Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (70)

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

irip,
te cred ca e greu catutul peg prego ca nici abd design nu e un fulg; si la fel zic si eu cu borduri si chestii; nu sunt asa usot de manevrat deoarece sunt grele
si eu l-am tinut la inceput in casa, si mi se parea oribil sa stau sa-l car pe scari, chiar si in lift era greu de bagat; stau tot la et 1; asa ca am facut rost de o cheie de jos de la uscator si las acolo cadrul; iau numai scoicile sau scaunele in casa
intereseaza-te si vezi si tu daca e vre-o uscatorie ceva, o camaruta la parter unde sa lasi carutul; altfel te cocoseaza si te umple de vanatai

eu am biberoane avent, si astea au un sistem cu supapa ca sa intre aer si sa nu traga bebe; dar eu zic ca orice ai folosi un pic de colici tot vor avea; si fetele mele au avut, dar nu f rau si nu chiar mereu; totusi a fost o perioada cam intre 1 luna si 2 luni cand le culcam pe burta noastra, mai ales pe cea mica, sau luam cu noi in pat
cate una ca se mai calma dc ne simtea aproape

eu sunt disperata cu cea mica, nu vrea sa manance, nici lapte, nici fructe, nici supa, bea la apa si atat; in fine sa nu exageram, a mancat un 500+ grame azi, dar e f putin pt 7 luni si nu mi-au luat in greutate luna asta decat un 200g

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Dragele de voi, va cred cand spuneti ca nu mai rezistati. Asa eram si eu spre final. Imi era si foarte teama. Inca nu imi vine sa cred ca a trecut atata timp d l prima eco de confirmare a sarcinii, apoi ca am stat in pat zile in sir, cea mai buna prietena fiind tableta, apoi a urmat perioada din spital cu tantarii si caldurile insuportabile, iar acum stau cu Vlad in brate, care face o gaina si care confunda ziua cu noaptea si invers. . imi vine sa si rad cand ma trezesc din atipeala mea de cateva minute tinand bratele stranse ca si cum as tine pe unul dintre copii si incep sa caut disperata cand nu il gasesc. Cum il pun pe Vlad in pat cum incepe sa faca ca o gaina. In brate se simt fff bine. Ma boscorodeste lumea ca ii iau in brate, da poti sa lasi copilul sa scanceasca atat?
anna_a, ce greutate au fetele acum? pediatra ce spune despre faptul ca nu mananca?
se mai trezesc noaptea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, nici eu nu as fi de acord sa las pe bb sa planga / scanceasca. poate sa zica oricine orice, dar mi se pare cu mult mai important sa il alin pe bebe daca e necajit.
eu am luat biberoane nuk si dr browns, toate de sticla - nu imi place ideea sa incalzesc laptele in bibe de plastic.
imi lipsesc f mult vremurile cand erati tu si amary gravide si povesteam pe aici...
cam cate ore dormi pe noapte? .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Neatzaaa!

E vineri, a mai trecut o saptamana!

Irip, eu cred ca cel mai bine in relatia cu copiii e sa te lasi ghidata de instinct. Odata cu ei se naste in noi si acel ceva care nu da gres niciodata:instinctul matern. Ce zic unii si altii e mai putin important atata vreme cat tu simti ca faci ceea ce au nevoie cei mici.

Balanta, cum esti?

Am uitat sa va spun ieri de la control ca am simtit bine, baietelul s-a intors cu capul spre colul meu, de aici si miscarile mai neobisnuite pe care le simteam. Acum cred ca ar trebui sa ma obusnuiesc cu ele, nu cred ca se mai muta daca si-a luat pozitia.

Anne, ieri ai primit absenta nemotivata.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:


Ziua buna dragelor
Brigit felicitari pt rezultatele bune de la eco, ce bebei mari ai draga mea Sa stii ca aseara am avut si eu vis dintr-ala, de m-am trezit chiauna de cap
Irip ce frumos povestesti
Tamys mai ai putintel si tu, inca o saptamina /doua iti doresc
Balanta cum te mai simti azi?
Ralu tu ce mai faci?
Fetelor eu am de doua zile ceva dureri de spate, o fi normal? probabil si din cauza ca stau 8 ore pe scaun la birou?
O zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm sa stiti ca printre sterilizari de biberoane va citesc. mi-e drag de voi toate si retraiesc momentele prin care am trecut. vreau sa cred ca incep sa ma obisnuiesc, desi mai am multe de invatat. sincera sa fiu nu prea dorm, desi toata viata mea pana acum m-am culcat f devreme si am fost rea de somn. te intareste dumnezeu. mi-e f clar ca fara ajutor as claca. ma ajuta soacra si sotul cat mai sta in concediu. sunt multe de facut: spal, calc si sterilizez la foc continuu. scutecele dispar in disperare. am avut huggies si acum pampers premium care. nu mai gasesc huggies caci in astea d l pampers ii gasesc uzi pana la ceafa. nu imi plac. si servetele se duc vazand cu ochii. azi noaptea am stat cand cu unul cand cu altul in brate. se calmeaza instantaneu. acum dorm de rup cu sotul meu. noroc ca mi-am luat din timp cam tot ce trebuia si ce nu trebuia...
aaa, sa va zic ceva haios. pt ca aveam picioarele butuc si nu ma incapea nimic m am dus sa imi iau ceva d incaltat, iar dna mi-a urat sa port sanatoasa ce am luat si bebe din burtica sa nu ma supere. burtica e ca o piftie, dar se retrage pe zi ce trece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Irip, asa-i cu burta, se retrage ea mai greut, dar dupa inca o luna o sa fie ff bine. O prietena imi povestea tot asa de burta, ca dupa nastere s-a dus sa isi ia o crema anticelulitica, iar tipa de la farmacie i-a raspuns f prompt ca nu au creme anticelulitice ce se pot utiliza in sarcina.

Apropo de concediul sotului. Voi ati luat adeverinta aceea ca a facut sotul cursul de puericultura pt 10 zile co extra? Cica in mod normal medicul de familie fac asta, dar la a mea nu ma astept la asa ceva.m-am uitat si dupa institutii care tin cursul si am gasit cateva, cel mai convenabil ca pret la motherhood center-ca au si varianta de curs de patru ore intr-o sg zi
http://www.motherhood.ro/cursuri-bebe.html



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ady, nu te lasa sa stai cu durere de spate. No spa, uscosin, magneb6, acum uterul se expandeaza si e posibil sa apara mini contractii. Pauze dese, dupa o ora de stat pe scaun te ridici si faci cateva miscari de streching.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Brigit da , iau no spa in fiecare zi si cand simt durere de spate am bagat si supozitor imediat. Nu sunt permanente, in special seara, probabil si dupa 8 ore de stat la birou...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Brigit astfel de cursuri se faceau si la spitalul Filantropia parca, am o cunostiinta care a facut acolo acum vreun an si jumatate cred. Daca vrei ma interesez si aflu amanunte si iti spun

Mergi la inceput