buburuze de primavara(mart-apr2013)!!!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

eu iau doar acid folic (2 mg pe zi) si utrogestan, asta din urma de cand cu chistul
acid folic am luat si in ultimele luni, de cand am inceput demersurile pt bebe, dar nu am fost foarte riguroasa, mai ales spre final mai mult il saream...
analize nu am facut inca, facusem la inceputul anului tot setul ala standard pt sarcina, la fel si papanicolaul. dar probabil ca analizele de sange le voi repeta si acum


Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

eu iau duphastone - pe care am de gand sa-l schimbcu utrogestane daca ma pune sa-l mai iau + acid folic. nu iau nici un fel de vitamina fiindca momentan n-am facut analize si dr mea a zis ca nu are rost sa-mi bage suplimente daca nu am nevoie. Nici la prima sarcina nu am luat decat in ultimele 3 luni pe vremea aia era Materna. Nu stiu cat sunt de indicate vitaminele daca nu ai carente. Ceva ma face sa cred ca de aia se nasc copii peste 4 kg in ultimul timp fiindca dr ne cam indoapa cu medicamente. Pe vremea mea (1978) era 1 nastere din 50 cu copil de 4 kg. Acum incidenta e mult mai mare. Practic jumatate dn colegii de generatie ai fiicei mele au avut la nastere 4kg si peste.

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

si daca vrei sa nasti normal - din proprie experienta va spun ca, conteaza enorm cele 500 gr in plus.

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Buna fetele! Nici mie nu mi-a dat dr. vitamine. Eu am luat inainte sa raman.

9+
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Buna mamici de buburuze.

Ma alatur si eu voua cu bb2 care a vrut sa ne surprinda cu aparitia lui. Azi am 4 saptamani si 2 zile (DPN 07.04.2012), dar am simtit de saptamana trecuta ca sunt gravida. Sarcina trecuta nu am avut deloc greturi, asa ca sper sa fiu norocoasa si acum.

Am inceput sa iau de la testul pozitiv progesteron pe langa acid folic.
O sa merg la control si echo la 6 saptamani si pana atunci am emotii sa fie unde trebuie...of of.



Roxy mamica fericita de Diana (20.04.10)

www.r.studio-x.ro/" target="_blank">Site-ul meu

www.studio-x.ro/" target="_blank"> Site-ul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna fetele.
Rosane bine ai venit si sarcina usoara.
Casandra eu iau vitamine, recomandate acum sunt femibion 1 sau elevit, fiecare face cum ii spune doctorul si cum simte, eu cred ca vitaminele m-au si ajutat sa raman insarcinata ca sm inceput sa le iau de prin aprilie cand am aflat de mutatii.
Fetelor sa stiti ca am mers astazi la farmacie cu reteta compensata pentru clexane si progesteron si am optat pentru arefam ca ala e gratuit in sarcina pe cand la utrogestan la 60 de pastile de 200 trebuia sa dau vreo 60 de ron,Asta ca pont daca intereseaza pe cineva, doctorul de familie a scris progesteron si m-a lasat pe mine sa aleg ce vreau.
Cred ca vroiam sa va mai zic cate ceva din urma si deja am uitat.




Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Aruam asa-i ca e superb sa iti vezi copilasul?
Ioana cat ai avut valoarea la prolactina inainte de sarcina daca nu te superi si o sa gasesti pe undeva si naturist ce ai luat mastodynon?
Ca am luat si eu o luna si cand am refacut era mai mare si atunci am trecut pe bromocriptina.




Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Aruam emotii avem la fiecare eco,ma bucur ca la-i vazut pe bbs si eu abia astept urmatoarea pe 27 august cand facem si bites-ul de sarcina.
Astazi o prima zi fara greturi si mi-a revenit pofta .
Nici eu inca nu mi-am facut analizele, urmeaza sa merg sapt viitoare la Medlife.





Danina mami de Rebecca- Elena (26.12.2010) si Paula-Diana (20.10.2004)



Diana si strengarita familiei in primele luni

Poze DIANA SI REBECCA - POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna gravidutelor.
Voi va ganditi la perna pentru gravide? Am inteles ca sunt foarte folositoare pe mai tarziu cand creste burtica si am vazut ca este oferta la lidl saptamana viitoare de pe 6 cu 50 ron si pe net siteurile unde au mai gasit gravidute de la odisee costa peste 100 ron
M-ar tenta si pe mine dar parca e prea devreme, mai sunt alte cheltuieli pana acolo.
Ma duc sa pregatesc mancare.




Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Miha si eu am vazut ca iesi mai ieftin cu arefam, m-am prins dupa ce cumparasem deja 4 cutii de utrogestan. Ca si compozitie e aceeasi chestie. Sapt viitoare trec si eu pe arefam ca mi se termina utrogestanul. Oricum vad ca si luat oral imi da mancarimi jos, nu stiu ce sa mai fac, e tare naspa.

9+
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png

Mergi la inceput