Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (23)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Buna dimineata!

Luiza, multumim de informatie, ai facut programarea pt un control de rutina sau pt ceva anume? Pe mine m-ar interesa eco de sold, oare e si ortopedie la Medicis?

Noi am facut ieri vaccinul de 4 luni, si am avut foarte placuta surpriza ca piticul nici macar sa nu tresara la intepatura, radea la dna dr. In schimb din cauza ca am intrat in fata tuturor am uitat sa intreb despre controlul ortopedic. Ma rog, si asa orice intrebare de a mea e intampinata cu ironie de madam dr care imi sugereaza ca prea ma cred desteapta, mai bine ca am tacut, va trebui oricum sa iau eu problema in mana.
Nu stiu daca sa imi fac griji, Cristi are cate o cuta pe fiecare piciorus, dar nicidecum la acelasi nivel, diferenta e mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
La multe lunite sarbatoritilor de azi, Natalia Emanuela, Matei Emanuel, Azra, Andreas Fabian si Alexa Micaela Christine!
La multi ani, Sophia_m! Mai treci pe la noi si povesteste-ne ce mai faceti!
Alice, eu ziceam ca fii-mea nu vrea legume. Am incercat zilele trecute sa-i dau spanac cu cartofi, a facut o fata de m-a busit rasul instantaneu. A scuipat afara tot. E o idee buna cu picaturile de lamaie, o sa incerc. I-am mai dat si legume cu carnita, dar sunt inecacioase din cauza carnitei, asa ca deocamdata renuntam la carne si ii dam doar legume. Eu ii dau doar borcanase Hipp, sotul nu se baga sa gateasca pentru bebe iar eu nu am timp sa i le prepar in ziua in care le si consuma (ar insemna sa ma trezesc de la 6 dimineata si chiar nu ma simt in stare). Iar de pe o zi pe alta nu gatesc nici pentru Maria, cu atat mai putin pentru cea mica. Oricum sunt incantata ca mananca bine fructele iar ieri mi-a spus sotul ca i-a facut si un biberon mic de lapte praf si l-a baut. Uff, parca stau mai linistita.
Sunt fericita ca ieri mi-am luat masina, in locul celei cu care am avut accident in septembrie. Acum macar nu mai trebuie sa depind de autobuz si sa ma dau de ceasul mortii daca cumva nu ajung la timp in statie. Merg cu masina la serviciu si cu ocazia asta ma pot mulge la serviciu si, cu ajutorul unor pinguini, tin laptele la rece pe drum, pana acasa (la birou am frigider asa ca stau linistita).
Bulinutza, drum bun si vacanta placuta!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

cicineta eu ii dau laptele asta cu tetine din latex de la nuk taiate in cruce...cele ptr cereale, se mai ineaca dar rar si e ok pe urma, il intorc pe o parte si papa in continuare!

lady multumim

anangel sa o stapanesti sanatoasa si sa Deie Domnul sa nu aveti incidente!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Altesa, era pe la inceputuri, acu face mai bine :))) oricum are fundu gras si il ridica greu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Lexi, Mara prefera acru. Musca din lamaie ca din mar. Iar in legume ii puneam lamaie iar mai tarziu iaurt. Lingea castronul :)))
Sa o stapanesti sanatoasa, masina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

cati olita ??? nu ti se pare devreme...? mandru ca a facut kk la olita la 6 luni eu nu prea imi imaginez dar cum stii tu.
Eu stiu ca pana la 1.6 ani fetele si 2 anisori baietii (aproximativ) nu isi pot controla sfincterele asa ca totul e un proces mecanic...

Si ca sa intram si noi in randul lumii la 6 azi dimineata a cazut de pe canapea...ce e nasol e ca nu stiu daca s-a intors ea sau am impins-o eu , a plans ceva si a readormit cu sughituri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bella_sib spune:

LML sarbatoritilor de astazi
Raportez si eu o cazatura din pat, am sunat pediatru care a zis ca daca rade, nu are stari de somnolenta si nu ii curge sange din nas totul e ok, asa ca stau cu imina cat un puric pana o vede medicul dupamasa.
Lexi sa stapanesti sanatoasa masina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

Amelia, fac si eco de sod la medicis: http://www.medicis.ro/?lb=ro&s=babyclinics&id_c=46&id_a=144

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Amelia, l-am programat la un control de rutine, eu nu prea am incredere in medicul de familie si nu il prea vizitez numai la vaccinuri, asa ca merg periodic la medic pediatru cu listuta de intrebari si la control. Pana acum am ot cautat un medic pediatru de care sa fiu multumita si nu am gasit, in schimb am citit blogul tipei de la medicis si mi-a placut, am zis sa-l programez acum ca in iulie mergem la bunici si vreau sa plec cu listura rezolvata. Din intamplare am intrebat daca trebuie trimitere si mi-au zis ca sutn gratuite consultatiile, eco de sold cred ca se plateste. Noi mergem azi la dr Boia la eco de sold, avem programare facuta de vreo 2-3 sapatmani. la dr Boia e 100 roni eco.

Vladut se roteste toata ziua ca si un viermisor, il las pe spate si il gasesc pe burat rotit cu 90-180 de grade, dada e odihnit si mancat face o tura de 360 de grade si cand vad cate cazaturi ma apuca groaza,cred ca ii pun patura pe jos dupa ce aspir saptamana asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

denisa, nu cred ca ai impins-o tu. si daca ai impins-o nu ai facut-o cu intentie..
chiar ma uitam ca si eu am pus-o pe Mara pe olita pe la 7 luni, dar o singura data a facut caca. de fapt cred ca ei ii placea sa stea acolo. descoperise statul in fund si olita era rosie si ii placea. oricum a fost singura data cand a folosit-o. si bineinteles ca nu a fost o chestie voluntara sau controlata.


Mergi la inceput