"Colectivizarea" datoriilor!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Deceneus, eu nu pot sa-ti spun decat ca te invit sa te apuci de agricultura, acum ca a crescut cursul. Daca totul e atat de simplu nu stiu de ce stai pe forum in loc sa te apuci deja de ceva productiv. Eu pariez pe devalorizarea in continuare a cursului, asa ca o sa fii din ce in ce mai avantajat.

Eu ma retrag din discutie, pentru mine e un amestec de prea multe idei insailate fara sens. Cum spunea si Marius: amestecam capre cu oi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In agricultura eu cel putin vad cateva puncte ce le consider majore.
Eficienta productiei agricole: aici includ tehnologizarea precara, semintele de proasta calitate, animalele neproductive, lipsa infrastructurii, lipsa irigatiilor, lipsa sistematizarii, lipsa centralizarii productiei si gestionarea corecta a costurilor. Am scris puncte putine si insuficiente, ele sunt mult mi multe.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Prin devalorizarea cursului poate multe gemuri si conserve ar fi fost mai rentabi lsa se faca in Romania decat sa se aduca din import.
In anii '80 Ramania nu importa pasta de tomate sau conserve de legume, dimpotriva exporta, dar cursul era tinut artificial scazut ca sa fie rentabil exportul. Acum este invers.



Total eronat - un produs sau serviciu este cumparat pe piata in functie de pretul acestuia (daca nu sunt alte criterii altele decat cele monetare care sa determine cumpararea acestuia).
Prin devalorizarea leului teoretic ai dreptate pretul la import in moneda locala creste insa diferenta de pret in moneda straina fata de moneda romaneasca fiind extrem de mare chiar si devalorizarea monedei locale nu compenseaza aceasta diferenta sau cu alte cuvinte produsele similare din import sunt relativ mai ieftine decat produsele romanesti.

Nu cred ca-i "totat eronat". Pretul de care vorbesti depinde de cantitatea de produse de pe piata, care depinde la randul ei de pretul in valuta si de curs. Daca produsele sunt scumpe si veniturile scad, iti restructurezi prioritatile si astfel anumite produse nu se mai vand atat de bine.
De ce in Romania sunt preturi mai mari decat in UE, in conditile in care salarile sunt mult mai mici decat la ei?
Nu crezi ca prin curs s-ar putea corecta anomalia?

Citat:
citat din mesajul lui marius
In afara de acest aspect mai exista interese majore financiare si nu numai ca piata Romanei sa ramana eminamente o piata de desfacere a produselor din afara ei, orice alt "calcul autohton" ar lovi dramatic aceste interese.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Sunt si interese ale celor de aici sa ia comisioane din importuri.
Trita Fanita este un caz celebru.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu merge cu explicatia ta, este adiacenta si generica. Eu am discutat concret argumentat nu general. Cantitatea de produse de pe piata este efectul in primul rand al cererii concrete pt acel produs. Nimeni nu o sa produca sau o sa importe un produs netinand cont in prealabil de produsele similare si cantitatile existente pe piata la acel mmoment sau chiar prognozat si toate in raport cu cererea directa reala nu potentiala.
Faci doar teorii fara sa le fundamentezi.



Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Sunt si interese ale celor de aici sa ia comisioane din importuri.
Trita Fanita este un caz celebru.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Este total irelevant cine - este relevanta existenta.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

In agricultura eu cel putin vad cateva puncte ce le consider majore.
Eficienta productiei agricole: aici includ tehnologizarea precara, semintele de proasta calitate, animalele neproductive, lipsa infrastructurii, lipsa irigatiilor, lipsa sistematizarii, lipsa centralizarii productiei si gestionarea corecta a costurilor. Am scris puncte putine si insuficiente, ele sunt mult mi multe.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Sunt multi factori, si nu poti stimula doar un sector, cel al culturilor. Trebuie sa dezvolti zootenia si industrailzarea produselor agricole si zotehnice, care sa preia productia.
O singurea masura e ca "o frectie la un picior de lemn".
Din cauza asta este nevoie strategii, de politici, nu de masuri singurale si pompieristice.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui marius

In agricultura eu cel putin vad cateva puncte ce le consider majore.
Eficienta productiei agricole: aici includ tehnologizarea precara, semintele de proasta calitate, animalele neproductive, lipsa infrastructurii, lipsa irigatiilor, lipsa sistematizarii, lipsa centralizarii productiei si gestionarea corecta a costurilor. Am scris puncte putine si insuficiente, ele sunt mult mi multe.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Sunt multi factori, si nu poti stimula doar un sector, cel al culturilor. Trebuie sa dezvolti zootenia si industrailzarea produselor agricole si zotehnice, care sa preia productia.
O singurea masura e ca "o frectie la un picior de lemn".
Din cauza asta este nevoie strategii, de politici, nu de masuri singurale si pompieristice.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Tu citesti complet ceea ce scriu? Nu faci decat sa reiei.
Citat:

Am scris puncte putine si insuficiente, ele sunt mult mi multe.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Am completat idea cu ideea de dezvoltare sistemica, nu am contrazis-o! Sunt de acord cu ea.
Sunt mult mai multi factori, dar acesti factori se si influenteaza reciproc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Deoarece subiectul deschis de saskia a fost inchis la cererea ei, se poate continua discutia despre criza si solutii, la subiectul actual.


Mergi la inceput