Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 8

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Meg, mie pediatra mi-a zis ca Varilrix trebuie repetat din 15 in 15 ani ca sa fie pe viata si chiar daca nu da imunitate totala, se face o forma mai usoara de boala daca esti vaccinat, si in plus, persoana nu mai face la batranete zona zoster daca face vaccinul, asa ca eu il voi face. Ca bunica-mea a facut zona zoster si nu e deloc ok.

Chito, cum masori diureza?
Eu am medic de familie pediatru pt Miruna o tipa de la policlinica Titan, ok-asa in general si inca un tip de la spital de la Medlife, Giosanu Constantin, si il recomand. Il stia si Tala si a zis ca dupa dr. ei i se pare al doilea cel mai bun. Eu l-am luat si pt. ca o tipa care verifica multe spitale, ca lucreaza la Sanepid, l-a ales pentru nepotul ei si m-am gandit ca o sti ea ce alege.

LE:
Am pus filmulet cu Miruna, credeam ca-i nitel mai buna calitatea. Cand mai prind, mai pun.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Miha, nasol...n-ar trebuis a fie varicela (daca a facut odata, teoretic nu mai face a doua oara), dar orice ar fi sper sa treaca repede si usor!

Chito, sper sa fie trecator sa-si revina puiutul repede!

Bubu, super ca a recuperat cu luatul in greutate si sunteti in grafic

Eu intre timp am dat in depresie ...
Deja eram intr-o stare deplorabila cand am revenit de la Ambasada. Fericita totusi ca am ajuns la timp sa o iau pe Adri de la bus.
Teoretic trebuie sa ajung in statia de bus cu 5 minute mai devreme decat ora anuntata...am ajuns cu 10 minute mai devreme, si busul scolii acolo, dar Adri nu - a plecat cu soferul acasa, si de data asta pe alt drum decat cel pe care merg cu ea (si la alegerea ei, ca desi e doar la 200m avem 2 drumuri posibile). Intre timp au reaparut la bus, dar mi-e o ciuda de mor ca de regula ajung eu mult mai devreme si busul intarzie cu gratie si 20 de minute; dar azi a prins-o foamea pe Lavinia si am mers ceva mai tarziu (dar oricum mai repede decat spun ei) si exact acum vine mult mai devreme, si o prinde si pe Adri mersul spre casa pe alt drum.
Iar Lavi a tras o tura de ras si gangurit cu tati ...dar apoi s-a crizat ca eram plecati si-am uitat suzeta si nici vorba sa se calmeze.. degeaba am luat-o in brate, i-am dat sa pape...aiurea! racnea mai departe ca din gura de sarpe; am venit acasa...de mancat tot nu vrea, dar suzeta e remediul miraculos. De regula ma bucur ca exista ceva ce o linisteste, dar acum ...ma deprim si-mi pierd orice urma de incredere in mine pe motiv ca in ochii copilului meu nu valorez nici macar cat o suzeta.
(aberez...nu stiu ce am...imi vine sa plang si caut aiurea pretexte... sper sa treaca curand)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Bubu bravo pt bilant! S-o tineti tot asa!
Chito sper sa-si revina repede bebe Edu.
Dia fruntea sus, lasa depresia ca Lavi si Adri au nevoie de mami bucuroasa. pup

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

SALUTARE

Multumim pt urarile de la 3 lunite!Am fost azi la doctor si avea 6.06kg.Mi-au zis sa dau completare la biberon.Fata nu e deshidratata ,arata bine dar ei cred ca nu mananca suficient.Tanti doctor mi-a zis ca din ce stie ea bebeii nu i-au prea mult lapte cale dai culcat in pat,iar eu numai asa ii dau.
Amy scuze ca te intreb dar parca si tu ai sanii mai mari .Tu reusesti sa-i dai la san din pozitia sezut?
Meg azi la bibe a mancat cate 60ml de 2 ori si 100 ml in somn la o masa.
Uite mesele noastre de azi:
- san dimineata la 7 apoi la 9:30
-bibe la 11 :30 si 14:15 cate 60ml
-san la 16:15
-bibe la 18:15 100ml
urmeaza san de seara pe la 9 si 2- 3 mese de noapte
Ronina ce homeopate ii dai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Am mai pus un filmulet pe picasa, din seara asta, deja era cam nervoasa dar trebuia sa o filmam .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

SALUTARE

Multumim pt urarile de la 3 lunite!Am fost azi la doctor si avea 6.06kg.Mi-au zis sa dau completare la biberon.Fata nu e deshidratata ,arata bine dar ei cred ca nu mananca suficient.Tanti doctor mi-a zis ca din ce stie ea bebeii nu i-au prea mult lapte cand alaptezi culcata in pat,iar eu numai asa ii dau.
Amy scuze ca te intreb dar parca si tu ai sanii mai mari .Tu reusesti sa-i dai la san din pozitia sezut?
Meg azi la bibe a mancat cate 60ml de 2 ori si 100 ml in somn la o masa.
Uite mesele noastre de azi:
- san dimineata la 7 apoi la 9:30
-bibe la 11 :30 si 14:15 cate 60ml
-san la 16:15
-bibe la 18:15 100ml
urmeaza san de seara pe la 9 si 2- 3 mese de noapte
CE ZICETI?MESELE LA SAN SUNT DE 10 MIN
Ronina ce homeopate ii dai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

SCUZE, POSTASEM DE 2 ORI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

O dulceata Karina, iar sotul meu a zis ca ce simpatic e taticul ei, ca ne-am uitat amandoi la filmulet.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Miha, Dara, multumim
Monna cine rade la urma rade mai bine, sa vezi cand ii vine randul sa rada si ea de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Neatza!

Am facut si noi vaccinul de 2 luni, Infanrix hexa, o singura intepatura. Sper sa-l toleram si sa nu facem febra....
Dr de fam m-a dezamagit complet, a cantarit-o, masurat-o si atat. Nu a zis absolut nimic de dimensiuni, daca e in grafic sau nu. Stiu ca la Stef, fosta dr de fam care era si pediatru, se uita pe niste grafice orientative si ne spunea cum stam. Nici fontanela nu a verificat-o, stiu ca si ea se masoara....
Nu a spus nici de febra de dupa vaccin, cand ar trebui sa intervenim, sa-i punem comprese, absolut nici un sfat medical, m-a umplut de nervi. Daca eram la primul copil ce faceam? Ca nici nu stie ca mai am unul....
A spus doar cand a intrebat-o asistenta care e parerea ei despre cand ar trebui sa-i punem supozitor, cica sa-i punem paracetamol preventiv . Nu a zis nici sa nu-i facem baie azi, nik nik nik. Zici ca ne-am intalnit si noi pe strada....
Nici pe fisa ei nu s-a uitat, doar a intrebat daca are febra...
I-am zis ca vreau sa-i dau rotarix-ul si nu a zis nik. Am vb apoi cu asistenta si ne-a zis ea sa venim la 3 luni cu el.
Cand stiti ca ar trebui facut? Noi 3 luni facem pe 11, nu e devreme? Sa i-l iau la 3 luni jumate, adik sa treaca macar o luna de la vaccinul asta sau e ok si peste 2 sapt? Voi cum l-ati transportat de la farmacie? Asistenta a zis ca trebe intr-o punga cu gheata.

chitosenia, succes la analize azi! Si sa-mi spui ce parere ai de dr de fam maine dupa ce mergeti si voi, ca avem acelasi dr de fam din cate am inteles din ce ai spus.

Dara, stiu ca tu ziceai ca nu e ok paracetamolul ci mai degraba novocalminul, dar nu am retinut de ce, ma ajuti, te rog?
Si am termometru digital de fundulet Omron, scad ceva unitati din cat arata pt a sti temperatura reala?



Mergi la inceput