Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 9

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui megbeng

pe fuga..ata zic acum: ideea lui supermami RULZ!!!! ..si dominique sa ne aduca niste cockteil-uri, nu?




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)


Irina, eu am depus in mai dar pe la sfarsitul lunii , adica 21...deci ii astept abia in august

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!
Eu am depus pe 25 aprilie...si am avut banii in cont pe 9 iunie... oricum la bucuresti se pun banii in jurul datei de 12 ...adik cam atunci primeau banii mamicile de la cealalta odisee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui megbeng

pe fuga..ata zic acum: ideea lui supermami RULZ!!!! ..si dominique sa ne aduca niste cockteil-uri, nu?




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)


daaaaaaa
Mada esti si tu in grupul de pe FB

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

La multi ani Andrei de emmaella! Sa fii sanatos, sa cresti mare si sa-ti asculti parintii!

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

La multe lunite sarbatoritilor de zilele trecute si de azi, nu am apucat sa mai urez de multisor

Amy: si eu zic ca mai bine mergi pe flerul tau cu diversificarea, tu oricum i-ai dat mai mult lm decat lp si poti duce catre 6 luni. Eu voi incepe cu legume, fructele sunt prea dulci si nu vreau sa refuze apoi legumele, avand gust mai fad. Daca n-ar fi recuperat asa bine in greutate probabil incepeam cu cerealele de orez, dar acum imi pare ca e bine proportionata si n-as vrea sa se umfle ca o butelie de la cereale Si Bianca mea trage parturi dese, desi stam mult la ragait, bine ca iese gazul cum poate
Dara: da, le cade parul initial (lanugo) am trecut si noi de faza asta si de vreo 2-3 sapt deja creste cel nou, cu fir mai grosut si ceva mai inchis la culoare. Apropo de reflux, noua de pe la 3 luni ni s-au ameliorat problemele, de pe la 3 luni jumate am si renuntat la pernuta antireflux, sper sa urmeze si la voi etapa de imbunatatire
Tala: merci de raspuns, in cateva sapt o sa avem si noi 6 kg, merita sa incerc nr. 4 sa vad cum ne vine.
Magddalena: daca intinzi gelul usor pe fontanela nu se intampla nimic, e totusi o membrana destul de dura care o protejeaza. De semn nu stiu sa-ti spun nimic, Bianca nu are si nu m-am interesat de asta. Intreaba pediatra ce zice de diversificare si apoi contreaza mama si soacra cu ce spune pediatra Eu incep dupa 6 luni dar in afara de prima sapt din spital Bianca a papat doar lm.
Carstea: poate va aflati in greva suptului, am trecut si eu prin asta recent. Vestea buna e ca trece destul de repede. E posibil sa vomite si de la schimbarea laptelui, poate l-a procesat mai greu, mai ales daca are si ea problemute cu refluxul si intoleranta la lactoza. S-a mai repetat?
Irinaelena: am patit si eu cu lapticul pe nas, dar din ce mi-am dat eu seama a ajuns acolo cand a scapat sanul si s-a improscat, ca era si pe buza de laptic.
Lady_X: e ok sa doarma atat, si Bianca doarme si eu nu pot decat sa ma bucur Felicitari pt bilant! La noi nu e cazul sa o trezesc pt baita, pt ca nu adoarme pana la la ora 23.
Tala: daca faci baita la 7, mai iesi apoi cu ei afara? Ca eu doar pe la 6-7 ies afara din cauza caldurilor, si uneori pe cand ma intorc e deja 9 si e cam maraita la baita. Nu stiu zau ce as mai gati de-as mai avea un copil, cred ca as capitula ca Bianca nu ma lasa sa fac mare lucru toata ziua, va fi greu sa-i fac ei la diversificare daca nu incepe sa mai stea si jos
Monna: multumim de capitolas, ca de obicei esti atenta
Tania: tin pumnii sa scapati de chirurg!
Dia_tm: sanatate multa! Bine ca ai renuntat la cresa aia, e cam dubioasa tanti.

A inceput si Bianca sa se rostogoleasca pana pe burta, fara sa scoata si manuta de sub ea, problema e ca ei nu-i place pe burtica si incepe instant sa tipe Cel mai rau e cand se rostogoleste in somn si apoi se trezeste, dupa doar vreo 10 min de somn. Eu inca nu reusesc sa o adorm altfel decat la san si uneori intram in ciclu infinit cu trezirile astea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

despre indemnizatie: am depus pe 10 mai dosarul, astept sa intre luna asta; in iunie fu naspa cu un buget cu 1200 RON mai mic ..

despre rostologit: si mandra mea face ca bianca: se rostogoleste imediat dupa ce adoarme si apoi tipa sa o ajut...tre' sa ma uit prin capraru sau pe undeva cand incep sa se intoarca si invers, de pe burta pe spate, ca nu mai stiu de la matei.

am cumparat azi manduca! i-a placut si sotului, e f comoda, nu mai stau sa ma infasor in esarfa de 5metri, ba am reusit sa o si alaptez acolo, apoi am facut o plimbare prin centrul vech, ca dupa alaptat a adormit! in WE plecam la munte, la busteni, abia astept! de asta ne-am si grabit cu manduca, altfel o mai lungeam cu wrap-ul!




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Ronina da, eu ii scot afara si dupa baita. Uneori intram in casa aproape de 10 daca adorme pitica in carut. Ii pun plasa de tantari si un pledulet subtire de bumbac si face un somnic de 2 ore.
Deci sa inteleg ca pe aici nu mai gateste nimeni? Azi am rezolvat cu vesnica supa de rosii (unica pe care o inghite David) si pilaf de orez cu carne si porumb.
Cand povesteati de laptic pe nasuc si eu ma gandeam ca Ronina ca poate ajunge acolo pe afara de pe sfarc.
Dara daca-l fac il arat . As avea deja un suport de la un leagan al meu care e pe acelasi principiu.
Nu stiu ce are mandra mea ca nu mai pot s-o alaptez decat daca e adormita, altfel tipa de numa cand vede sanul E epuizant asa. Poate ma simte pe mine pt ca nu sunt in cea ma buna stare si cred ca de aici i se trage.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Finn a inceput diversificarea la 5 luni jumate. I se scurgeau ochii dupa mancarea noastra si am zis sa incerc. supa de cartof cu morcov. mi/a luat lingurita din mana si o molfaia singur. i/am dat tot felul de legume in combinatie, fructe, cereale de orez, fara sa astept un anumit nr de zile. La 7-8 luni manca jumatati de caise, piersici, pere singur. Asa voi proceda si cu Euan, daca va fi pregatit, desigur. Cand am inceput diversificarea am introdus si apa. La 3-4 luni nici nu ma gandesc sa/i dau suc de fructe.

Maine face Euan 2 luni si e zi de cantar. Ae clar peste 5 kg. Si am trecut la pampers nr 3 de cateva zile.

Finn s/a auto invatat sa faca la oala,fara sa il stresez eu in vre/un fel. Ramasesem fara chiloti si i/am zis ca trebuie sa stea pe oala. Asta era vineri. De atunci face numai la oala cand suntem acasa, se aseaza singur, fara sa ii spunem noi. Noaptea si cand iesim inca mai poarta scutec, dar am fact economie oricum.

Maine trimite sotul actele pentru pasaportul lui Euan si ne ramane doar sa speram ca il vom avea inapoi in 4 saptamani.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

JD, felicitari pentru olita!

tala, acum matei e plecat, dar sa iti mai dau niste idei de mancare :
supa crema de legume cu crutoane (noi o facem asa: tocam legume- rosii, morcovi, ardei gras, ceapa si usturoi de baza, si ce mai avem, ceva broccoli, de ex sau ciuperci, le bagam 45 minute la cuptor la 180 de grade; intre timp pe aragaz fierb cam 2l de apa sau apa+baza supa de legume, dar mai rar; amestecam in final legumele cu apa si blenduim tot si gata supa!).

tortelini cu cascaval ras si smantana.

paste cu sos de rosii si masline si/sau carne

mamaliga cu branza si smantana

pastrav prajit

somon la cuptor cu garnitura de orez

legume la steamer cu lapte batut pe deasupra




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

completare:

carne (piept de pui sau pulpe sau muschiulet de vita) la cuptor cu piure de cartofi si salata verde (asta e de departe preferata lui)

cartofi frantuzesti (din astia ii facea bona, tre sa o sun sa cer reteta ei)

sufleu de conopida

sufleu de spanac , eventual cu ficatei de pasare

"homemade" pizza






meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput