Clubul "babelor" FIV-oase - 46

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Alex, sincer, mi se pare un pic ciudat ca iti da toate pastilele de luat, doar pentru endometru. Ca mie mai multi medici mi-au spus sa iau doar alea albe (inclusiv FIV-uistul de la Brno). Alea maronii mai au si altceva pe langa estradiol (norgestrel - habar nu am ce e asta) si mi-au spus sa nu le iau in nici un caz. Acum, na, eu stiu ce protocol o fi avand medicul tau. Dar, poate ar trebui sa il intrebi, sa iti zica exact, ca ceva tot are el in cap, mai ales ca am inteles ca e super bun pe fiv-uiala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Samira, big hug :) Iti place ce ma bag eu in seama aici, pe topicul vostru? Dupa ce am inviat, imi vine sa postez peste tot :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Daniela, si eu sunt sensibilicoasa cu infectiile...nu mi-a zis ca nu avem voie sex 2 saptamani...mi se pare asa ciudat, fiecare a primit alte indicatii...Mie mi-a dat o pastila de Unidox azi (si mai luasem cate una, in ultimele 3 zile, de capul meu), si aseara si azi, am pus Arthrotec. Si cum spuneam, in perfuzie mi-au pus antibiotic si antiinflamator.
LE: Alina_alba, eu nu fac fiv, raman natural, dar pierd sarcina.

Mi-a sarit rau mustarul, zau. Venisem ca o floricica, apoi mi-am amintit ca imi zicea Ari ca i-a dat antibiotic...Vad ca sunt multe variante de tratament...fara antibiotic, cu antibiotic, cu antibiotic si antiinflamator...Uuuuuf!

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Domnita Alex calma si nu te panica, acum iti scriu cum se ia , da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

alina,ma bucur ca "te bagi" in seama pe la noi...asta inseamna ca-ti place atmosfera de aici

daniela

fete...eu tot cu rozaliu.
nici nu pot sa spun ca e impecabil protej-slipul dar nici ca am ceva.
doar o sparcaiala.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

OK, Ady, chiar vroiam sa scriu ca merg pe varianta ta, iau doxiciclina 7 zile, Canesten ovule (dar cate zile, toata perioada in care iau antibiotic?) si Cycloproginova (ma gandesc daca iau o luna sau doua).
Apai ma gandesc cu groaza cum o fi in sarcina daca as merge la el...uita sa imi recomande vitamine, sa verifice ceva, sa imi faca vreo analiza?


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Daca desfaci cutia de cicloproginova gasesti o folie, da? cu pastilute albe si maro. Bun ..undeva pe spatele foliei o sa vezi ca in dreptul fiecare pastilute e un numar, de la 1 la 21 ( incepe cu albele si se termina la 21 cu una maro). Tu incepi sa iei de azi o pastiluta alba de la numarul 1, maine alta pastiluta alba de la nr 2, si tot asa vei continua si cu cele maro pina la numarul 21. Atunci termini folia si astepti sa iti vina ciclul. Dupa histeroscopie asa da Albu, toata folia de la cele cu estrogeni (albe pt prima faza a ciclului) la cele maro cu progesteron pt a doua faza . Dupa ce termini folia de 21 faci pauza pina iti vine ciclul, va dura 3-5 zile; in prima zi de ciclu incepi a doua folie de la pastiluta alba cu numarul 1 pina la cea cu 21 iar.
Sper ca am fost coerenta si ai inteles. Reteta a semnat-o probabil Alexandru Stan, asa a fost si la mine. Probabil a omis antibioticul, dar nu e bai, eu parca am reusit sa o iau si fara reteta, incearca si tu maine sau suna si ii rogi sa trimita pe mail scanata.
Faza cu sexul a fost si la mine, si ar fi indicat sa o urmezi . Perfuzia aia toate am avut, nu esti doar tu un caz
Hai ca nu e dracu asa de negru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

girls

ari, multumim de capitol nou! ha, deci te-ai ales si cu Mc Dreamy de la cehi, ca si doc?? te mananc daca nu ma tragi dupa tine..

bombi, jeez Mädel m-ai lasat masca..ok, cauza, stiu, e cea genetica (e la unul din voi? sau in combinatie? as zice ca la hubby tau)..fiv, faceai pt PGD, ca obviously n-ai nevoie..care sunt sansele matematice (in procente) cu materialul vostru? (sigur le-ai calculat tu..) oare merita sa te mai chinui sau, poate devine o optiune pana la urma, materialul donat? ce mai zice sotzulache on the subject? any change of heart? huh, iti tin pumnii, in primul rand, sa te chinui cat mai putin cu SOE asta si apoi, sa faci/faceti alegerea care sa-ti aduca rezultatul dorit

Brigit, my dear sis..ma nervo FB, de lesin..iti dai seama ca nu eram logata..intru, cred, 1 data la 3 luni sau cand primesc cate o cerere de prietenie de la cineva cunoscut; nu am FB deschis ever (contul mi l-am facut dupa ce am vazut filmul "The Social Network" care mi-a placut maxim si pt ca avea toata lumea si am cedat curiozitatii)..n-am fost ever addicted, pt ca nu se potriveste cu felul meu de a fi..self-marketingul, crearea unei imagini personale utopice, just ca sa moara de necaz dusmanii (vb lui sami), supraexpunerea copiilor, etc, sunt lucruri care, recunosc, ma lasa rece..like-ul pt Clubul babelor, data din aprilie si statea acolo bine-merci fara sa am cea mai vaga idee..am sters thread-ul cum l-am vazut si am sperat sa fi trecut neobservat..intamplarea a facut sa intru din nou la cateva zile, pt un accept si..ce sa vezi ->> cu litere huge, aparea la like topicul vostru..al carui titlu, as you know, nu lasa loc de interpretare..acum, imi imaginam deja zecile de colege curioase maxim, susotind intre ele, incantate de descoperire..eu sunt o tipa foarte discreta in general, imi apar intimitatea cu orice pret si incerc sa nu ma expun rautatilor si curiozitatilor in general cu atat mai mult la job, unde, ca in orice mare companie, lupta pt ciolan atinge cote maxime, oamenii sunt ruthless si just for fun, se desfiinteaza unii pe altii, in speranta unui cat de mic avantaj pt a avansa in cariera..
well, o prietena draga de aici, m-a mai linistit putin, dar anyway..mi se pare un tool intrusive, care posteaza like-uri/link-uri by default, fara un accept expres, asta daca nu reglezi altfel din setari tricky..well, acum asta am facut, de draci si nervi, juma de zi, azi

huh, Alex, girl..congrats in primul rand, ca a trecut cu bine HSC-ul..uuuofff, no surprise at all abordarea..nu sunt dezamagita, sunt obisnuita de la PK cu stilul: nu testam, nu tratam, etc.. macar PK, se opune si analizarii aiurea, nu le da extra, ca doar nu sunt cadou..asta da, ma ene'..(pana la urma, nu te ajuta cu nimic imunofenotiparea impusa..)
acum, la balanta (btw, thx de info despre legea maternitatii, obviously ca m-a preocupat mult prea putin, dar acum sunt la zi cu info) n-au fost ever pb de NK, RIF, la ea e pct ochit, pct lovit..in schimb, unele situatii ii dau dreptate lui PK si teoriei implantarii aleatorii, dupa "noroc": cazul lui bombi sau al ruxandricai care, desi cu fertilitate dovedita, au ET-uri nereusite (ruxi, de la fiv europa, mereu cu blasto frumosi)..ma gandeam ca poate si eu, sunt doar de partea gresita a statisticii, nimic mai mult..who knows??
bisous


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Alex parca ovulele canesten sunt 3 la pachet? sau gresesc da, pune in timpul celor 7 zile de antibiotic cite un ovul la 2 zile seara. Eu pt ca faceam candida am luat oral pe linga antibiotic niste pastilute Nistadina se numesc pt a evita candida, si sa stii ca chiar am reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Samira si eu sper sa fie asa

Mergi la inceput