*Cozonacei iubiti de noiembrie-decembrie2008(138)*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Monicus, Thea face si ea engleza la gradi de anul trecut, abia acum am observat o oarecare perceptie, in sensul ca mai spune unele cuvinte sau ma intreaba pe mine cum se spun altele. Mai au in program dansuri de 2 ori pe saptamana. Dar Ana chiar ma uimeste, sah, origami?

Criss, daca legea invatamantului ramane in forma actuala cei mici vor merge la scoala incepand cu clasa 0 (adica nu vor mai fi intrari direct in clasa 1). Asa ca sunt 2 sanse ori o dai in clasa 0 la 5 ani si 9 luni, ori tot in clasa 0 la 6 ani si 9 luni. Noi vom opta pentru prima varianta, mi se pare ca pentru varianta 2 e prea "batrana" .

Eli, cam acesta e punctul de vedere general, nu luam uniforma ca sunt scumpe. Dar eu cea mai mare economie la hainele lui Bogdan am facut-o in scoala primara cand purta uniforma. Ca era una singura, avea grija sa n-o murdareasca, iar acasa purta si ce se nimerea (mai scurte, mai vechi, mai carpite). Altfel, trebuie sa-i asiguri mai multe tinute decente, ca nu mai exista grija fata de haine, le poarta peste tot la scoala, la joaca, la masa s.a.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Criss, fratele meu a facut si el boala dupa 40 ani, a luat-o de la Bogdan. Faza comica e ca doctorul s-a uitat luuung la el si l-a intrebat "sa nu-mi spuneti ca aveti varicela la varsta asta?!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oceanborn spune:

La multi ani cozonacilor de 4 ani , sarbatoriti zilele acestea :David, Alexia, Lorena, Lory, Luca, Raducu, Anto.. ,

Noi uniforma avem si la gradi ,si sunt incantata de ideea asta, halat albastru deschis la baieti si roz la fete. la cat de patati iasa zilnic cred ca ar fi distrus o gramada de haine.
A, chestia cu grupa 0 nu mi se pare atat de grava, asta poate si din cauza ca m-am obisnuit aici, la 6 ani, chiar neimpliniti incep clasa I, si din cate a descris Eli , diferenta intre cl.0 si cl I de aici e ca zilnic au teme, si nu putine plus ca sambata se fac ore. Anul pregatitor este ultimul de la gradi adica la 5 ani cand incep bastonase liniute, litere etc

Criss, tu varicela eu boala Maini -gura -picioare, am luat-o de la th, iar el de la gradi, groaznic, sambata m-am simtit atat de rau cum nu stiu daca am mai fost vreodata, febra 39 si maini si picioare inghetate, frisoane ameteli dureri de articulatii, durere de gat, initial am crezut ca e viroza luata de la pediatru , pana mi-au iesit cateva bube pe talpa si pe gingie, pediatrul a zis ca adultii in general nu fac , la fel am gasit si pe net, aiurea, fac si cum! Thomas s-a simtit rau 2 zile inainte sa erupa,azi e deja a 7-a zi , inca 2 -3 de stat acasa , apoi ne reluam activitatile zilnice.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Intr-o saptamana face pictura, in alta saptamana origami,in alta saptamana modelaj, in alta saptamana face colaj si in alta saptamana desen, Toate intra in clubul de arte si le face pe rand cate o activitate din clubul de arte pe saptamana.. nu va inchipuiti ca toate le face intr-o saptamana.

Va pupam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

La multi ani sarbatoritilor zilei sfintilor arhangheli Mihail si Gavriil: Antonio Gabriel de Mav, Luca Gabriel de Amalia, Dimitrie Gabriel de Eli, MIhai de Simona_1402, Mihai si Gabriel de Elsels, Eliza Gabriela de Mickyyy, Diana Gabriela de Alexutza_26, Emma Gabriela de Flore26! Sa cresteti mari si sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

LA MULTI ANI! celor care isi serbeaza ziua de nume

stelele mami
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

La multi ani aniversatilor zilei de astazi cu ocazia arhanghelilor Sf. Mihail si Gavriil.
Antonio Gabriel de Mav
Luca Gabriel de Amalia
Dimitrie Gabriel de Eli
Mihai de Simona_1402
Mihai si Gabriel de Elsels
Eliza Gabriela de Mickyyy
Diana Gabriela de Alexutza_26
Emma Gabriela de Flore26

Manumanu multumim de link-ul http://www.coloring-book.info/coloring/
Este foarte interesant si l-am explorat mai detaliat. Vremsa lucram si noi.. bfff buna ideea si ce fac cozonaceii. Bravo lor... Bravo pentru straduintele lor.
Bianca am o intrebare.. fetele de pe FB vor sa incerce sa te introduca in lista de mamici cozonacei.. vrei sa stabilim o zi, o ora.. ceva comun .. astfel incat sa incercam sa reusim sa te avem din nou in lista de mamici. Ne este dor de postarile tale de pe FB.
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

La multi ani Mihai . Mihaela , Gabi , Gabriela !

Oceanborn am gasit si despre boala ta pe net tot cautan despre varicela si era mentionat ca la adulti se manifesta mai rau ca de altfel toate bolile copilariei facute la maturitate . Insanatosire grabnica !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Cozonacei La multi ani!
Alexandra de cameliam

Mihai si Gabriel de Elsels

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Hello fetele!

Urez si eu cu maaaaare intarziere "la multi ani!" cozonaceilor care au implinit deja 4 ani

ce frumos povestiti de activitatile copiilor Pe Cristi abia il convingem sa coloreze fara sa depasesca chenarul...nu are rabdare, in loc sa miste creionul din incheietura misca toata mana si iese o mazgaleala De origami, wow, nici o ssnsa

monicus, ai o fetita tare desteapta

Noi am trecut prin momente tare nasoale...nici nu mai stiu daca v-am spus...daca nu va spun acum..am ajuns cu Cristi in spital. A avut o enteroviroza...deh nu e prima din viata lui...tratament si regim..si parea ca-i trece dupa 2 zile, apoi seara dupa ce s-a culcat ..s-a trezit vomand, si nu se mai oprea, era la mama 30 de km de Buc, noi eram nasi la o nunta. Am chemat salvarea care a venit fara medic, vroiau sa-l duca in lehliu, am refuzat. M-am urcat in masina si l-am adus la Buc. La 10:30 a inceput sa vomite, la 12 eram cu el la spital la Gomoiu, era primul in cale...Cristi era deja in coma gr I Nu raspundea la tratament, nu facuse febra deloc, deci organismul nu lupta cu virusul, a intrat in hipotermie, era rece ca gheata si nu raspundea la nici un stimul. Abia la 2:30 au reusit sa-l stabilizese, apoi au cerut transferul la Budimex. Vomita sange. La Budimex, sonda gastrica (oribil, introdusa prin nas) perfuzii pe ambele maini, am stat la terapie intensiva 2 zile apoi inca 3 pe salon. Coprocultura buna, analize de sange bune. Explicatia a fost ca din cauza vomei a inceput sa-i sangereze esofagul si astfel infectia din stomac a ajuns in sange...de aici a intrat in coma. El isi aduce aminte doar ca a vomitat si ca-l durea nasul (de la sonda) Am fost la limita

Nu vreau sa intristez atmosfera asta frumoasa, dar vreau sa va spun sa fiti ff atente/alerte atunci cand vomita copilasii. Prin voma se deshidrateaza muult mai repede decat prin diaree.

Mergi la inceput