Bobocei de sept-oct 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielabejan

fetelor care suzete sunt mai bune? din ce material?
m-a luat febra cumparaturilor si pe mine, care pana acum am stat super cumintica, cred ca sotul meu o sa se cruceasca putin cand o sa vada cate analize ale pietii am salvat sa ne hotaram impreunala ce e ok pt noi.


27+ Emma

Noi am avut avene, nu cred ca exista suzeta buna sau mai putin buna, e suficient sa ai 1-2 in casa ,apoi mai vedeti dc bb o suporta sau nu. Sunt copii care pur si simplu nu vor suzeta , vor titi, stiu ei ce stiu
Musai sa aiba tortita, ca saai de ce sa le manevrezi /prinzi snuruletul. Unele de la nuk nu au , am primit-o cadou la babyexpo si am vazut diferenta. Si mai sunt unele, cica lumineaza discret noaptea si vezi unde e prin patut, sa nu pipai peste tot si sa n-o gasesti, e doar reclama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinuka_g

buna dupa-masa din nou!
vad ca sunteti in focuri cu cumparaturile si concediile...bafta cu toatele!
imi pare rau de cele care ramaneti fara sotiori o perioada, am experimentat-o si noi la-nceputul casniciei...dar, suntem noi aici pentru orice
sa stiti ca aldedra, farmacia de care zicea si adina, are produse foarte faine si preturi super! o stiu pe sefa, sunt foarte seriosi si partea online le merge tare bine...m-am uitat acuma la femibion 2, la tei e 62,5 iar la aldedra e 58!
mie mi-a recomandat o prietena sa-mi cumpar asa ceva, cica e 5 in 1 si foarte util http://www.aldedra.ro/aparatura-medicala/joycare-medifit/multi-kit-hrana-pentru-bebelus-jc-228
ce credeti?
pupici


_
26+ David Gabriel Multumesc Doamne!



as merge pe 2 aparate diferite. sterilizator acum si peste 6 luni cand incepe diversificarea , un aparat cu aburi. Desi pare mai costisitor, as zice ca e mai ok, mie nu pprea imi surad aparatele care fac mai multe treburi , parca am senzatia ca nu fa nimic cum trebuie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Si buna seara,

am fost si noi la cumparaturi , nu foarte multe dar acolo cat sa ma simt bine, i-am luat micutei 4 body-uri cu maneca lunga 20 ron si cate ceva la finuti.
Fetelor: saru'mana pt informatiile legate de CO, prenatal , farmacii !Sunteti o comoara la casa omului!
Spor la cumparaturi si celor care ati luat deja sa dea Dumnezeu sa le folositi cu drag pt bebeii mult asteptati si iubiti!
Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Ilinca, multumesc pentru info. Cred ca voi opta totusi pt un sac de dormit, pare cat de cat ok, plus ca la noi iarna nu e super cald, deci sigur il voi folosi, dar voi lua unul subtirel

Azi-noapte s-a intamplat ceva magic, pt prima oara am simtit piciorusul lui bebe, l-am atins, iar el m-a lovit in mana A fost chiar emotionant!

Va S-aveti spor la cumparaturi!

fericita 30+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata burtici! haideti la cafea cu lapte!
daniela la suzeta nu m-am gandit inca, sunt foarte multe modele...oricum retin ca spunea cineva sa luam de silicon, cele de latex au nush ce gust...si eu cred c-ar fi bine sa aiba tortita..
adina ce-ai luat din arad? n-am auzit pana acuma ca daca bei cafea cu lapte bebe nu va bea lapte...nici eu nu prea beau lapte pur, in schimb imi plac iaurturile si branzeturile, doar ca branza mananc rar acuma, tre' sa fie pasteurizata si mi cam frica din cauza ca eu n-am anticorpi la toxo...
ilinca foarte utile sfaturile legate de saculetul de dormit ...mie mi se pare util un astfel de saculet si am inteles ca iarna poti sa-l scoti pe bebe afara in saculet...cat despre aparat stiu ca e bun, prietena mea il foloseste si e foarte multumita...
eu nu prea pot dormi noaptea, seara ma doare burtica, ma inteapa de cateva ori pe zi intr-un punct fix in stanga...dar asta nu-i o noutate ...burtica s-a marit, s-a rotunjit, mi-a zis sotul ca arat de parca as fi inghitit o lebenitza
pupici


_
26+ David Gabriel Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patricbebe spune:

Buna dimineata!! Saculet de dormit am laut doar unul pentru vreme mai calda, la mine in septembrie e inca foarte cald. Am luat 4 pijamale gen rochie, adica e ca un camasa si jos are elastic sau capse pentru acces rapid la scutec si ce e haios ca manecile se intorc intr-un anume fel si se fac si manusi petntru unghii.
Haine am destule pentru primele 3 luni ca am tot cumparat acum suntem in febrea pentru mai incolo ca sunt reduceri. Am laut multe de la carte's, gymboree si gerberbaby. Imi place mult materialul, am mai facut comanda din Romania de la Pifou si imi place materialul si e bumbac organic iar la pret comparativ cu ce gasesc aici e super.

24w cu Ilaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Olivette interesanta chestiunea cu CO, sunt curioasa cati patroni o sa tina cont de ea. Luni o sa vad si eu, eu chiar aveam o problema acum cu CO ca voiam sa mi-l iau sa-mi mai prelungesc prenatalul. Multumim!

Anida asta cu neacceptatul laptelui la bb nu o cred insa e bine sa mananci lactate pt ca altfel de calciu nu poti lua. Cica cascavalul are mult calciu, nu-ti place?

Corina eu la David am stat toata sarcina in CM, nu in risc maternal, chiar mi-am prelungit peste cele 90 zile la care ai dreptul, apoi mi-am luat concediu de odihna (l-am luat cand deja amveam dreptul la prenatal), apoi prenatal, practic mi-am prelungit putin prenantalul cu CO. Deci se poate. Acum fac la fel, am dreptul la prenatal de pe 5 iulie dar ma mai duc la serviciu cat pot, 1-2 sapt. si apoi bag CO (vreo 5 sapt.) si apoi prenatal.

Suzeta am avut una obisnuita din silicon, nu mai stiu firma, ideea este ca nu s-a dat in vant dupa ea, a luat-o de pe la o luna cand si cand, el ma voia pe mine ca suzeta si nu mai rezistam, mai ales noaptea. Apoi ma trezeam toata noaptea ca scapa suzeta si sa i-o pun la loc... in final pe la 7 luni nu a mai vrut-o si nu i-am mai dat-o, in felul asta am si scapat foarte usor de ea. Sa aiba snur si capacel, asta e parerea mea.

Sac de dormit o sa iau si eu, n-am avut la David dar este util, nu mai stai cu grija invelitului, mai ales daca doarme singur in patut. Prindem si perioada de iarna, eu una o sa iau. Pt scos afara eu am avut paturica din aia cu fermoar, foarte buna pt carut.

Eu sunt intoarsa pe dos de ieri, am primit 2 vesti proaste rau, una chiar groaznica, nu stiu daca sa va spun sau nu sa nu va sperii si pe voi... nu e vorba de mine, am inteles ca a dat si la tv. Sper sa nu fie vorba de cineva din odiseea noastra sau cea de iulie-august... in orice caz nu mai am liniste de ieri... fetele din Iasi, da-ti un semn ca sunteti bine.

*****************************************Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006)
Povestea nasterii lui David
sapt. 28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielabejan spune:

neatza fetelor
si pe noi ne-a apucat febra cumparaturilor, dar eu le cumpar mai mult online k nu indraznesc sa ies singurica la cumparaturi k sotul e la munca si am momente cand ma simt foarte slabita, ametita si ma omoara arsurile la stomac mai nou, nu erau asa dese si puternice, dar de vreo 4-5 zile nu ma mai lasa si ma simt mai tot timpul fara putere , dar nu am habar de ce.
mirabela totusi ce s-a intamplat de esti asa nelinistita? cred ca e ok sa vb cu noi caci de aceea ne scriem aici cu spor
si un week-end placut


27+ Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Buna fetelor!
Sunt tare intoarsa azi,nu ma simt bine deloc,am o stare de sfarseala ,sper sa-mi revin si sa nu fie ceva cu urmari,ma dor salele si mi-e teama sa nu fie contractii,cred ca o sa iau un no-spa .Prin urmare azi stau in pat.
Mirabela am vazut si eu la stiri ieri si am inceput sa plang instantaneu.Si eu sper sa nu fie vorba de cineva de aici de pe DC ,desi tot la fel de groaznic este indiferent de unde era biata femeie.
Pentru cele care nu stiti ,este vorba despre o tanara insarcinata in urma unui FIV,careia i-a murit si copilasul si ea dupa ce 10 medici au incercat sa o salveze.Doamne fereste ,stiu ca suna teribil ,dar nu trebuie sa ne gandim la ce mai rau pentru noi.Dumnezeu sa-i odihneasca pe amandoi!Oare va suparati ca v-am spus?Mirabela n-a facut-o dar am vazut ca ati intrebat despre ce e vorba si oricum e mediatizat cazul.

28+

Mihnea Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

fetelor eu am o problema si am nevoie de ajutor...mi cam jena sa va spun, dar mi jena si sa sun dr, voi oricum sunteti femei si poate ati trecut prin asta...
ma ud foarte tare ..si non-stop...am scurgeri abundente si apoase de la inceputul sarcinii, dar parca n-au fost ca acuma...tampoane zilnice nu mai folosesc, c-am citit ca predispun la infectii urinare si asfel tre' sa-mi schimb lenjeria de cateva ori pe zi...dupa cateva minute e ud!
cu lichidul stateam bine, acuma nu stiu ce-o fi...ce credeti e normal? sau ar trebui sa sun totusi dr?
mirabela ce te-a suparat?

_
26+ David Gabriel Multumesc Doamne!

Mergi la inceput