Adio gradinita Clopotel

Adio gradinita Clopotel | Autor: mama_dari

Link direct la acest mesaj

Putem spune adio gradinita, dragostea mea, parafrazand un film celebru. A fost un eveniment special, vibrant, pentru sufletul fiecarui copil, parinte si cadru didactic, eveniment care a taiat panglica invizibila de matase, prelungire intr-un fel a cordonului ombilical.
Vineri, 16.06.2012, am trait impreuna cu familia mea aceste emotii covarsitoare.
Imaginea salii de clasa, cu copii vibrand asemeni corzilor unei viori sub magica bagheta a dirijorului Adriana Bejan, va ramane in imaginea afectiva a parintilor si bunicilor pentru mult timp.
Minunata educatoare si fabulosii copii au muncit din rasputeri dorind sa depaseasca limitele impuse de varsta.
Cei mici au incercat sa atinga stacheta la nivelul celor mari care parasesc cu lacrimi pe obrajori gradinita lor draga.
Cei mari, constienti de importanta festivitatii traiau emotionati momentul sub atenta directionare a celei care a creat acest stralucitor spectacol, pentru ca a fost un adevarat spectacol.
Surpriza ! Intr-o sala plina ochi, care mustea de caldura, unde se mai auzea in permanenta soaptele unora dintre parinti, copii au performat intr-o diversitate de acte artistice de la piese de teatru la dansuri artistice, de la cantece si poezii la un superb vals.
Totul a fost fantastic !
Toti parintii erau emotionati dar pentru noi personal momentul artistic al cantecelor si dansurilor populare a fost punctul culminant.
Doamna educatoare a avut grija sa acopere toate zonele folclorice, iar pentru mine si sotul meu a fost extrem de emotionant momentul cand baietetul nostru a "preluat" zona Olteniei, cantand "ma facut mama Oltean", culmimand cu refrenul ... puisor de Craiovean, eu fiind nascuta la Craiova.
Spectacolul a fost unul special, chiar daca unii dintre parinti nu au apreciat prestatiile propriilor copii, acuzand caldura, spatiul relativ mic sau poate nevazandu-si propriile frustrari si invidii vis-a-vis de alti copii mai performanti sau mai talentati decat odrasele lor. Acesti "parinti" nu au vazut efortul copiilor si au pus la indoiala implicarea profesionista a educatoarei care in toti acesti ani a nimerit si a scos la lumina calitatile copiilor lor.
Recunosc ca frustrarea poate fi covarsitoare mancand din sufletul parintilor si este foarte adevarat ca unii copii i-au eclipsat pe altii dar fiecare dintre ei au muncit in masura posibilitatilor si a talentului.
Cert este ca toti copii au avut parte de atenta indrumare a unui spirit tanar si eclectic care a picurat din propria viata, decenii la rand fara. sa astepte nimic in schimb.
in fine, a fost o manifestare extraordinara, un consum interior imens si un final fericit.
Ce cuvinte se mai pot spune; poate doar un "Sarut mana doamna educatoare" asa cum, la sfarsitul serbarii, instinctual a facut baietelul nostru, Darius !!!

Cu drag !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:


S-a relansat Cantarea Romaniei?

Insotita de Gazeta de Perete:

Citat:
citat din mesajul lui mama_dari
unii dintre parinti nu au apreciat prestatiile propriilor copii, acuzand caldura, spatiul relativ mic sau poate nevazandu-si propriile frustrari si invidii vis-a-vis de alti copii mai performanti sau mai talentati decat odrasele lor. Acesti "parinti" nu au vazut efortul copiilor si au pus la indoiala implicarea profesionista a educatoarei care in toti acesti ani a nimerit si a scos la lumina calitatile copiilor lor.
Recunosc ca frustrarea poate fi covarsitoare mancand din sufletul parintilor si este foarte adevarat ca unii copii i-au eclipsat pe altii dar fiecare dintre ei au muncit in masura posibilitatilor si a talentului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:



Nu vad rostul subiectului...




Si ce cauta vorbe rele despre alti parinti aici?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Exact senzatia aceea sinistra de "Cantarea Romaniei" am avut-o si eu, doamne, ce delir tiribombastic de laude si osanale "muncii educatoarelor", ce mai infierari la adresa "parintilor frustrati", ce sforaieli orgolioase...Imi si imaginam sala aia plina ochi, pe o caldura infernala, unde niste bieti copii erau pusi sa danseze pe sarma/ sa faca circ intru gadilarea orgoliilor unor "dascali" care tin sa-si arate pluritalentul in ale regiei, scenografiei, baletului etc, imi dau seama ce balci kitchos a iesit, salvat doar de inocenta si dragalasenia copiilor:((. Bine ca n-a lesinat vreunul, sa incheie apoteotic demonstratia de fortza... Eu habar n-as fi avut de topicul asta de nu ma intriga propunerea (de catre un moderator!:))) pentru "topicul lunii"! In orice caz a dat lovitura autorul topicului, primul si singurul mesaj pe forum si iaca, candideaza direct la titlul de mesajul lunii:)))

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

... Eu habar n-as fi avut de topicul asta de nu ma intriga propunerea (de catre un moderator!:))) pentru "topicul lunii"! In orice caz a dat lovitura autorul topicului, primul si singurul mesaj pe forum si iaca, candideaza direct la titlul de mesajul lunii:)))

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Conform regulamentului de concurs orice utilizator inregistrat poate sa propuna sa sa aiba propuse un numar nelimitat de mesaje. Propunerile nu au avut si nu au nici o legatura cu partea administrativa (moderator).
*Info:
http://www.desprecopii.com/info-id-7586.htm


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bun,eu tot nu pricep,ce rost are subiectul asta?
Un singur mesaj al unui nou utilizator.....ce vrea sa insemne?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Exact ce este. Un mesaj(subiect,topic,descriere, relatare) al unui utilizator. Trebuie sa insemne ceva anume?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Sa aiba un scop.....bine definit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Sa aiba un scop.....bine definit...

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

O descriere sau relatarea unui moment nu are prin esenta un scop bine definit. Sunt mult subiecte mai ales pe un forum de discutii, care nu si-au propus un scop bine definit mai ales daca sunt relatari.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ei, Eumada, curioasa mai esti si tu!:)) Ce sa fie, un mesaj promotional pentru minunata gradinita si extraordinarele educatoare:))) Un fel de reportaj de pe front, o transmitere plina de acuratete a unui eveniment de rasunet...Unora le place, "de gustibus...". Sper sa iasa "mesajul lunii", sa moara de ciuda parintii ai caror copii "au fost eclipsati" de talentul altor copii, acei parinti din al caror suflet mananca invidia, ahhh, acest sentiment care te macina si te face sa vrei sa-ti schimbi copilu' sters si banal cu unul de-ala stralucitor, care sclipeste sub bagheta maiastrei educatoare!:))
Nu pot sa descriu cat ma bucur ca fata mea e la o gradinita unde accentul se pune pe securitatea fizica a copiilor si pe comfortul lor spiritual, nu pe declansarea de competitii acerbe si regii grandioase care sa gadile orgoliul unor parinti ca n-au dat degeaba copilu' la gradinitza, eee, vezi, cate a invatat?
Serbarea, acest bacalaureat al copiilor de gradinitza!:)))

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Insensibilelor ce sunteti...chiar nici o emotie, nimic?????

Mergi la inceput