daca ar fi trebuit sa si sa gatesc sau mai aveam alt copil...de gatit "gatesc" doar in weekend mancarica lui Beatrice. Pt noi, face maica-mea.

Bulinutza... saracutul caine...ce varsta are? E batran? Din experienta iti spun ca dc e batranel si are tumoare, cel mai bine este sa se lase lucrurile sa mearga de la sine, pt ca in cele mai mult cazuri (si cazul meu cu o pisica, dar si al altora cu caini) daca animalutul e batran si se fac interventii chirurgicale, etc situatia se agraveaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Alexa-da, a scazut!


Fete a fost cutremur azi-noapte!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Lady bine ca a-ti scapat de febra!
Am vazut ca a fost cutremur, in Bucuresti nu cred ca s-a simtit. Tu te-ai trezit din cauza lui? L-ai simtit?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

La multe lunite Alexandru! Matza a-ti venit acasa de la munte?


Eu maine m preg. sa-i fac pustiului un chef de 6 lunite!

Uca da bine mai arati mami,de-aia e copilu ala asa frumos!

Oare o sa mai aratam vreodata ca acum 2 ani?






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Febra era de la roseola infantum.I-am stopat antibioticul!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

http://www.desprecopii.com/info-id-1122-nm-Roseola.htm

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

da, a fost cutremur, iar la noi se simt tare bine cele din vrancea. Dupa replica 2 am luat baiatul in brate si tusti in living. E Ady plecat cateva zile si mi s-a facut frica. Puiu a deschis ochii si se uita mirat la mine asa ca ne-am dus inapoi la somnic. Dar greu am mai adormit. E primul cutremur simtit de cand il am pe bebe si m-am panicat destul de tare...brrrrrrr

Faith - si Ady vrea sa ne deschidem o firma aci in MD si deja ne-am lovit de birocratie, iar de hartogarai si conta sa se ocupe...je. vedem cum ne descurcam, mai e cale lunga pana acolo.

Lady - bine ca macar stii ce e. Dar tare urat se manifesta din ce am citit.

Altesa - problema dureroasa - nici eu nu mai stiu ce sa mai activez cu piciu meu. mai ales ca se plictiseste tare repede. Cantam, rontaim duverse lucruri, mergem prin casa, ne tavalim prin pat...dar se plicti repede si incepe sa planga pentru ca....vrea afara. Cand il scot afara sau in drum "pe ulita mare" explodeaza de fericire. Dar acum e prea cald si e frustrat ca sta prea mult in casa...poate ne mai dau mamicile idei ca eu sunt in plop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Alexa multumim de intrebare, am reusit de am luat viza de flotant, a vrut tata sa depuna actele dar nu l-au lasat, le depun eu luni si sper sa fie ok.

Nu am mai plecat ieri la munte. Cumnata mea mi-a zis ca vin aproape 20 de persoane, ca o sa fie galagie dar ca avem camera intr-un colt al casei ferit. Mi-a fost teama sa plec fara sot, doar cu ei si cu o gasca de copii pusi pe distractie.
Am ramas cumintei acasa si diseara imi vine jumatatea si maine dimineata tragem o fuga pana acolo sa pupam sarbatorita, sa facem o baie in piscina si dupa ne intoarcem acasa.

Fetele, ma apuc de tricotat. Mi-am cumparat o carte cu poze si instructiuni, am luat teancul de andrele de toate marimile si modelele de la mama de acasa, fire si gata, ma apuc de lucru.
Fiti atente ca va infularesc pe toate pana la iarna
Ma duc acum sa vad daca reusesc sa fac doua ochiuri ca habar nu am, sper sa fie ilustratiile alea explicite

Si diseara dupa ce culc copilul fac tort de mere sotului si nu, nici din ala n-am mai facut.
Fetele, de miercuri sunt singura cuc in casa, imi vine sa ma dau cu capul de pereti. Azi mi-a promis fosta mea sefa ca vine cu KFC la mine dar nu stie drumul, e unguroaica, nu se descurca bine cu engleza iar strada mea nici nu apare pe vreo harta.
Poate totusi nu renunta la mine si ajunge.

Lady, e prima oara cand aud de boala asta. Sanatate micutei.
Bulinute, imi pare rau, din ce povestesti trebuie sa fi tare. Daca nu se poate opera tumoarea atunci mai bine iti iei inima in dinti si adormi cutu pentru ca tot acolo se va ajunge dar asa nu mai sufera. Durerea ta ramane. Cutu al meu e ingropat peste drum de mine, pe camp. In timp insa ca orice durere trece.

Vroiam sa va mai intreb, mai stiti ceva de Tonirro?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

La multe lunite frumoase!
Alexandru bulgaras de Matza

lady pupa pisicutele...a facut si rares la un an jumate...daca au aparut bubele stai linistita ca scapa in 2-3 zile, nu lasa semne, nu ii mananca

nicole distractie placuta!

faith are 13 ani e batran dar stii cum e nu il putem opera caci am mai incercat sa il operam si era sa il pierdem ca are probleme si cu inima...

cicineta ti-am raspuns

matza mie fes cu motz sa-mi faci

azi aki e mai bine...sper sa treaca peste asta...nu am avut curaj sa luam o decizie inca









Mergi la inceput