Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (71)

Raspunsuri - Pagina 38

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, bine ca e bine totusi. Nu mai e mult si oricum te-ai obisnuit cu statul la pat ... Am uitat sa te intreb ... colul cat era in cm ?
Apropos de durere spate, mijloc, si mie mi se intampla daca stau mult in picioare si stau aplecata la chiuveta sa spal vase etc, ma taie asa brusc si se linisteste dupa ce stau in pat putin. Si eu am citit ca e de la ligamentele cele2 din spate (care prind uterul de coloana) ca se lasa uterul prea tare in fata ...

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
21+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ralu colul nu l-a mai masurat cu m#259;ciuca, doar abdominal, între 2 si 3. A zis ca mai imp e ce a simtit la controlul pe masa, faptul ca e închis si destul de ferm. Insa baietelul e fff jos si fff miscacios, astfel incat tb sa stam cuminti.

Durerile astea m-au bagat la pateri insa, sunt si pe mijloc si sub burta, iar cand stau în anumite pozi#355;ii ma seaca. Am bagat no ap#259;, uscosin, o inj de scobutil, nicio ameliorare


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

off brigit, imi pare rau ca ai emotii? Cu ce te pot ajuta? Iti spun un banc?
Dar s-a intamplat ceva anume ieri, azi? Te-ai suparat? Ai facut efort? Sper sa te simti mai bine si sa-si faca medicamentele efectul mai repede

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Fetele, din cate inteleg eu cerclajul e aproape obligatoriu la sarcinile gemelare, nu? Asta ca sa fie dusa sarcina cat mai aproape de termenul de 37 sapt...

Brigit, sper sa te simti mai bine cat de curand

Anne, si eu mi-am propus sa cumpar totul pana in 30 sapt, ca apoi sa stau cumintica in pat fara nici un efort, vad ca tu ai reusit, sper sa reusesc si eu. Doar carutul il voi lasa mai pe la primavara, pt ca sper sa nasc cat mai aproape de Craciun, atunci as face 37 sapt., si copiii nu-i voi plimba iarna prin zapada in carut. Deja am inceput si eu liste, imi place la nebunie aceasta activitate



15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Diana, listele ca listele, dar sa vezi ce amuzant e cand aprofundezi problema. Te gandesti: cat de dificil este sa alegi o saltea de infasat? ooo dar mie mi-a luat o zi intreaga sa ma decid. Am plecat de la comoda si am ajuns la saltea simpla. Asa am patit cu toate. Sa vezi caruciorul si salteaua pt patut cat mi-au luat . Eu am facut aproape toate cumparaturile de pe net. In magazine nu gasesti diversitate, dar online ai de toate pt toti.

Brigit, cum te simti?

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Diancic, nu stiu cat de obligatoriu este, ca doctorii au parerei si pareri. Eu am consultat doi si nu a insistat niciunl pe subiect, unul chiar dimpotriva (cel care nu e din tara) ... se insista insa pe repausul strict la pat de la un moment dat incolo, cu picioare in sus , daca apar modificari la col sub 3 sau sub 2.5cm si citez iar din cei doi dr.
Eu una nu l-am facut, si mai erau fete. Parerile sunt impartite si printre ele, ca si eu am incercat sa ma documentez pe cazuri practice ... in final fiecare a facut cum s-a simtit mai bine.

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
21+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Nici eu nu am facut cerclaj ptr. ca amandoi medicii mei (din Ro si Ungaria) au spus "NU" hotarat. Am avut lungimea colului la limita si in trim. III a fost si moale. Amandoi au fost pentru a sta cat mai cumintica in pat, dar nu repaus total, ca sa nu intervina alte probleme. Am "dus" sarcina pana la 34 sapt. si 5 zile, cand mi s-au rupt membranele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Mmammarutza

Abia astept si eu sa ies cu prichindeii in condeciu ba ici ba colo, si fara si cu

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
21+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Diancic, bine ai venit! Da, de acord cu Ralu. Nici eu nu am facut cerclaj, dar doctora m-a prevenit ca daca e nevoie, facem. Colulin schimb a fost Este in functie de riscul calculat de medic, de starea ta si a bobitzelor. Daca se decide ca e nevoie, fii convinsa ca e spre binele vostru :)

@mmamaruta si Anna - da, e incurajator ce ne scrieti :) Noi nu o sa avem prea mare ajutor, ne gandim eventual la o bona pentru 2-3 ore pe zi pentru treburi pe care nu mai apucam sa le facem. Asta ca sa fim putin mai limpezi la mansarda si sa ne ocupam si de noi. Dar in orice caz, tare vrem si iesiri din ambele categorii. Suntem activi, de la calatorii pe munte (inclusiv in luna 4 am facut un traseu usurel Azuga-Busteni) la snowboard si vizitat orase si locuri si oameni, ne planuim sa ii facem si pe cei 2 brotaci neste oameni curiosi si plimbareti :D

@Brigit - ma bucur ca te-ai mai linistit putin, o vizita la medic clarifica mai intotdeauna ce e de facut. Repaos cu folos si col lung si inchis iti doresc!

Cumparaturi - nu am facut nici eu pana saptamana asta. Am inceput sa primim multe de la prieteni :) Inclusiv colegele de serv drept cadeau ca plec in concediu, m-au intrebat ce imi trebuie si au luat scai de dormit, pelincute de bumbac, carusel, etc.

Noi am ales cee necesar, util, o parte le luam acum la 30s, pentru altele ne uitam impreuna si vom da comanda dupa ce nasc. Pt carucior sunt in dubii, mi-a placut de la Mothercare unul care te lasa sa ii pozitionezi si fata in fata pe cei 2, pentru socializare :) Dar e scump. Probabil ca landou nu vom lua, vedem.Mai cochetez cu luat sling sau manduca, inca sunt indecisa.

Va pup, enjoy seara asta mai racoroasa :D si sa ne recitim cu bine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Fete dragi, multumesc mult de gandurile bune.
Situatia la mine e stationara, durerile cu pricina vin si pleaca. Burtica nu se intareste. Momentan sunt umpluta cu meds, si pe gura si vaginal, si injectabil. E fff posibil sa fie durere de ligamente, ca inteleg ca aia nu prea trece, parca si osul pubian doare. Macar sunt sedata bine si nu Mai invart atatea ganduri.uneori cand doare simt miscarile baietelului, posibil sa atinga si el ceva acolo.eu am cerclaj, norocul meu, ca baietelul e joooos de tot


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput