Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (70)

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ady, la spital imi imaginez ca fac cursurile in cursul zilei, nu stiu cat se baga la cursuri in weekend. Eu o sa il trimit singur pe al meu sot si caut ceva pt persoane cu disponibilitate redusa (spre deloc), astia am vazut ca fac in weekend. Eu as avea disponibilitate si mi-ar fi placut sa ma intalnrsc cu viitoare mamici, sa aflu lucruri noi si utile, insa eu sunt consemnata la pat.
Daca afli ca se tine in weekend la spital ar fi grozav, dar la cum stiu eu "sistemul" nu cred ca se complica ei asa rau


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

irip,
am uitat sa-ti zic de Protectis, sunt niste picaturi pro-biotice pt stomac care ajuta la dezvoltarea florei si care zic eu ii cam scapa pe bebelusi de colici, eu le-am dat cateva luni si zic eu ca n-au avut colici asa multe si rele, se dau 5 pic/zi

de dormit stiu cum e, cam 2-3 luni nu stii cand e zi si cand e noapte, nu conteaza, ei mananca la 3h

eu sunt norocoasa, de la 3 luni imi dorm toata noaptea, rar se mai trezesc si daca o fac nu le mai dau lapte, le dau numai putina apa si se culca la loc

nu stiu ce are cea mica, ca nu vrea deloc sa manance, refuza laptele vehement, in schimb suge la deget de foame si bea apa; de 2 seri astept sa adoarma ca sa-i dau laptele
dimineata iar n-a vrut, ne-am chinuit de la 8.30 pana pe la 10 cand a semi-adormit si a mancat un 80 ml
i-am luat si alt lapte si tot degeaba
pediatra ce sa zica, le-a dat niste vitamine, dar nu vad nici o schimbare, cum se zice ca vitaminele dau pofta de mancare, nu cred,nuvad legatura
una peste alta mananca un 400 ml in zilele proate si cam 600 in cele bine, asta cea mica Eva care acum are 5,5 kg; Ema mananca mai bine ea are cam 600-700 ml/zi si 7 kg; totusi in ultima luna nu au luat decat 200g care e f putin, ar treb cam 600
nu stiu ce sa zic, o fi si de la caldura, desi la mine in casa nu e asa cald, si de la dinti, Emei i-a iesit un coltisor...
oricum nu vreau sa o mai fortez pe Eva, ca deja cand o pui pe spate incepe sa urle si a ajuns sa stie ca vine peste ea biberonul, am incercat si cu lingurita dimineata si cu alt lapte si cu fructe; aseara i-am dat si cereale cu apa, ca am zis ca nu-i place laptele si n-a vrut si pace; am stat sa adoarma....dar dimineata a fost criminal, n-a vrut si pace si cum sa doarma dupa ce dormise 8h aseara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, au greutati f bune cred puiutii tai !

Tamys si multa putere sa ii mai duci putin, ca stii ca fiecare zi conteaza !

Adriana, ce sa fac, bine, nu-s stresata ca s-a anulat eco, burtica creste, am impresia ca-i simt uneori ... nu ma doare deloc, sunt in forma maxima cred. Si mai cred ca o sa fac o burta imensa mai incolo ... ca si acum e mare bine (asa cu totul, nu doar circumferinta, ca asta pare const), ma bucur de plimbari si regret f tare ca, desi mie imi placea pepenele rosu la nebunie, la fel si porumbul fiert (doar astea mancam 2-3 sapt) ma gasesc acum in imposibilitate sa-i mai mananc ... parca imi fac rau, pepenele e prea dulce, iar porumbul nu ma incanta oricata sare as pune ... si sigur nu e vina lor

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
16+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, si mie mi-e dor de zilele cand povesteam cu voi, gravida fiind. Profita cat mai poti, n-o sa mai fie timp dupa... Mai ai asa putin, de abia astept sa ne scrii ca ai nascut si totul e bine...

Brigit, intr-o zi am citit putin din urma, te intrebai daca am gemenei de mai sau iunie. Din pacate sau din fericire, nu stiu exact cum va fi, ne vom serba ziua de nastere odata cu toti copiii

Irip, ca de obicei, m-ai facut sa rad cu gaina, ai mei sunt si mai tari, ii recunosc de la o posta cand plang... Baiatul guita ca un porcusor (mai ales cand il doare burta), fata face exact ca un magarus (da e o scumpa si o cuminte). Cat despre burta, ieri in piata o foarte draguta doamna m-a intrebat daca sunt gravida, din pacate nu am dat jos decat 13kg, mai am 5 in plus

Acum ca sa va incurajez, mie doar cu cei mici nu mi s-ar parea imposibila viata, mai ales ca fetita e cuminte, doarme si 6 ore noaptea, de-ar fi si frate-su asa... Dar cu unu' in plus, deja am momente in care nu mai stiu ce vorbesc de oboseala, ziua n-am cum sa dorm, noaptea adorm cu ei in brate de oboseala... Dar din proprie experienta, stiu ca vor veni si nopti mai bune
Va , citesc cat pot si astept numai vesti bune de la voi toate...

Amary 36+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

sora mea a nascut pe 19 iunie un baietel. Ea si sotul au fost la cursurile de puericultura organizate la Filantropia. Este gratuit, se tinea martea de la 17-19. Adeverinta se da la final, dar se poate da si fara participare, lasa cineva datele acolo si se elibereaza, nu e cu prezenta obligatorie. "Trainerul" e o moasa din spital care din ce a inteles, nici macar nu e platita suplimentar pt aceasta activitate. Cand a terminat ea, cei de acolo ziceau ca vor mai continua cu aceste cursuri. Cel mai bine e de dat telefon inainte si de intrebat care mai e situatia....

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinaexl spune:

Fetelor tocmai m-am intors de la intalnirea cu moasa. Am fost in spital si mi-a aratat camera unde ma vor pregati pt nastere unde voi face anestezia si unde voi intra pt operatie. Inainte sa intru I- am zis sper sa nu aud tipete ca nu cumva sa imi vina si mie sa nasc si ea mi-a zis stai linistita ca toate Fac anestezie si nu mai tipa nimeni si exact asa a fost. Daca va vine sa credetiebei nu am nevoie de nimic in pachet nici pt mine nici pt mine nici pt bebei. Pana si periuta de dinti iti dau. Nu ai nevoie de chilotei , de tampoane , camasa de noapte nimic . Am ramas foarte impresionata de tot si ma bucur ca am luat decizia de a naste aici. Acum doar asteptam momentul :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Amary, missed you!
Ei, deci ziua copilului va fi una ffff speciala la voi in familie!!!! Pupam gemeneii de iunie, m-am amuzat teribil cand ne-ai povestit de plansetele lor ;)

Gabitza, multam de info cu filantropia, tot e bine daca nu e cu prezenta obligatorie.sa iti traiasca nepotelul!!!

Oricum sa va spun ca cu greu l-am convins pe workaholicul de barbate-miu sa facem ceva sa ia zilele alea, o tinea una si buna ca ii e imposibil sa lipseasca 3sapt din birou, abia cand i-am spus ca nu trebuie sa le ia legate, si ca are dreptul la ele 8sapt dupa nastere s-a convins.

Catalina, imi vine sa cred, asa e si aici la spitalele private, nu iti trebuie absolut nimik, doar hainele cu care scoti bebeii din spital. Tu esti asigurata acolo, platesti ceva?


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Multumim pt informatia cu Filantropia! Cunostiinta mea a facut cursurile miercurea, dar poate se mai schimba intre timp ..
Ralu f bine ca te simti in forma, asa si trebuie. Mare lucru ar fi la mine sa nu mai pot manca pepene, tragedie nationala cred
Brigit asta cu prezenta neobligatorie e perfecta pt barbatii astia foarte ocupati si eu sper sa il pot convinge pe al meu cand va fi cazul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Fetelor, printati d p net formatul d atestat de puericultura si dati-l medicului d fam sa il semneze si completeze cu datele sotului. nu e nevoie sa dati bani pe cursuri pt a obtine concediul. legea e in vigoare de 10 ani. Medicul meu mi-a zis k pana acum nu a auzit de asa ceva (angajatorul e obligat sa dea concediu, medicul da doar atestatul), dar apoi s-a interesat in policlinica si a fost ok. profitati de unul dun putinele drepturi.
Amary deci si tu esti zombi! ai laptic? te ajuta cineva? tare descrierea ta cu privire la sunete. m-ai amuzat!! ziua cat plecam la cumparaturi sta soacra mea cu ei. dorm de rup patul. pai ma mai crede siacra mea cand ii spun k nu au dormit toata noaptea???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna. Eu sunt certata cu net-ul si nu apuc nici sa va citesc, nici sa va salut. va pup pana iesim din criza asta de personalitate

+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput