Desfierea??(2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Lina, tu, cu toate problemele tale, esti singura sansa a acestui copil. Asta este tristul adevar.

Sunt de acord cu faptul ca parintii sunt cei care trebuie sa aiba grija de copii, bunicii sunt altceva si copiii stiu asta. In cazul acesta insa copilul nu are parinti responsabili. Tatal nu se va intoarce probabil din Germania. Mama, nu stiu, poate sa-si revina la un moment dat, dupa actualul mare amor. Parca scriai ca intr-o vreme se purta ca o mama responsabila. Dar pana una-alta copilul nu are nici mama, nici tata. Doar pe tine.

Cred ca in primul rand ar trebui sa te impui, sa dai copilul la cresa. Incearca intai cu frumosul, discuta cu Ioana, apoi, daca refuza, incearca sa te impui: pur si simplu santajaz-o cu banii, inteleg ca depinde 100% financiar de tine. Nu e frumos dar e bine pentru copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Am citit tot subiectul.

Lina, pt mine este o lectie de viata ceea ce ti se intampla cu aceasta fata, infiata la o varsta mare, cand deja era obisnuita cu un anumit mod de viata. Nu a reusit sa se acomodeze cu alt stil, mult prea solicitant pt psihicul ei, deja afectat grav.

Ai grija de cei din jurul tau, dar, in primul si in primul rand de tine. Ti-ai facut datoria fata de omenire.

Eu, in locul tau, as presa-o sa se angajeze la un coafor. Copilul il dai la gradinita ( ramanand sa fie acoperite perioadele de raceli si alte boli ale copilariei ).

Multa sanatate iti doresc !






allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Inca ceva...

Toti ne facem pentru copil planuri pe termen lung. (Nu mai are rost sa iti spun tie ca aceste planuri nu prea ies.) In cazul nepotului tau insa aceste planuri chiar nu se pot face. Stiu ca ai dori o solutie pe termen lung, dar cu parintii pe care ii are (sau nu ii are) nu se poate. Tatal copilului a fost pescar, hot si iata ca, la 40 de ani, s-a apucat sa invete germana (trebuie sa recunoastem ca nu ne-am fi asteptat de la un braconier din Delta). Poate ii vine mintea la cap. Sau poate isi face "o viata noua" acolo, in Germania si (macar) nu mai are pretentii de a se implica in tunsoarea copilului. Ioana...pana la urma scenariile nu au sens. Nu se stie ce va fi pe termen lung. (Cum spuneam in realitate nu se stie niciodata doar ca in majoritatea cazurilor noi avem senzatia ca se stie, ca avem controlul; aici doar e evident ca nu ai controlul pe termen lung.)

Asa ca eu zic sa gandesti pe termen scurt. Copilul sa fie acum intr-o situatie cat mai apropiata de cea normala. Da copilul la cresa. Poate avand aproape toata ziua libera pentru "marea iubire", Ioana se va dedica seara macar o ora copilului, sa-i citeasca o poveste, de exemplu. Sau, daca nu, vei fi tu acolo.

De fapt, care sunt variantele? Nu se pune problema ca Ioana sa se intoarca in Delta. (Oricum, asta nu ar fi in avantajul copilului.) Nu se pune problema ca Ioana sa plece in Germania, nici cu, nici fara copil. Deci tot "pe capul tau" raman. De fapt nu exista varianta ca tu sa-ti vezi de viata ta linistita, de caini, pisica si pesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Planul tau e foarte bun Lina
1. Sterilet
2. Copil cresa

Nu stiu insa cum sa faci cu Ioana ...ce pregatire are ea ? De ce spune cineva de coafor ? Are pregatire in aceasta directie ?

Ea doreste sa munceasca ? Ce Dumnezeu face o fata de 24 de ani, toata ziua acasa, la Snagov ? Nu se plictiseste ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Pai nu se plictiseste, ca ajuta in gospodarie, am un mic santier acolo si gateste pentru oameni le pune masa, mai se duce in gradina, nu pot sa zic ca sta degeaba dar nici nu da in barnci. Face ce i se spune sin in pauza vorbeste la telefon, mult...
Ea a terminat scoala de manechiura coafor, are diploma si chiar se pricepe la manechiura, doar ca nu e usor de gasit job fara pedichiura pe care nu o face

De asemenea de exemplu se pricepe la baze de date, excel insa nu are liceul terminat
Insa cel mai important este ca nu are exercitiul muncii si a unui program

Visul vietii ei este sa fie casnica sa fie gospodina sigura de ziua de maine are o personalitate dependenta, de liana, doar ca in viata nu este atat de usor

Pe de alta parte modelul meu este altul , eu muncesc si depind de familie moral lucru pe care ea nu il vrea
De fapt cred ca nu stiu ce vrea si sincer nici eu nu cred ca stiu ce vreau!!!!

Daca as deschide subiectul cu sotul meu, el ar rezolva rapid treaba, usa, valiza si la gara, ea pleaca, dispar problemele si revine pacea si prietenia, insa ce face sufletul meu???

Babatul ei sta in germania pentru ca nu munceste dar primeste niste bani, la momentul cand va putea munci, sigur va face ceva sa se eschiveze,ala este un smecher invatat sa. Castige bani usor prin orice mijloc legal sau nu, modelul descurcaret doar pentru el
Ea a renuntat la relatia cu el pentru ca e departe si pentru ca a gasit pe altu pe mine asta nu ma deranjeaza, insa ea vorbeste cu toti cand i- am spus ca arvtrebui sa il dea in judecata pentru alocatie abandon incredintarea copilului, ea a zis ca ea e prietena cu el, ca ce a facut????
Teoretic el a plecat la munca, ca nu a gasit, asta e, ce sa faca si el......
Nu- i asa ca ma distrez?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Aham ..mda, greu !

Inteleg ca ar avea ceva pregatire dar nu vrea sa munceasca ?
Cred ca sunt pe aceeasi linie cu sotul tau - trebuie ajutata sa munceasca nu sa traiasca pe banii vostri. Cum ? Crezi ca ar merge daca ati cauta voi pentru ea un part-time de manichiura ? Primul pas ar fi sa intre in rutina jobului ?
Sau sa vorbiti cu noul prieten, poate o poate influenta el sa munceasca ? Daca nu, poate o ia la el, fara copil ... nu stiu, imi vine sa spun ca daca va aasumati responsabilitatea copilului, ceea ce ar fi indicat, trebuie sa scapati de ea - suna groaznic, stiu !

Dar toate astea dupa sterilet ... ala pare a fi prima urgenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Da,trebuie sa o iau pe rand, mai intai transfer fisa de la tulcea la bucuresti pentru medic de familie, apoi cautat cresa de stat ceea ce nu e usor, sa faca si nepotu 2 ani pana atunci, intre timp sterilet si cautat job si discutat cu manusi cu sotul meu despre viitorul apropiat al nepotului
De fapt eu ma gandesc la alex cel mai mult si la norul negru de deasupra lui, dar pana la urma fiecare cu destinul lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Asa este, Alex nu are nici o vina si nici nu merita ce i se intampla. Sotul tau probabil ar fi usor de convins cu Alex, daca Ioana ar iesi din schema ... Banuiesc insa le ce se gandeste ... Ca veti investi in copil si, fara a legaliza oficial situatia, puteti sa va treziti, tocmai cand l-ati pus macar pe o cale normala, ca vine tatal sa-l ia, sau chiar Ioana.

Intrebarea este, tatal copilului ar vrea sa-l dea legal ? Ca ineleg ca Ioana ar vrea ... Dar voi, ati vrea sa-l luati legal, macar sa stii la ce te inhami ... Desi cazul Ioanei ne spune, ca niciodata nu stii la ce te inhami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

chiar daca o sa imi iau ceva rosii, ma bag si eu in discutie...

ca Ioana nu are sentimente materne nu e de mirare, genetica isi spune cuvantul si "ce naste din pisica, soareci mananca"... ce, mama ei a avut sentimente materne cand a abandonat-o? Ioana a vazut ca ea a putut creste si asa si nu i se pare nimic nelalocul lui sa faca la fel...

pe de alta parte, eu sunt mai pragmatica asa, cam ca sotul tau, si i-as spune clar Ioanei: "asculta, noi nu suntem manta de ploaie pentru tine si pentru nimeni, sa vii sa te adapostesti numai cand ti-e greu; daca vrei sa fie pace pune mana si munceste si creste-ti copilul; daca nu poti sa ai grija de el macar fa-o pentru tine si gaseste-ti un drum in viata cat mai ai timp". Eu cam asa ceva i-as spune si chiar as lasa-o sa simta cum e cand ti-e foame si totusi nu faci nimic sa schimbi ceva, chiar daca mi s-ar rupe sufletul... Unii oameni nu se trezesc decat dupa dusuri reci si foarte reci. Intre timp voi faceti ce trebuie pentru copil, dar ea e deja majora si in plina putere. Daca voi nu ati fi avut putere financiara sa o primiti ce ar fi facut ea atunci?

Poate suna rautacios ce-am spus dar unii chiar merita sa atinga si pragul de sus...

Pana la urma tu, Lina, si sotul tau v-ati facut datoria de parinti si aveti si voi dreptul la liniste si pace. Ca n-a iesit totul cum v-ati fi dorit, cred ca nu mai tine doar de voi, mai e si destinul...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

INTREBARE:
oare daca as merge la un evaluator psihologic, care sa ateste acum, la maturitate problemele ei, tulburari de comportament, lipsa instinctului matern,agresivitate
As putea sa o decad din drepturile parintesti?
Si mi-ar folosi la ceva?
Adica as putea sa preiau eu copilul?

Am inteles ca exista un proiect de lege pentru abandonul copiilor de catre parintii plecati la munca in strainatate, care stau mai mult de sase luni, sau ceva de acest gen

Ea este hotarata sa scape de copil dandu-l tatalui, ca sa nu il mai vada sau sa nu mai fie nevoie sa fie langa el, sa puna distanta
Nu e fericita cu cresa pentru ca ar putea fi nevoie totusi si de ea

Singurul lucru care o incurca este ca nu stie daca il ia sau nu tatal pe copil in Germania
Intrebare:
stie cineva cam care este legislatia acolo?
El este legal la curs,are asgurari sociale, a declarat ca are copil Ar putea sau nu sa il ajute statul?

Oare este valabila in Romania o declaratie a parintilor ca renunta la copil?

Stiti cumva care este actuala procedura?
Daca ar fi valabila, atunci nu as mai avea nevoie de decaderea ei din drepturi, as putea face totul cu frumosul , ei il dau si eu il iau, si uite asa mama devine sors
si i-as face ei bagajul sa nu o mai vad

Va rog mult sa ma ajutati cu informatiii




Mergi la inceput