info urgent

info urgent | Autor: alexis2002

Link direct la acest mesaj

Buna seara tuturor!problemele par sa nu se mai termine ptr mine.am cerut impreuna cu tatal fetitei cusodia comuna in Italia,tatal fiind italian.eu si fetita vrem sa venim in tara definitiv,el nu este de acord dar inca nu a suspendat nici pasaportul nici procura prin care imi da dreptul de a iesi din Italia cu fetita.daca as pleca oricum exista posibilitatea de a cere custodia in Romania?care ar fi pasii de urmat ca sa nu risc sa fiu denuntata de rapire internationala de minor?fata are dubla cetatenie.exista oare sanse reale de a castiga copilul in instanta?va multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurenta spune:

Din d,p.d v. intreaba un avocat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

Aici am avut de-a face cu avocatul si nu doresc nimanui sa treaca prin experienta mea.da,teoretic se poate dar cand treci la fapte lucrurile se complica.si se complica urat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Pai mie mi se pare normal ca nu poti sa dispari asa cu copilul in alta tara, cata vreme aveti custodie comuna.

Cel mai bine e sa gasesti o solutie impreuna cu tatal copilului. Imi imaginez ca nu e rapsunsul pe care ti-l doresti, dar trebuie sa iei in considerare ca fetita are doi parinti, si nu unul. Si cata vreme tatal doreste sa se implice in cresterea si educarea ei, nu prea poti lua hotarari de una singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

Ar trebui sa-mi citesti mai intai postarile pe forum ca sa poti spune ca tatal se implica in cresterea si educarea ei.eu vreau un raspus de la cineva care cunoaste legea nu de la cineva care crede ca o cunoaste.daca era cazul sa raman aici crede-ma ca o faceam dar nu se poate.multumesc ptr raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Daca ajungi in tara si tu si copila ve-ti fi protejate de statul roman.
Exista posibilitatea de a obtine custodia in tara dar....
nu stiu daca vei mai putea iesi din tara cu ea vreodata... depinde f mult de tatal copilului.
da, tatal are sanse reale de a castiga acolo daca nu e abuzator fizic sau psihic (cu dovezi) si daca face dovada ca tu vrei sa pleci definitiv din it.
daca procesul se judeca aici tatal nu prea are sanse de castig.

nu am profesat niciodata asa ca pot sa ma insel. ce ti-am scris e doar teorie din cartile din care am invatat.
succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ce vorbesti nene?
Ia sa recapitulam

1. Tata cetatenie italiana
2. Copil cetatenie italiana
3. Tata si copil domiciliu in Italia
4. Mama scoate fara acordul tatalui copilul din tara (Italia), sau cu acordul lui, insa depaseste termenul maxim admis prin procura ce a stat la baza permisiunii de a iesi din tara de domiciliu al minorului.
In ziua imediat urmatoare vine o
Concluzie:
Ghici!




www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Copilul are si cetatenie romana.
mama are cetatenie romana.
mama si copilul gasesc un domiciliu in Ro.
daca ajung in tara nu cred ca vreun judecator va spune... nu e cinstit, extradam copilul...din cate stiam eu statul roman nu isi extradeaza cetatenii...

de asta am spus ca probabil nu va mai putea iesi niciodata din tara.
cum va iesi va fi arestata...probabil, depinde de sot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurenta spune:

Mai zii Marius...........sunt curioasa.......copilul meu e nascut in italia,are cetatenie romana in caz doamne fereste de vreu divort,,,,,,,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Am gresit eu
ambi soti sunt cetateni europeni deci numai poate fi vb de extradare.
Intradevar cred ca va trebui sa vb cu un avocat. roman, bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Si alexis si ela si laurenta - casatoria a fost (presupun) incheiata in afara Romaniei! De aici se pleaca.
Oricare persoana nu poate sa aiba decat un singur domiciliu.
Divortul este una.
Custodia este alta.
Dar s-au mai discutat acestea - trebuie un pic cautat.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput