Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (24)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Olga, Alice, nici Filip nu mai vrea sa suga decat culcat, in pat.
Alice, bravo ca iti faci timp sa te distrezi!

Lady, parca l-ai descris pe Filip al meu.

Vine cineva la Roata mare, in Herastrau, pe la 18-18.30?




Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicineata spune:

Subscriu si eu la ce zice Lady si Alina, si noi facem la fel la 5 luni si eu sunt cea mai trasa de par, mai ales cand mananca din beberon, ma trage de par pana ajung cu fata cat mai aproape de el.

Beatrix, tu i-ai dat lui Sven motillium sirop, nu?
Ne-a promis si noua doctorita ca ne trece pe o lista de asteptare la Spitalul de pediatrie Medlife dar de o luna jumate' nu s-a intamplat nimic.
Pana acum i-am dat nexus dar fara prea multe rezultate.
Daca se poate elibera din farmacie fara reteta da-mi si mie de veste,cat m-ar costa inclusiv transport, pe internet nu il gasesc decat pe okazii.ro si nu ma risc. Multam anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

Alice, la noi dintisorii s-au oprit din crestere, au ramas fix sub gingie (daca dai cu mana se simt); eu sunt fericita ca nu trebuie sa incep sa ii dau flor. Din punctul meu de vedere, sa scarga cat mai tarziu.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicineata spune:

Tocmai mi-a cazut si mie David din pat!
Mi-a adormit pe patul mare in timp ce manca si nu l-am mai transferat, de teama sa nu se trezeasca. Noroc ca ii pusesem 4 perne (groase, dinacelea de fotolii) pe jos.
L-am auzit ca radea si cand m-am dus la el era deja jos, tolanit pe perne, cu manuta usor fixata pe marginea patului. Sper ca nu are nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

Doamne, Olishka mi se rupe inima !!!
Din pacate eu nu pot ajuta ca suntem intr-o situatie similara cu nepoata mea. Avem pronosticuri mai pozitive, insa nu mai stim ce sa credem. Anul trecut dintr-o operatie aparent simpla a degenerat in altele...
Acum trei saptamani a plecat in italia pentru operatie insa nu au programat-o pana acum.
I-am taiat parul la plecare, il avea des si lung pana aproape de genunchi. Plangea saracuta, dar i-am spus ca ii sta bine si o sa treaca peste calduri mai usor...
Aseara am vorbit pe skype si mi-a spus ca e tare bine e fara par ca la ei e foarte cald... cum ziceam - mi se rupe inima.

Pe de alta parte imi vine sa ma dau cu capul de pereti, pentru ca aici o tineam la regim - fara prajeli, grasimi, lactate. Se simtea bine si deprinsese obiceiuri bune. cand am intrebat-o ce manaca acum m-a terminat - mezeluri si semipreparate. E cu propria ei mama care nu vrea sa ma asculte ca fiica ei nu are voie sa manance asa ceva !!! I-am explicat dupa cum va stresez uneori si pe voi iar ea imi spune ca-s prostii. Ii dau argumente, studiez cand am timp special pentru ea, ca sa o conving sa ii dea copilei hrana sanatoasa. Nu mai stiu ce sa fac !!!

Denisa - am sters mesajul anterior pentru ca era nepotrivit. Nu o mai lua, te rog, personal. Am o revolta generala legata de parinti care nu tin cont de sanatatea copiilor lor, insa nu este vorba de voi. A fost probabil un fel de refulare inconstienta si m-am descarcat unde nu trebuia.

seara buna sa aveti !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Cati ce bine ca nu mai esti suparata Doamne mi se rupe si mie inima de ce povestesti acolo Pacat ca surioara ta nu intelege si ea cat de importanta este hrana. Doamne ajuta sa se faca bine nepotica si daca ai nevoie de ajutor sa dai strigare, sa nu-ti fie rusine

Alice o sa incerc si eu metoda ta. Trebuie sa-mi pun aparat pt ca am dintii f strambi si de cand mi-au crescut molarii, mi i-a incalecat si mai tare pe cei din fata.

Cicineata pai daca a cazut pe perne, nu-ti face nici o grija. Ce inspirata ai fost

Noi am ajuns astazi din parc si David avea 39,5 Acum este bine, dar tare ingrijorata sunt caci nu stu ce are si nici nu a mancat absolut nimic de cand l-am luat de la gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izish83 spune:

Cicineata- Si eu ii dau fetitei mele de 3 ani nexium si motilium k de abia acum la 3 ani o doctora de la grigore alexandrescu a descoperit k are reflux gastroesofagian masiv ( am facut raze dupa ce i-a dat bariu sa bea ). Tin sa precizez k de cand s-a nascut cel putin o data pe luna chemam acasa pediatrul sa o vada. De cand s-a nascut au vazut-o 3 doctori si nu si-au dat seama din ce cauza nu mananca si nu ia in greutate.
Eu le-am gasit la farmacie si mi le-a dat si fara reteta. Tu pt ce ii dai medicamentele? Tot pt reflux?
Catiushor-Din experienta proprie iti spun k atunci cand vezi k copilul tau nu baga nimic in gura cu zilele si nu ia in greutate, cum mi s-a intamplat mie cam de pe la 1 an incoace si te tii dupa copil cateva ore ca macar sa inghita 2 lingurite sa nu moara de foame si sa nu faca hipoglicemie de la nemancare ( s-a intamplat de cateva ori sa o ia tremuratul si daca nu ii bagam pe gat fortat ceva dulce chiar lesina ) iti spun eu k ai fi in culmea fericirii macar sa iti manance cel mai nenorocit parizer sau orice altceva, indiferent ce, numai sa o vezi mancand. Crede-ma k e groaznic sa vezi k tu ai putea sa ii dai copilului cele mai bune lucruri sa le manance si el refuza cu desavarsire orice. Fetita mea de la nemancare acum are malnutritie si reflux si crede-ma k orice ar vrea sa manance i-as da fara sa stau pe ganduri. Asta nu inseamna k mie nu mi-ar place sa manance lucruri sanatoase, ii fac de toate si ea trebuie sa isi aleaga ce vrea. Le iau prin eliminare. Lucrurile sanatoase i le arat primele, apoi daca refuza crede-ma k ii dau orice numai sa manance. Ea acum la 3 ani are doar 11 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Citat:
citat din mesajul lui anangel_lexi

La multi ani tuturor celor care astazi isi serbeaza onomastica!
La multe lunite, Miruna si Vlad!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara



Subscriem si noi!

Alinasi eu m-am gandit la voi astazi cand inotam. Cum stati cu pregatirile de vacanta?
Olga noi alta pozitie de supt nu acceptam; doar la orizontala ii dau san fiindca in brate transpira si nici macar nu ma lasa sa o aduc in pozitia de supt, pe brat. Se impinge si se agata de tricou pana se ridica sau trage cate un partz de efort
Mare necaz cu fetita de care povesteai. Si eu as vrea sa stiu cum se depisteaza cancerul la copilasi. Ma gandesc eu, ca nr mare de leucocite e un indiciu... Vreau si eu contul, pls.
Raluca am incercat, dar ...nu o pot prosti M-a intrebat sotul ieri daca iti mai amintesti cum te-ai simtit cand ai aflat ca vei avea fetita si nu baiat. S-a tot gandit la tine zilele astea si vroia de mult sa ma intrebe de tine, mai ales ca in urma cu 2 sapt. a venit pe lume in grupul nostru de prieteni un baitel roz. Toti asteptam o Paula, cand colo a iesit un Pavlos . Mama a fost la un pas de lesin pe masa de operatie (cezariana).
Ligia felicit si eu pe Andrei dintzosul
Lady Nu am introdus aliment nou, dar ma pregatesc de menstra. Insa luna trecuta nu mi-a facut figuri in timpul menstruatiei. Am gustat laptele, dar nu am sesizat vreo diferenta.Si noi tinem capul bine, ne rostogolim cand avem chef, ne taram pe spate si asta ne-a chelit, radem in hohote si cu lacrimi mai ales cand ne intalnim in oglinda, ne scoatem si ne bagam suzeta in gurita, o tragem pe mami de nas, chiuim si ne bucuram la "Bravo fetita!", innebunim de placere la "Cucu Bau" (efectiv se incordeaza de ras).
Cicineata asa il bea din sticla, de aia tind sa cred ca vremea e de vina.
off Cati ce veste!! DD sa va dea putere de lupta si muuuulta sanatate copilei
Iaurasi Georgia


Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
M-am nascut fara sa vreau, am sa mor fara sa stiu, lasati-ma sa traiesc cum imi place...
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicineata spune:

Izish,

David (5 luni) are reflux esofagian, era si vizibil (regurgita si voma prea des) dar a reiesit si la eco abdominala la Spitalul de pediatrie Medlife, dr Stamate.
Dr pediatru ne-a spus ca nu gasim Motilium sirop in Romania, am cautat si eu pe net si nimic. Poate fetita ta poate lua pastile, fiind mai mare.
Si eu am avut probleme cu luatul in greutate la fata, la 1 an si 4 luni avea 8,4 kg si abia la 3 ani a ajuns la 15 kg, adica oarecum in grafic.
Acum e iar pe campii, adica la 6 ani are 17,5 kg si trebuia sa aiba 21-22kg. Probabil mananca doar cat sa aibe energie de alergat, topait, dansat samd.
Ma gandesc sa incep din nou peritol, la noi a fost singurul care a functionat si dr Bobe Nicoleta mi-a zis sa il dau fara probleme ca nu are reactii adverse (2-3 cure de 2 sapt pe an, nu exagerat de des).
Cati, trimite povestea nepoatei la fundatia Mereu Aproape (daca sunt si parintii de acord), poate iese ceva bun din asta, am inteles ca sunt profesionisti cei de acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izish83 spune:

Cicineata-eu ii dau motilium pastile, dar i le dau pisate in putina apa k altfel nu le ia. Si ii dau peritol, vitamine si nestle nutren junior pt a o ajuta sa ia in greutate.

Mergi la inceput