Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 8

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Nu ma chestionezi, dar maxim 15 minute mananca, dar acum fluxul de lapte cred ca e mai bun fata de inceputul alaptarii.
Fa comparatie cu graficul lui Rares(al tau) de dezvoltare pana la 6 luni, ca sa te linistesti...la mine se pupa greutatile lor, doar lungime nu se mai pupa, ca Vladut e mai mic fata de Rares.

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Si eu stiam ca novocalminul nu este indicat mai ales la bebelusi. Nu este bun nici pentru copii. Si aici tot paracetamol se recomanda pentru temperatura peste 38,5. daca e mai mica nu se da nimic. si se ia temperatura rectala fara a se scadea nimic.

Vizitele la pediatru nu dureaza foarte mult pentru ca nu vad rostul. Este masurat si cantarit de catre asistenta, apoi il ia doctorita in primire, se uita la urechi, nas, ochi, piele, il pune pe burta sa vada daca ridica capul, ii masuara capul, ii verifica testicolele si ma intreaba daca e ok, daca mananca bine, daca doarme. cam asta. nici la Finn nu se facea controlul altfel. Aici se pune accentul mai mult pe cum arata copilul, decat pe grafice. Plus ca graficele sunt orientative si nu sunt valabile cele cehesti pentru copii ca ai mei, jumate romani jumate englezi. La Finn mi/a zis clar ca este foarte mare pentru grafice, asa ca nu le/am mai studiat. Important e sa fie sanatos si tonic.

Am aflat ca pasaportul pentru Euan dureaza 8 saptamani, asa ca va trebui sa facem foaie temporara de calatorie. Macar asta englezeasca se poate folosi pentru 5 calatorii. cel putin asa mi/a zis Dave. Azi sau maine e gata certificatul de nastere. Pana la urma am reusit sa avem numai 3 nume de familie diferite. macar copiii sa aiba acelasi nume de familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

buna feteloR!
Dorinutza noi sapt trecuta am facut vaccinul infarix hexa, sfaturile medicului : nici o intepatura intramusculara timp de 6 sapt de la vaccin, sa nu ii facem baie timp de 3 zile, numai sa o spalam local, sa ii pun compresa pe locul intepaturii si i-am dat nurofen 1 ml de 2 ori pe zi preventiv sa nu faca febra, atat..si eu sunt dezamagita de dr da n-am ce-i face
de cand i-am facut vaccinul a fost un pic agitata, dar de atunci picea s-a invatat in brate, cand o pun jos racneste din toti plamanii, ce ma fac?soluttii de dezvatat de brate????
in rest..noi nu radem in hohote, dar gangureste pe limba ei de mama focului, e mare si grea, de aia ma plang de brate
face si ea balute si isi mananca pumnisorii, initial m-am gandit ca ii eis dintii, dar noroc cu voi ca ati dezbatut subiectul intr-o zi, va citesc zilnic, dar nu prea stiu ce sa va scriu
o zi placuta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

dorinuta, nasoala lipsa de comunicare cu doctorul..bine ca esti la al doilea copil..daca erai la primul probabil puneai tu o multime de intrebari. nu ai putea schimba medicul, sa gasesti unul cu care sa fii pe aceeasi lungime de unda? eu am o fosta colega de facultate care e medic de familie in ploiesti, era grozava in studentie, a vrut sa faca pediatrie dar a ales pana la urma medicina de familie, ii plac mult copilasii, e si ea mamica..o cheama miruna..inainte de casatorie o chema chirila, nu stiu acum exact, dar pot sa aflu daca vrei. si daca nu te deranjeaza un medic tanar.

noi vaccnul l-am transportat de la farmacie intr-o gentuta frigorifica mica in care pusesem o "pastila" din aia de tinut la congelator.

supermami, cate emotii si pe la voi! pupam raresul cel mare si curajos, sa se faca repede de tot bine!

tipa fata de foame, revin..




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Carstea, ce vitamine? Pentru bebe zici? Eu nu i/am dat lui Finn si nici acum nu ia. Nici mai tarziu nu va lua. Asa ca nici Euan nu va pune gura pe ele. Eu mananc in fiecare zi fructe si legume si iau in continuare acid folic. Nu l-am intrerupt de cand ne/am apucat de bebe 2. Finn de la 5 luni jumate a mancat fructe si legume. Este lesinat dupa fructe in special, dar si unele legume. El ca snack mananca rosii cherii, castravete, morcov, fasole verde pastai, brocoli, ceapa, mazare, etc. Le am puse in castron in fiecare zi. Azi dimineata primul lucru pe care a pus mana dupa ce si/a baut sticla de lapte a fost jumate de porumb fiert. apoi a mancat 2 nectarine. Nu are nevoie de vitamine, clar. Iar aici nu se recomanda oricum, decat daca e copil cu probleme. Nici eu nu am luat vitamine in timpul sarcinilor pentru ca mi/au iesit analizele foarte bune.

Danaang, bebeii sunt facuti sa stea in brate. Daca e grea pune/o intru purtator - wrap, marsupi, mei-tai, etc. Eu ii car pe amandoi si Finn are aproape 15 kg dezbracat iar Euan cred ca a implinit 5 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:


Dorina, eu am tinut neaparat sa ii iau Alexiei jucarica din aia. nu e de carpa, e dintr-un plus fff moale. in primul rand imi plac mie si in al 2lea rand m-am gandit ca ii va fi usor sa o prinda in manuta.. si asa este. mai are o caracteristica: o poti prinde pe suzi de jucarica (nu retin daca folositi). noi am luat-o din kiabi, dar am vazut si la c&a
la noi nasa a adus mirul (ulei de masline) intr-o sticluta speciala cu fundita care se gaseste sa o cumperi in seturile pt botez. ma rog, nasul cumpara. nu a dus vin. a dus prosop si sapun pt preot.
Alexia nu rade cu zgomot. in rest, e ff ranjita si gongane mult pe limba ei, tipa, chiuie. de ieri face ca un porcusor si o distreaza la maxim. de cateva zile incearca sa se intoarca, dar e fundul greu si nu reuseste decat ajutata. cum o invat sa scoata mana de sub ea?
Bubu, super bilantul.
Carstea, nu e putin 60ml pt o sg masa? poate aici e prb.
am cantarit-o ieri pe Alexia. are 5800g si avea la 3 luni 5180g. acum na.. difera cantarul. mai avem vreo 14 zile pana la 4 luni. cred ca e bine.
fetele, cand incepem diversificarea, sterilizam si castronelele din care mananca bebe? mi s-ar parea logic sa da.. voi ce stiti de asta?
sa aveti o zi minunata. noi inca suntem in deplasare..

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

happy, noi castronele parca nu le sterilizam, doar biberoanele. castronelele si linguritele le spalam bine cu detergent de vase...acum le vom spala la masina de vase; oricum, deja baga multe chestii in gura bebele (manute, jucarii) care sunt curate doar, nu chiar sterlile, deci pe tema asta nu ne vom stresa major.

vitamine ne-a recomandat la nastere, din cauza anemiei "INFANT FORMULA", dar apoi vazand ce spor ponderal are a zis sa nu ii dam in niciun caz vitamine; le-am folosit pentru matei care nu prea are pofta de mancare in general si e lung si slab (18kg la 5 ani jumate, pentru cunoscatori..chiar, tala, supermami, irina, carstea, cate kile au fratiorii mai mari?)




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Jd si eu sunt de aceeasi parere, bebelusii nu au nevoie doar de papa si somn, cu cat ii lasi mai mult sa planga cu atat devin mai agitati si mai plangaciosi.Nu pot sa o pun pe pat si sa ii dau un rebus de completat, sau sa o pun la televizor, inca este prea mica si nu stie sa se joace sau sa faca alte lucruri singura, pe parcurs unei zile fie doarme putin, sau ne jucam, mancam etc, mai sta si singurica cateva minute dar dupa aceea in brate, acum tocmai sta la mine in brate scriu doar cu o mana, am mancat macaroane si au tot cazut pe langa mine pana ajungeam cu furculita la gura. Cine a zis ca este usor cu un bebe mic dar tocmai de aceea am concediu sa dedic tot timpul ei, cere sacrificii dar cand iti zambeste merita tot efortul.
danaang parca vad ca imediat vor merge in picioruse si nu vor mai vrea in brate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

hello!

si eu pe fuga (ca de obicei).

Meg, al meu fecior are 13 kile fix la 3 ani fara o luna. categoria pana!
vitamine nu i-am dat niciodata. sa vedem din toamna ca mai nou nu mai pune gura pe fructe si legumele numai in ciorba/mancare le papa; deci prewparate termic bine , de unde trag concluzia ca nici prea multe vitamine nu mai raman de capul lor... e tare mofturos!

cu novocalminul nici eu nu sunt de acord, sub 2 ani mai ales. am inteles ca e periculos!
dar oricum de la 3 luni se poate da ibuprofen (sau Nurofen) sirop in caz de febra... asta afecteaza la fel ca paracetamolul efectul vaccinul?

fug ca urla!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

uite ca la 3 ani nu mai stiu cate kile avea matei..insa manca bine fructe si legume..acum pediatra zice ca e putin sub limita inferioara a greutatii, dar asta nu m-ar ingrijora atat cat ma ingrijoreaza ca raceste cam des, parca era mai rezistent pana acum 1-2 ani




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput