Avem un iepure!

Avem un iepure! | Autor: Rufus

Link direct la acest mesaj

Cap de leu, asa cica e rasa
Ni l-a dat o verisoara, ca s-a saturat de el (evident, l-a primit fie-sa, dar i-a trecut...)
Are 6 luni, are coama deja, am constatat cu placere ca isi face nevoile intr-un singur loc si are, deci, litiera.
E haios...dar nu se joaca ca o pisica, de xemplu.
Iepurii se joaca?


Rufus, Tora si iadele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu Rufus,nu se joaca....stau in general,mai ales astia de casa,care stau in custi....lenevesc foarte mult si atentie,daca i se nazare poate sa si muste.

Auzi,se joaca ca o pisica.....cand eram mica,mama crestea iepuri....pe langa faptul ca am vrut sa-l pun sa sara ca in desene animate m-am trezit cu o zgarietura de toata frumusetea,ca lui nu i-a convenit....
Noi aveam ceva care ii zicea rasa belgiana,cu doua randuri de barbii...iepuroaica si nici macar nu ne puteam juca cu puisorii...ca ii manca.

Dar poti incerca sa-l dresezi....
Sau sa-l faci la cuptorul ala electric....iese absolut delicios...

Acu` fiica-mea vrea broasca testoasa,ca are si prietena ei una mica mica,dar ma tem ca o va arunca in sus sau va face vreo traznaie...testoasele astea ce boli poarta?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

Doamne ca sadica mai esti
Si iepurii sunt capabili de afectiune eu am avut unul venea dupa mine peste tot ca un catelus poti sa i rasfeti toata ziua sa i mangaii si sa i iubesti eu nu ash manca in veci un iepure

https://picasaweb.google.com/111356891978087779654/HikyBird#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Are deja 6 luni....sigur se poate dresa,am spus si eu,dar lasa mizerie in principiu.....
Nu ai mancat niciodata vanat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

Eu ? Niciodata nu am mancat vanat numai ideea de vanatoare ma strange in spate inafara de vita si pui de ma magazin nu servim nimic
Da nu e locul aici sa discutam despre mancare

Felucitari Rufus pt iepure orice animalut ii face pe copii mai buni

https://picasaweb.google.com/111356891978087779654/HikyBird#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Am avut si eu unul, acu' vreun an (au venit fii-mea cu maica-mea cu el de la piata, li s-a lipit de suflet), el a costat putin, de vreo 10 ori mai mult m-au costat cusca si restul chestiilor administrative.


Ce pot sa spun este ca miroase ingrozitor. Desi zilnic schimbam asternutul, chiar si de doua ori pe zi, mirosea in casa de nu puteam sa mai stau.

el era dragut si prietenos, se juca cu pisica...(deci stiu ce inseamna un animal si disconfortul aferent, dar mirosul de la iepure e ceva de neimaginat, aviz amatorilor de iepuri tinuti in apartament!)

Pana ce n-am mai rezistat de miros si l-am dat. Nu-l voia nimeni...noroc ca vara-mea tinea un curs si l-a oferit drept premiu la examen, castigatorului (vine vorba, s-au inscris mai multi sa-l ia acasa la curte, l-am dat pana la urma cuiva cu copil mic care a fost foarte incantata sa-l primeasca cu tot cu dotari, ulterior i-a luat si o iepuroaica...a nimerit chiar bine iepurele meu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Da` Rufus unde e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mai, asta nu miroase.
Cum spuneam, nu-si face nevoile decat intr-un loc si nu acolo mananca si doarme, adica nu se tavaleste in "produs".
Da, la copiii m-am gandit, oficial e al Anei, dar toate trei se joaca cu el. Sta mult in afara custii.
Acum mansarda fetelor mari e goala, ca ma apuc de zugravit, si iepurele trage niste gonete pe hol/camere de zici ca-i apucat!
Am capatat o cusca mare, zici ca-i apartament; Tora culege iarba din Parcul Izvor si o usuca in pod, eu o sa-i fac un labirint din placaj, sa se simta si el in vizuina...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Aveti activitate,nu gluma...

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Mada, confuzi iepurele de crescatorie cu cel de vizuina. Numai cel de vizuina se vineaza si e considerat vinat. Carnea celor doi iepuri e foarte diferita.

Animalul care te slujeste (bou, cal) sau cel de companie (pisica, iepure) nu-l maninci in veci !

Eu am gainuse, una e schioapa de vreo saptamina si nu mai face oua si tot nu ma indur s-o maninc. Cred ca am s-o duc la veterinar, chiar daca o sa rida asta de mine cu gainusa la consult sub bratz.


Mergi la inceput