Oportunitati de munca la domiciliu (4)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihadum

Multumesc,
e nevoie de ceva timp pt asa ceva.
Ca sa-l termini 2 luni ar trebui sa completezi peste 300 de nume zilnic. De asta speram sa fie si o metoda mai "tehnica" de abordare.


300 nume zilnic nu ar fi mult, atat doar ca nu ai timp de stat pe ganduri, trebuie sa dai din deste cam 4-5 ore pe zi si sa nu iti stea capul la altele orele alea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

20.000....300 pe zi.. Ideea e sa tii pasul si sa poti face asta zilnic (n-as paria ce merge un angajament pe asta o perioada de timp). Stiu proiectul, l-am vazut si eu. Nu pot aprecia pretul, am senzatia ca se poate face totusi cu un soft care sa adune informatiile, m-as mira sa se apuce careva manual decat daca-s indieni si au o echipa mare :D.

Privitor la aia cu convertul.. o sa fiti uimite. Si daca e automat nu se apauca nimeni. Am avut de exemplu publisher to word, era relativ simplu - deschideai, save as... si problema era ca nu-ti lua ok tabelele si imaginile. Pe alea le aranjai manual.

Cu excelul am reusit sa uimesc un individ. Aveam omu 247 de pagini cu date puchitite... si le voia trecute frumos in excel. Acu depinde si de ce pdf e vorba, si cat e de securizat sau nu. Daca ai sample de la ei iti dai usor seama daca merge "automat" ca sa zic asa. La pdf nu merge open si save as.. dar cu o tasta magica, daca pdf-ul permite, poti frumos selecta pe coloane, copy - si past frumos pe excel.

247 de pagini mi-au luat vreo 7 ore (6 coloane/pagina), ajungand intr-un final la un excel pe 3 coloane cu 18.072 de linii.

Unele nu merg luate asa, trebuie rescrise - atentie cat biduiti la alea, ca e multa munca. Eu in general ca sa fa retype tre sa mi le printez, nu-mi prea iese sa jonglez intre 2 deschise.

Scuze de intarziere.. l-am prins si eu pe ala cu colombian hot girls si mi-am clatit ochii azi... Sper sa-l termin maine ca deja a inceput sa mi se para ca toate arata la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Adminul de Prestashop (platforma de online shop) il stie careva?

Am licitat la cel cu upload de 4000 de produse, dealdline 30 de zile. Nu stiu ce sanse am ca tipul prefera o echipa. Pe mine ma tine sa-l fac si singura, numai ca ard de nerabdare sa plec in concediu... Poate avem vreo sansa sa ne cuplam cumva?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihadum spune:

xxxwoman fac oricand echipa cu tine. Doar sa-mi explici cum sa te ajut.
Regards

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Sa vedem daca-mi raspunde nenea... Ei zic ca-si rezerva o saptamana - 2 pana sa aleaga pe cineva, iar 2 saptamani pica fix pe 24 cand plecam in concediu vreo 10 zile... In concediu o sa am acces la net dar mai slabut asa ca e semnalul prost. Si parca nici n-as vrea sa stau sa lucrez.

Sper sa-i fi starnit interesul, eu cu Prestashop lucrez zilnic. Oricum, eventual il mai las cateva zile si-i zic ca pot forma o echipa daca e e. Nu e greu, pot sa initiez pe cineva de la 0 in cateva ore, numai sa nu pice total anapoda cu plecarea noastra.
Nici nu stiu daca am licitat un pret ok, mie prin prisma omului care stie ce face mi se pare simplu. Pentru 4000 de produse am licitat 400 de dolari.

Am tras linie pe data de 9, dupa 2 luni de activitate. Am 467 de dolari retrasi + 80 care vin acum in tura de pe 10 si 20 in lucru. Deci 567 per total pe contul meu, si 150 pe subcontul sotului. Curaj deci ca se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui RWheelwright

Draga xxxwoman,

Iti multumesc ca ne impartasesti si noua astfel de informatii. E mare lucru in ziua de azi!
Saptamana asta o sa merg si eu la bcr sa ma interesez pt un card visa electron - am intele ca paypal-ul merge cu asta.
Mai stiti si alte tipuri de carduri care sa mearga cu paypal?

Toate cele bune si succes in continuare!

Nihil sine Deo.


ING si Raiffeisen - sigur.

Sigur merge Visa Electron BCR?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

xxxwoman, vad ca esti "tare" in chestii tehnice... De Prestashop n-am auzit pana acum...

Cum gasesti proiectele, din ce sectiune fac parte? Data entry?

Eu n-am prins pana acum niciun fel de proiect, de pe niciun site (elance, odesk, translatorscafe, vworker...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

[quote]citat din mesajul lui Selene_Bunny

xxxwoman, vad ca esti "tare" in chestii tehnice... De Prestashop n-am auzit pana acum...

Cum gasesti proiectele, din ce sectiune fac parte? Data entry?

Eu n-am prins pana acum niciun fel de proiect, de pe niciun site (elance, odesk, translatorscafe, vworker...)



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Eu nu le am filtrate in niciun fel, practic le vad listate pe toate si intru pe ce cred ca m-ar interesa pentru detalii. Avand in vedere ca acesta e cu urcat produse intr-un magazin online, cred ca e data entry pana la urma.

Nu tine decat de experienta in a utiliza calculatorul si la altceva in afara de mess, facebook si alte alea. Am facut informatica in liceu, insa pe vremea aia nici macar nu aveam PC acasa... iar acu 100 de ani programarea era Turbo Pascal si FireFox, limbaje moarte in momentul de fata.

Pf... am terminat de scanat columbiencele, finaly

Pe freelancer n-am prins nici eu nimic pana acum.... Pe celelalte nici nu am aplicat.

PS. Si eu parca am o indoiata cu cardul BCR, informati-va bine.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui xxxwoman

Sa vedem daca-mi raspunde nenea... Ei zic ca-si rezerva o saptamana - 2 pana sa aleaga pe cineva, iar 2 saptamani pica fix pe 24 cand plecam in concediu vreo 10 zile... In concediu o sa am acces la net dar mai slabut asa ca e semnalul prost. Si parca nici n-as vrea sa stau sa lucrez.

Sper sa-i fi starnit interesul, eu cu Prestashop lucrez zilnic. Oricum, eventual il mai las cateva zile si-i zic ca pot forma o echipa daca e e. Nu e greu, pot sa initiez pe cineva de la 0 in cateva ore, numai sa nu pice total anapoda cu plecarea noastra.
Nici nu stiu daca am licitat un pret ok, mie prin prisma omului care stie ce face mi se pare simplu. Pentru 4000 de produse am licitat 400 de dolari.

Am tras linie pe data de 9, dupa 2 luni de activitate. Am 467 de dolari retrasi + 80 care vin acum in tura de pe 10 si 20 in lucru. Deci 567 per total pe contul meu, si 150 pe subcontul sotului. Curaj deci ca se poate.


eu nu stiu prestashop, e de instalat ceva sau e o aplicatie pe web?! ma bag si eu in echipa, daca ma vreti, chit ca o fac doar sa prind experienta... joburi nu am prins, o vreme ploua cu "sorry angajatorul a ales pe altcineva", acum ploua cu "sorry oferta a expirat, da' las ca il tinem minte pe angajator daca a avut mai mult de 4 biduri la job si ii dam o bila neagra"...in fine nu in cuvintele astea..dar pe aproape... mai nou majoritatea joburilor la care m-as pricepe cer rating...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Pff.... E o platforma de administrare magazin online. Nu ai ce sa instalezi, se lucreaza online, direct in magazinul respectivului.
Puteti vedea aici http://www.prestashop.com/en/demo un demo, partea de back-end intereseaza, acolo se adauga produse...

Nu e greu deloc dupa parerea mea, daca prinzi ideea...Si cum omul a zis ca da mura in gura, descriesi si poze, sa fie doar de urcat in site, eu zic ca e chiar lejer.

Am ratat si eu unul acu, cu extras de date, l-ati vazut si voi? cu niste masini ceva...85 de dolari maximul de bid, majoritatea in 60 de dolari, si a ales un pakistanez pe 12... Whatever... asteptam urmatorul.

Mergi la inceput