buburuze de primavara(mart-apr2013)!!!

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna fetelor. Ma primiti si pe mine printre voi ca mi-am facut curaj in sfarsit sa scriu sa va dau binete.
Sa va povestesc despre mine...
Am Sindromul Ovarelor Polichistice, Tiroida Autoimuna Hashimoto si sotul avea teratozoospermie dar in 2 luni a ajuns la normospermie dupa tratament cu Vitamax, L-Carnitina, L-Arginina, Cetebe cu Zinc, Macca, Polen, Napraznic, Fructoza, Q10.
Eu nu ovulam asa ca a trebuit sa fac stimulare ovariana cu Closty. Am facut si histeroscopie si laparoscopie (drilling ovarian, desfundare trompe, indepartare aderente) si in luna urmatoare drilling-ului am ramas insarcinata. Acum sunt in 5 saptamani si am avut pana azi mari emotii cu beta hcg care a fost pe 31 iulie 83.8, pe 2 august 123.7 (adica crestere de doar 50%) suspiciune de extrauterina, griji legate de oprirea din dezvoltare, mii de emotii si stress, alergat la sfatul unei fete minunate de pe forum la dr Uscatescu, recoltat analize, inceput tratament cu Aspenter si Medyn pentru ca in final sa am astazi dupa 4 zile de la ultima beta o valoare de 635.9. Vineri merg la eco si sper sa aud si batai de inimioara desi DPO a fost 17 iulie si s-ar putea sa fie prea devreme.
DPN calculata cu calculatorul de pe forum mi-a prezis 9 Aprilie 2013.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Emilia bine ai venit!
iti spun si aici sa ai o sarcina usoara ,fara probleme si un bebe sanatos.
Ce mutatii ai ?
Ti-a recomandat si clexane?
Bafta multa vineri la eco.


PCOS , 4 IA nereusite , MTHFR C677T homozigot PAI 675 heterozigot 4G/5G trat Femibion 1/zi, Magne B6 3/zi ,acid folic 5mg /zi,
FIV1 la Giulesti nereusit
insarcinata natural in a 2-a luna dupa FIV
9+
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna burticutelor.
Emilia iti spun sarcina usoara si bebe sanatos si imi pare foarte bine ca suntem la aceeasi odisee, dar vezi inca trebuie sa tarai picioarele sa mai luam niste fete dragi de la aspirante.
Eu azi noapte am visat cartofi prajiti si dimineata mi-am facut dar nu aveau gustul celor din vis.
Voi m-ai puteti de caldura, eu am iesit un pic in oras acum sa rezolv niste treburi cu sticla de apa dupa mine si deja nu mai pot de cald, in casa simt cum curge apa de pe mine.
Imi e dor de un gratar dar pe caldurile astea unde sa iesi.




Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Emilia bine ai venit! sarcina usoara si la termen!

10+
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

neata burticute
Emilia , bine ai venit si sa ai o sarcina usoara!
Bafta la eco. De ce iei Aspenter?ai ceva mutatii, sau doar preventiv?
Ai fost o norocoasa ca ai ramas asa repede dupa laparo, eu nici dupa 2 ani nu am reusit...in fine eu am probleme tubare de cel putin 10-12 ani.si ca bonus si ovare poli

Mihaela vai ce spui tu acolo de atata mancare,, odata si mie imi era pofta de asa ceva,,acum cred ca doar eu sunt paranoia si nu pot manca decat fructe si legume. Ieri am mancat doar pepene.
Azi e mai bine parca, am reusit sa papam paine prajita cu unt si feliute de rosii cu branza de capra

Ioana ce mai faci?

Apropo, daca se ia Aspenter fara depistarea mutatiilor, dar cu antecedente in familie, ce se poate intampla?


10+
Am primit o minune! Multumim Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Bun venit noilor burtici!

Puteti sa-mi trimiteti si mie parola, daca sunt prin zona si am timp. Eu am deschis odiseea in care s-a nascut Diana, asa ca ma pricep la editat.

Roxy, mamica fericita de Diana (20.04.10) si cu buburuza 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Jaguar eu stiu ca aspenterul nu face rau, stiu multe persoane care au luat preventiv fara sa faca mutatiile si le-a ajutat, unele au ramas insarcinate pentru ca nu puteau, altele au dus sarcina cu bine pana la capat.
Daca esti din Bucuresti si poti ajunge la Fundeni mergi si fa analizele de coagulare de acolo gratuit si doamna doctor te sfatuieste si ce tratament sa iei.
Am prins un somnic de vreo ora si e atat de bine numai ca acum ma incearca o foame de ma roade stomacul si nu stiu ce sa mananc.




Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Jaguar acum m-am uitat si am vazut ca stai in Belgia.
Eu am niste emotii ca am facut cu o zi inainte sa aflu ca sunt insarcinata, papa nicolau, secretii si azi m-a sunat de la cabinet ca ceva nu e in regula pe acolo si am o reteta,
Astept sa ma sune sa imi spuna si o data pentru ecograf cat mai devreme sa pot vorbi si cu doctorita, daca nu este loc la cabinet ma duc vineri la spital sa imi vad minunea si sa ii aud inimioara, ca asa am hotarat la 10 zile dupa ultimul control.




Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc de primire fetelor. Analizele de mutatii nu le-am facut dar mama a pierdut mai multe sarcini si cum am avut emotii cu beta am fugit la dr Uscatescu care mi-a facut analizele simple de trombofilie si mi-a zis sa iau 1 Aspenter pe zi si sa fac analizele de mutatii in Septembrie-Octombrie (costa ceva deci sa vad cum fac sa le fac).
Rezultatele de la analizele dr Uscatescu sunt:

Fibrinogen 372 (200-400)
APTT 25,5 (26-36)
PT INR 0.93 (0.7-1.2)
LA R 1.07 (0.8-1.2)
LA2 37.6 (30-38)
AP 115% (70-130)
LA (APS) negativ 1.07 N=<1.2
Proteina C 105% (70-130)
Proteina S 60% (60-140)
Antitrombina III 107% (80-120)
Proteina C total 0.62 cut off 0.8

Deci banuiesc ca daca exista antecedente in familie tratamentul cu Aspenter in sarcina nu face decat bine. Doar ca stiu ca nu se ia in combinatie cu Clexane (eu nu fac Clexane) pentru ca da sangerari.


Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Emilia merg amandoua aspenter + clexane dar in momentul in care da sangerari se opreste aspenterul.
Eu acum fac si clexane si aspenter iau.
Ma gandesc ca dupa ce fac eco si am poza cu confirmarea batailor cardiace sa fac si eu un drum pana la Bucuresti sa imi fac analizele care le-ai facut tu si sa stau de vorba cu doamna doctor, macar odata acum la inceput de sarcina.




Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput