buburuze de primavara(mart-apr2013)!!!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

merci de incurajari. eu din fericire n-am dureri de burta, n-am sangerat dar ceva ma face sa cred ca sarcina merge mai bine de cand am inceput Duphaston-ul fiindca la vreo 3 zile de cadn il iau nu mai am greata aia ingrozitoare pe care am simtit-o timp de aproape 2 luni. Am 8 sapatamani si deja mi-am facut programare pentru urmatoarea ecografie la care voi lasa doctorita sa-si faca de cap - o sa o faca intravaginal. In rest am constatat cu stupoare ca trebuie sa-mi platesc toate analizele fiindca plafoanele s-au epuizat pe la toate laboratoarele si nu mai e nimic gratuit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_55 spune:

Multumesc Katy, sa dea Dumnezeu sa avem toate sarcini fara probleme si la termen si bebei frumosi si sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Katy eu deja am o fetita de 3 luni jumate, am intrat aici doar sa va urez succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Kovacs scuze, de la neuronul gravid mi se trage!

8+
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

am fost ieri la dr de familie ca de trebuie sa ma i-a in evidenta. Spre stupoarea mea dr ma informat foarte calma ca pana la 12 sapatamani nici gand sa ma ia in evidenta fiindca asa spune regulamentul Casei de Asigurari. L a primul copil aveam 7 saptamani cand am fost la eco si imediat dupa am fost si la de de fam. si n-a fost nici o problema. Analizele pe care mi le daduse dr ginecolog a trebui sa mi le de-a sub o forma inventata ca sa zic asa fiindca eu inca nu apar ca fiind gravida . A si sa vin la 12 saptamani neaparat cu o eco care sa zica varsta gestationala a lui bebe si cu adeverinta vizata de CAS. Bun, zic . Mai stau si pe acolo la coada vreo 3 ore in conditiile in care eu n-am voie sa stau in picioare. Super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_55 spune:

Casandra, eu n-am mai auzit de asa ceva. Am fost la dr de familie si m-a luat in evidenta de cum am avut beta pozitiv (cred ca erau 3 saptamani) si nu mi-a mai cerut nimic.

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

Citat:
citat din mesajul lui casandralin

am fost ieri la dr de familie ca de trebuie sa ma i-a in evidenta. Spre stupoarea mea dr ma informat foarte calma ca pana la 12 sapatamani nici gand sa ma ia in evidenta fiindca asa spune regulamentul Casei de Asigurari. L a primul copil aveam 7 saptamani cand am fost la eco si imediat dupa am fost si la de de fam. si n-a fost nici o problema. Analizele pe care mi le daduse dr ginecolog a trebui sa mi le de-a sub o forma inventata ca sa zic asa fiindca eu inca nu apar ca fiind gravida . A si sa vin la 12 saptamani neaparat cu o eco care sa zica varsta gestationala a lui bebe si cu adeverinta vizata de CAS. Bun, zic . Mai stau si pe acolo la coada vreo 3 ore in conditiile in care eu n-am voie sa stau in picioare. Super!


schimba medicul de familie!!!!


kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameifetele mele de suflet
Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Casandra, am gasit un articol interesant poate il arati dr de familie :www.casmb.ro/asigurati_familie.php
Oricum pana la medicul tau eu asa ceva nu am mai auzit..
Hai puipici la burtici

mamica fericita de Robert Andrei(18.05.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna fetelor.
Ma alatur si eu voua, am 2 teste pozitive de azi si sunt in culmea fericirii.
Maine dimineata ma duc sa ma intalnesc cu doctorita mea si cu hematologul sa imi stabileasca doza de clexane ca sunt purtatoare de mutatii.
Stie cineva cum se procedeaza cu retetele pentru clexane, cine trebuie sa imi dea reteta pentru gratuit, compensat, Doctorul de familie, ginecologul?
Mama am o mie de intrebari si temeri tot atatea dar sper ca o sa fie bine, pentru ca DD ne-a ajutat sa vedem un test pozitiv exact atunci cand nu speram.
Maine merg la beta, progesteron, homocisteina si prolactina, sper sa fie bine.




Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katy82

Aruam felicitari pt bebele minune! Si noi il asteptam de 3 ani jumate si parca mi s-au parut o mie de ani.
Casandra si eu am 30, probabil si la mine a fost initial o problema de fixare pt ca in sapt 4 si 5 am tot sangerat maroniu. In sapt 6 a fost ok iar in 7 am sangerat rosu pt ca mi-a fosat f. frig la munte, deci trebuie sa ne pazim de frig ca nu face bine la bb. Mie mi-a facut tot intravaginal desi as fi vrut pe burtica. Azi ma dc iar, sa vedem cum o sa-mi faca acum.
Mara bine ai venit! Sarcina usoara si la termen!
Kovacs eu imi aduc aminte de tine de la aspirante. ma bucur ca suntem colege la odisee.

Ioana felicitari pt FIV-ul reusit. Sa ne ajute Doamne -Doamne pe toate sa avem bebei sanatosi si sa ducem sarcinile la bun sfarsit!

8+
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png

Katy

Felicitari si tie si celorlalte gravidute ,sa avem parte de 9 luni frumoase si ara probleme si bebei sanatosi.

PCOS trat Siofor 1000 mg ,500mg/3zi , 4 IA nereusite , MTHFR C677T homozigot PAI 675 heterozigot 4G/5G trat Femibion 1/zi, Magne B6 3/zi ,acid folic 5mg /zi,
FIV1 la Giulesti nereusit
insarcinata natural in a 2-a luna dupa FIV
6+
Multumesc Doamne

Mergi la inceput