info urgent

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Marius are dreptate!

Nu vei putea parasi definitiv teritoriul tzarii(Italiei in cazul tau)fara acordul tatalui!

Faptul ca este si cetatzean roman(copilul) nu are nicio importantza in stabilirea domiciliului fara acordul celuilalt parinte(al tatalui in cazul tau)!

Cu procura pe care o ai,potzi parasi si locui in afara teritoriului Italiei ,o perioada limitata!Daca nu te intorci in termenul stabilit in declaratzie,potzi fi acuzata de rapire a minorului!

Adina Iulia a spus corect,cind te-a indemnat sa faci un aranjament legal cu tatal copilului!

Faptul ca nu se implica in cresterea copilului nu il decade automat din drepturile de parinte!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Nu pot sa cred totusi ca daca o femeie, romanca in cazul nostru, se casatoreste cu un cetatean al UE si tipul in timp se dovedeste a fi un ticalos care te abuzeaza ...emotional sa spunem, nu poti sa faci nimic sa te cari naiba de acolo.
Pt ca a pleca dar fara copil imi pare la fel de neacceptabil, ca si cum nu ai putea tu sa pleci deloc.
Trebuie sa astepti sa se pronunte divortul si apoi lupta pt custodie...
trebuie sa existe o chichita juridica pe undeva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurenta spune:

Din pacate mai exista o solutie..........sa ramana in Italia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Poti sa vii in tara (ca procura este valabila) iar dupa ce ai ajuns in tara in secunda 2 te duci la autoritati. Iti angajezi avocat si soliciti acordarea custodiei pentru copilul tau. Precizezi faptul ca procura urmeaza sa expire dar ca esti o femeie abuzata (daca am inteles eu corect) si ai nevoie de protectie atat tu cat si copilul. De asemenea trebuie sa precizezi (daca este cazul, eu nu iti stiu povestea) ca in masura in care copilul ar fi inapoiat aceasta ar fi expus unui pericol fizic sau psihic. Instanta poate sa stabileasca masuri vremelnice referitoare la cresterea minorului pana la clarificarea situatiei.
Intrucat soliciti ajutorul autoritatilor ANTERIOR expirarii procurei, eu cred ca nu se mai pune problema de rapire internationala de minori. In masura in care dovedesti faptul ca minorul ar fi expus unui pericol, autoritatile nu vor dispune inapoierea in mod cert si nici tu nu vei pati nimic. Oricum e o pb sensibila si ai nevoie de asistenta juridica. Si daca vii in tara este obligatoriu sa te adresezi autoritatilor anterior expirarii procurii (si nu dupa cand deja faptul va fi consumat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Delicata solutie.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Poti sa vii in tara (ca procura este valabila) iar dupa ce ai ajuns in tara in secunda 2 te duci la autoritati. Iti angajezi avocat si soliciti acordarea custodiei pentru copilul tau. Precizezi faptul ca procura urmeaza sa expire dar ca esti o femeie abuzata (daca am inteles eu corect) si ai nevoie de protectie atat tu cat si copilul. De asemenea trebuie sa precizezi (daca este cazul, eu nu iti stiu povestea) ca in masura in care copilul ar fi inapoiat aceasta ar fi expus unui pericol fizic sau psihic. Instanta poate sa stabileasca masuri vremelnice referitoare la cresterea minorului pana la clarificarea situatiei.
Intrucat soliciti ajutorul autoritatilor ANTERIOR expirarii procurei, eu cred ca nu se mai pune problema de rapire internationala de minori. In masura in care dovedesti faptul ca minorul ar fi expus unui pericol, autoritatile nu vor dispune inapoierea in mod cert si nici tu nu vei pati nimic. Oricum e o pb sensibila si ai nevoie de asistenta juridica. Si daca vii in tara este obligatoriu sa te adresezi autoritatilor anterior expirarii procurii (si nu dupa cand deja faptul va fi consumat).


Poate...nu stiu!

Trebuie sa exista insa aceste dovezi,clare,legale!Pe vorbe...nu se face nimic!

Daca nu poate prezenta avocatului dovezi,daca el isi plateste regulat pensia alimentara,sansele sunt spre zero!

Ela,pleci din domiciliul conjugal,insa tzara nu o potzi parasi!

Un aranjament intre sotzi este singura varianta de a parasi legal tzara definitiv!Daca nu exista documente car sa ateste violentza!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Un aranjament intre sotzi este singura varianta de a parasi legal tzara definitiv!Daca nu exista documente car sa ateste violentza!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


Cred ca este cea mai puternica afirmatie.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

Multumesc ptr raspunsuri.In procura scrie ca am dreptul sa ies cu copilul din tara,nu zice nici unde si nici ptr cat timp.eu de 5 ani ies din Italia cu aceasta procura.
Da,cu ajutorul unui psiholog se poate dovedi ca fata a fost abuzata psihic,in momentul de fata nu suporta certuri,ii e frica si cand suna cineva la usa,a mers la psiholog o perioada destul de lunga in care mi s-a spus ca traumele vor disparea incet incet.
Ii e frica de tatal ei,nici nu se pune problema sa plece cu el undeva mai multe zile si nu ptr ca nu as vrea eu cu toate ca am incurajat-o sa mearga ca nu i se intampla nimic.
Eu nu as pleca niciodata de aici fara ea.pe de alta parte el locuieste intr-o garsoniera deci nu vad unde ar locui copilul,mai ales fata,in Romania am apartamentul meu,de lucru as gasi.
Am nevoie doar de un avocat serios care sa ma reprezinte si sa lupte cu adevarat.
Deci suntem prizonieri intr-o tara doar ptr faptul ca am dat nastere unui copil si am ales ca tata pe cine nu trebuia.
Sper sa gasesc o cale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Eu iti doresc numai bine insa sa stii ca ai nevoie de dovezi clare, ca tatal e pericol pt copil, pt a obtine doar tu custodia, pe vorbe si marturiile tale nu obtii nimic...altfel e custodie comuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Alexis dar ai incercat sa stai de vorba cu el?El itzi plateste pensie alimentara?(fetitza banuiesc ca merge odata la 2 saptamini la el???)

Poate reusesti sa faci un aranjament legal(deci legal nu cu vorbe,intzelegeri sau mai stiu eu ce)cu el,sa potzi pleca cu fata daca tu crezi ca te vei descurca mai bine in Romania!

Pe de alta parte ,trebuie sa iei in consideratzie si faptul ca va trebui sa ramii in Italia,deci va trebui sa gasesti o varianta de a te decurca!

Eu itzi doresc sa-tzi rezolvi problemele,sa fie bine pentru tine si fetitza ta,insa sa nu uitzi ca nu intotdeauna ce e bine pentru tine...e bine si pentru copil!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput