Prietene la bine si la greu - 166

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui RamonaCopot
Magda , multumim! De voi ce ne mai zici?

Ne pregatim de mare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Magda, unde mergeti la mare! Va urez balaceala placuta si relaxanta!

RamoniXX, haidi la mangalica sa vad burtica Smara din cate stiam e super ocupata, a inceput munca cu traducerile, iar diagnosticul de lupus al lui Timi a fost infirmat de o dr dermatolog bun.

Dana, drum bun spre Romanica, si sa scape repede repejor puiu mic de otita, stiu cum e..si noi am trecut prin asta cu Dragos..

Lyly, cum merge tratamentul? cum a fost la nunta surorii tale?

Monis, ce lectura ne propui azi?

Raluci, va non stop?

Mai care erati cu bebeii nemancaciosi cand erau mici? Inafar' de Lumi.. Eu nu stiu ce sa ma mai fac cu Dragos, am cam intrat in panica.. de 4 luni am inceput diversificarea si stam pe loc.. la inceput nu manca deloc, pe urma a inceput sa mai guste de i-am introdus una,alta, de vreo 2 luni deja e in greva totala, am pus pe seama dintilor, au iesit vreo 2, dar cat frate tine cu dintareala asta si nemancatul?? A ajuns de suge noaptea din ora in ora, ziua cam la 2 ore, rar mananca la 3-4 ore, iar solide.... Doar iaurt cu banana sa zic vreo 100gr.. Ii dau sa lipaie din toate cele, gusta o data, pe urma imi intoarce capul ca nu mai vrea. In disperare i-am dat ciorba pregatita pt Amalia, nimic. Fructe ciuciu, doar banana, a mai mancat de vreo doua ori piersica, cum s-a prins ca e acra, cum nu a mai vrut.
I-am dat pepene, a luat o firmitura mica si cu aia s-a innecat de mi-a vomat in jet dupa tot. Biscuiti nu, cum simte firmitura mai mare isi provoaca o greata..
E foarte foarte sensibil, si imi e o ciuda. Amalia pe la 10 luni tinea singura biscuitelul in mana si il manca, e drept ca ii iesisera dintii cu vreo 2 luni inaintea lui Dragos. La un an ii dadeam ciorba neblenduita.
Apai cu Dragos...ma apuca batranetea si ajung sa ii dau ceva neblenduit. Da' ma apuca batranetea pana ajunge si el sa manance cate ceva, orice..blenduit/neblenduit. De grasut e bine, stagnam de vreo 3 luni la 10kg, dar nu se vede pe el. Oricine il vede zice ca e foarte bine. Eu tot ma intreb de carente de vitamine, daca el se hraneste doar cu laptele meu.. De unde isi ia el inca la varsta asta de toate .. mai ales ca nici eu nu mananc corespunzator sa zic asa..
Voi ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Salutare.

Fetelor nu mai vorbiti de mare si balaceala ca mor aici de invidie Vreau si euuuu....

Am lasat zburlita cu bunicii la Galati si asa ii pace acolo cu unchi, matusi, veri, strabunici...Are leagan fix la 50m de bloc si cum bunicii mei stau si la parter, toata ziua e in leagan A cazut si are picioarele si nasul numai julituri.

Licu te cred ca iti e greu sa vezi ca nu papa grasunelul. Poate il supara si dintii plus caldura de afara...

Dana drum bun catre tara. Poate reusesti sa te relaxezi si aici te mai ajuta rudele cu baietii.

Magda, vacanta placuta. Va asteptam cu poze.

RamoX tare nasol cu cazatura aia. Acum esti ok? Apropo de bicicleta, vara trecuta beietelul nasilor avea 3 ani fara 2-3 luni, si pedala de bicicleta de numa' Eu anul asta am avut o trici noua pt Ema si puturoasa nu pedala deloc. Sta bine merci si asteapta sa fie impinsa...In schimb vrea role "lole, mami, lole"...

Monisule asteptam pozele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Laura, eu sunt cu copil nemancat in nprima tura si tot nemancat si in tura 2. Mihnea a inceput sa manance pe la 9-10 luni cand mi-am bagat eu piciorul, aka m-am relaxat si m-am lasat la mana lui. Limpaia putin si eu dadeam discoteca de fericita ca a inghitit macar ceva


Cu T merg pe autodiversificare. La inceput musca, scuipa, musca, scuipa. Acum e amuzant pentru toti. Mananca cateva grame dar e mai ok asa. Facem praf bucataria dar decat sa ma stresez ca nu mananca , mai bine asa. Nu ma stresez deloc. ii pun in fata bucati si el mai mult de tranteste de masa si de striveste in maini dar isi baga si in gura... iar eu sunt multumita de atat. Pana sapt trecuta puteam fi convinsa ca a mancat in total, in 2 luni 2 linguri de mancare ( in total). Acum as spune ca vreo 4. Deci cam 2 linguri saptamana asta.... mare record. Pentru mine e maxima fericire. Nu ma stresez deloc deloc. E gras si vioi, uda scutece si la masa ne distram cu totii. Dupa masa copiii merg la somn si eu spal bucataria.... Atat timp cat ne simtim bine inseamna ca suntem pe drumul cel bun.
Iubesc autodiversificarea si zen-ul cu care vine la pachet!!! E asa frumos!!!


Mami fericita de Mihnea si de Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

vin iar cu vesti proaste, din pacate...
ma gandeam daca sa mai scriu sau nu, dar si-asa se scrie putin...
inainte cu cateva zile de evenimentul cu mama, am ramas insarcinata, dar am aflat de-abia la vreo 2 saptamani dupa, pentru ca a fost oarecum neasteptat. endocrinoloaga zicea ca nu am sanse fara tratament hormonal, insa uite ca s-a intamplat si fara.
problema e ca probabil sarcina s-a oprit deja din evolutie. de aproape o sapt. am avut mici sangerari maronii, desi iau utrogestan. azi am fost la eco si s-a vazut embrionul, insa nu i-a detectat activitate cardiaca, desi am 6 sapt. si o zi de la UM.
dr. mi-a zis ca nu e nimic sigur, sa mai repetam eco dupa o sapt. insa eu sunt 99% convinsa ca nu e ok. oare sa fac un BHCG?

nu stiu de ce s-a intamplat din nou asta. parca necazurile se tin lant acum de mine. ar fi fost minunat sa fie o sarcina reusita, mai ales pt. ca am pierdut-o recent pe mama, asa am simtit prima data cand am facut testul, ca am pierdut ceva, dar am castigat altceva in schimb. insa uite ca nu e bine... nu stiu ce se intampla. ziceam ca daca mai pierd o sarcina, nu mai incerc de-acum, ma opresc la un copil. deocamdata asa simt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

vin iar cu vesti proaste, din pacate...
ma gandeam daca sa mai scriu sau nu, dar si-asa se scrie putin...
inainte cu cateva zile de evenimentul cu mama, am ramas insarcinata, dar am aflat de-abia la vreo 2 saptamani dupa, pentru ca a fost oarecum neasteptat. endocrinoloaga zicea ca nu am sanse fara tratament hormonal, insa uite ca s-a intamplat si fara.
problema e ca probabil sarcina s-a oprit deja din evolutie. de aproape o sapt. am avut mici sangerari maronii, desi iau utrogestan. azi am fost la eco si s-a vazut embrionul, insa nu i-a detectat activitate cardiaca, desi am 6 sapt. si o zi de la UM.
dr. mi-a zis ca nu e nimic sigur, sa mai repetam eco dupa o sapt. insa eu sunt 99% convinsa ca nu e ok. oare sa fac un BHCG?

nu stiu de ce s-a intamplat din nou asta. parca necazurile se tin lant acum de mine. ar fi fost minunat sa fie o sarcina reusita, mai ales pt. ca am pierdut-o recent pe mama, asa am simtit prima data cand am facut testul, ca am pierdut ceva, dar am castigat altceva in schimb. insa uite ca nu e bine... nu stiu ce se intampla. ziceam ca daca mai pierd o sarcina, nu mai incerc de-acum, ma opresc la un copil. deocamdata asa simt.



din tot sufletul!
la 6 s +1 zi nu e musai sa aiba activ cardiaca! nu dispera , te rog. mai asteapta un pic , o saptamana.in rest ,dimensiunile embrionului sunt ok?
Poate c m bine e sa faci un b hcg si sa-l repeti la 48 ore si sa incerci sa te linistesti! sunt sigura ca Bunul Dumnezeu are grija de bebe mic! Iti spune un om care a plecat plangand aproape de la medic la 7 sapt,cu sanse mici sa mearga bine si sanse mari sa se opreasca in evolutie sarcina 2 si uite ca suntem bine, multumesc lui Dumnezeu!
In plus parca aveai probleme cu prolactina, dc imi amintesc eiu bine, asta ar insemna ca data ovulaiei nu e musai la mijlocul ciclului,poaate are mai putine saptamani de cat zice data UM.
Sunt sigura ca e bine puiul mic, inconjoara-l cu ganduri bune si luminoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

mami ilinca - la dimensiuni a spus initial ca e 3,2 mm(sau cm?) dar apoi cica n-a mai putut masura din nou. oricum a zis ca e mai mic decat varsta masurata de la UM si e posibil sa fi fost ovulatie tarzie.
insa... ultimul contact sexual a avut loc in ziua 11 de ciclu, asa ca, chiar daca s-ar fi prins 3 zile dupa, nu ar avea cum sa fie prea mic.
probabil s-a oprit din evolutie. m-am programat la eco joia viitoare, insa parca n-am rabdare, poate o sa fac analiza aia de sange.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Ramonika , te cred ca ai 1000 de ganduri. Iti tin pumnii sa fie totul bine cu bb. Mai bine faci analiza de sange sa vezi ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13
Magda[/b], unde mergeti la mare! Va urez balaceala placuta si relaxanta!
[...]
Mai care erati cu bebeii nemancaciosi cand erau mici? Inafar' de Lumi..

Mergem la Neptun, eu si Rares cu trenul, restul cu masina.

Si noi eram cu bebeii nemancaciosi cand erau mici iar acum suntem cu piticii nemancaciosi cand sunt mari. Diferenta dintre atunci si acum este ca m-am decis ca este suficient exact ce, cat si cand mananca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Ramonika,

Mergi la inceput