Desfierea??(2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Femeile fara instinct matern nu se schimba in timp.
Eu zic ca baiatul are un viitor sumbru,saracutzul,pacat de el...
Fata ta nu se va schimba,asa este ea,nu are legatura cu educatia primita,daca va mai face 3 copii,la fel se va purta cu toti.
Imi pare rau de tine si de sufletul tau,nu stiu ce sa-ti zic cu baietelul avand in vedere ca tasu' nu renunta la el,nu ai ce face.Ea ar renunta repede...sant sigura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Eu cred ca e bine sa stai de vorba cu fata ta ,sa o faci sa inteleaga ca chiar daca e tinara si a decis impreuna cu tatal copilului sa-l aduca pe lume ,tot cu el trebuie sa discute despre cresterea copilului ,educarea si intretinere lui.
E prea usor si prea simplu ca atunci cind esti tinar sa gresesti dar asta nu inseamna ca trebuie sa "fugi"de ceea ce iti apartine ,sa-i lase pe altii sa faca ceea ce ar trebui sa faci tu.
Nu cred ca e bine ca un bunic sa ia rolul unui parinte ,nu e bine nici pt.parinte nici pt.copil.
Copilul trebuie sa stie bine care e mama si tatal.
Fata ta daca e majora este obligata moral sa-si asume bine rolul de mama daca asta a dorit.Nu cred ca a obligato sau violat-o nimeni ,asa ca cu ajutorul vostru ca bunici care vor sa se implice in cresterea copilului ia trebuie sa fie o mama prezenta si responsabila 100%.
Cind iti doresti sa faci un copil e bine sa iei in calcul si faptul ca devenind parinte ai obligatia de a avea un serviciu ,o casa ,o situatie materiala care sa-ti permita intretinerea si cresterea copilului pe care l-ai adus pe lume .
Imi pare tare rau pt.tine ,pt.ca trebuie sa iei tu decizii in locul ficei tale.
Sper sa reusiti ca totul sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

o, daca ar fi atat de simplu ce bine ar fi..
Eu stau in bucuresti in timpul saptamanii si de vineri pana luni stau la snagov
Nu eu stau in spatiul lor, ci ei stau la noi, au camera lor si teoretic eu nu ma bag decat rar si doar atunci cand nu se mai poate

Copilul este ca o gaina prin curte, se joaca singur, misuna, nu il supravegheaza, nu se joaca cu el, nu vorbeste cu el

Are noroc ca avem oameni la munca si se mai uita ei la el
si menajera care vine cu fetita de 3 ani si care se mai joaca cu el
Ce face ea? il hraneste , il culca, si ii face baie, nu il priveste nici macar ca pe un accesoriu reusit

Noul iubit nu iubeste copii, nu interactioneaza cu el, au fost odata in parc impreuna si a fost jale, copilul isterizat, plans,

Iar ea desi i-am spus ca mama esti pana mori, ca normal este sa il iubeasca si sa aiba grija del, mi-a spus ca nu ea a dorit copilul si ce ar fi sa il dea lui taicasu sau altcuiva, nici nu conteaza cui. Uita ca a trecut prin asta ca a durut sa fie abandonata, nici macar nu ii pasa
este cu handicap sufletesc, asta clar, si la momentul asta o incurca
mi-a mai spus ca ea nu e in stare sa aiba grija de ea, darmite de un copil

Eu cred ca cel mic o depaseste si intelectual si nu ii face fata
Ce i-am propus eu: du copilul la cresa unde are colectivitate atentie si educatie, sa isi ia servici si sa termine scoala, dar...

Tatal era suparat ca l-a tuns fara sa fie informat, iar eu am vorbit cu el si a zis ca el acum nu poate sa isi intretina copilul, nici macar amarata aia de alocatie nu o are ca o incaseaza cineva la care au datorii

Ma gandeam sa declansez o actiune de incredintare a copilului catre mama,pe termen lung trebuie sa aiba si copilul un statut, o protectie, ceva, dar ei ii este frica sa isi asume raspunderea

e complicat rau, cel mai mult ma doare ca cel mic o vrea si se lumineaza cand o vede iar ea il ignora sau il provoaca sa faca prostii si sa il pedepseasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Lina, poate doare ce spun, insa nu aveti pe nimeni, un cuplu in familia largita care sa fie dornic sa iti adopte nepotul?

Clar este decadere din drepturi pt tata, mai ales ca si-a parasit familia si nici nu contribuie cu vreo amarata de suma lunara, iar pt fata ta poti oricand sa arati in instanta ca nu este capabila sa aiba grija de ea, daramite de copilul ei (si aici poti aduce tot istoricul ei psihiatric). Dar pt asta tb sa ai o inima de fier, o minte brici, rece, calculata, sa stii ca este pt binele celui mic si nu pt confortul si cocoloseala fetei tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Cunosc pe cineva care isi creste nepoata, fortata de imprejurari : fiica ei nu a avut rabdare inca de la inceput sa-si ingrijeasca propriul copil; voia chiar sa o dea la oferlinat.
Au trecut 10 ani de la nasterea acelei fetite si lucrurile sunt la fel. Fetita isi judeca f aspru parintii, care au si divortat intre timp, isi iubeste bunica, dar este un copil trist. Lipsa iubirii materne lasa urme adanci.

Lina, nu stiu ce ai putea tu sa faci, tinand cont de datele problemei tale, dar nu spera ca aceasta fata sa devina brusc o mama pt copil. Gandeste-te la binele copilului, ingrijit de altcineva.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Imi pare tare rau, Lina, nu stiam ca situatia este atat de grava. Nu stiu ce sa iti spun. Imi pare rau de bietul copilas, imi pare rau de tine, imi pare rau de fica ta, care nu vede ce are si nu vrea sa iasa din letargie. Imi pare rau de tot. Dar stiu ca tu esti o persoana puternica si vei reusi sa treci si de asta.
Ideea cu cresa este foarte buna. De ce o refuza? Am inteles ca nu au bani, dar daca ii platesti tu cresa copilului mai refuza? Pana la urma isi face un bine si ei si face un bine si copilului.
Scoala e clar ca nu mai termina. Nu ii mai sta capul la terminat scoala acuma...

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Si pana la urma,nu muriti voi azi,maine,asa ca ala mic poate sta la voi,ca ea oricum nu are nici un stress....Pna se face marisor,ca sa-si dea seama ce lepra e maica-sa.
Scuza-ma dar eu cand aud de mame din astea imi vine sa le strang de gat.Si mai ales ca ea a trecut prin asta si stie ce inseamna sa nu fi dorit.
Tu nu ai dat-o vreodata cu capul de pereti cum se zice ca sa revina la realitate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

lina, poate o sa ti se para o cruzime sau un non-sens, dar ma risc si scriu : incearca sa-ti convingi fiica sa mearga la un ginecolog sau la un cabinet de planificare familiala, sa-si ia masuri de protectie (poate chiar pentru totdeauna, ex legare de trompe) astfel incat sa nu mai aduca pe lume alt(i) copilas(i), cel putin nu in viitorul apropiat; din ce scrii tu, e destul de limpede ca nu poate si nu va fi niciodata o mama in adevaratul sens al cuvantului.

poate ca baietelului i-ar fi mult mai bine sa creasca intr-o familie adoptiva, care sa-i ofere toata dragostea, atentia, caldura sufleteasca de care are nevoie acest copil nevinovat, sa aiba langa el un "model normal" de mama si tata. sunt atatea cupluri care isi doresc cu disperare sa infieze...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Decat sa-l dati unui strain, mai bine creste-l tu si sotul tau. Ioana nu merita ajutorul tau, nu merita sa stea la tine, trebuie sa se intretina singura.

Si ideea cu ginecologul pt ea este foarte buna - o protectie pe termen lung, ca sa nu te mai trezesti si cu alti copii de crescut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

pai de 1 mai ioana era la urgenta in spital de se opera de al 3 lea chist ovarian, care era cat un pomelo de mare
a stat 3 ore in operatie, se incurcase chistul cu intestinele, asa ca evident nu ma plictisesc
recomandarea medicilor este sa o puna pe un inhibitor ovarian, evident hormonal, si stiti ce inseamna hormonul bagat = viitor cancer
optiunile ar fi ori sterilet hormonal ori operatii anuale sau cum le-o produce ea
asa ca e cu defecte si tot la usa mamei este pentru viata ei
de aceea cred ca si ea stie cat de neputincioasa fizic si psihic este

eu m-am gandit sa o iau strategic, mai intai ii pun sterilet si scap pe termen lung de emotii
apoi sa il dau pe alex la cresa si daca isi gaseste ioana un gigel sa se mute la el, foarte bine daca nu, nus tiu
aia din delta stiau ei ce stiau in simplitatea lor, cand scapau de piatra din casa
am crezut ca sunt mai buna decat ei, insa nu sunt
iar din cauza bolii mele, am devenit si un pic egoista, adica mai am si eu dreptul la viata linistita
Cateii ma iubesc, pestii nu ma supara, pisica isi vede de ale ei, o-i rezolva eu si cu nepotu cumva, insa e un copil atat de special, rade intruna, si e un lipovean misto

Mergi la inceput