Desfierea??(2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Imi pare rau lina. Nu pot sa spun decat ca sunt cu sufletul langa tine si sper sa iei cele mai bune decizii.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

in curand eu ma duc cu sorcova

sotul are insa o alta solutie si anume,
sa tinem noi copilul pana ce cumnatul ioanei, fratele tatalui lui bb termina casa si peste un an sa ia el copilul, asta la propunerea lui

Si asa va fi in familie, va avea acelasi nume, va creste cu verii lui si va putea sa il ia tatal lui cand vrea
eu nu voi avea circ la poarta de genul unde e copilul meu si tot asa

ea este atat de toxica ca sa citez pe cineva, incat orisice contact cu ea sau cu ceva din jurul ei imi face rau

asta daca nu mai intervine altceva, ca sigur EU nu ma plictisesc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Imi pare tare rau pt.ce ti se intimpla ,nu meriti asa ceva ,esti o doamna extraordinara .Sper sa reusiti sa faceti tot ce e bine pt.voi ,pt.ca meritati ,dupa tot efortul pe care l-ati depus ca totul sa fie Ok ,se pare ca fata asta profita de voi si vrea numai sa va supere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

Citat:
citat din mesajul lui linasobolina

in curand eu ma duc cu sorcova

sotul are insa o alta solutie si anume,
sa tinem noi copilul pana ce cumnatul ioanei, fratele tatalui lui bb termina casa si peste un an sa ia el copilul, asta la propunerea lui

Si asa va fi in familie, va avea acelasi nume, va creste cu verii lui si va putea sa il ia tatal lui cand vrea
eu nu voi avea circ la poarta de genul unde e copilul meu si tot asa

ea este atat de toxica ca sa citez pe cineva, incat orisice contact cu ea sau cu ceva din jurul ei imi face rau

asta daca nu mai intervine altceva, ca sigur EU nu ma plictisesc


Intreaba si vei primi un raspuns!


Solutia asta mi se pare singura viabila in conditiile date.
Lina esti un om deosebit si judec asta prin felul in care vad ca navighezi prin viata ta complicata. Nu stiu cum reusesti sa nu disperi si sa nu cazi in depresii. Cum reusesti sa te tragi un pas inapoi si sa analizezi totul eficient. Am multe de invatat de aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

incredibil ce face Ioana, insa era oarecum previzibil. Citeste mesajul meu de acum cateva pagini. Sunt situatii cand o palma peste ochi (la propriu dar si la figurat) se impune... trebuie sa fii prea permisiva sa accepti sa faca asta si sa mai gasesti si scuze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Pai sa va spun ce am mai facut
Am fost la notar si mi a dat o inputernicire sa o reprezint la cresa, doctor si unde mai este cazul, asta asa inpanata cu delegatie pentru alocatie ca nu poti lasa cuiva un copil prin notariat, ca nu e casa sau masina...
Apoi am pus- o sa scrie cu manuta ei ca este de acord cu plasamentul in familia extinsa si ca este mama singura tatal copilului abandond copilul din decembrie
Evident aceste hartii nu au mici o valoare, decat asupra ei, sau daca dispare in neant si nu ai de unde sa o iei, atunci te ajuta
in sfarsit, sper sa se tina de cuvant unchiuletul si sa il ia pe Alex la el la un moment dat

Insa copilul este disperat, mami, mami,
Nu ma lasa sa plec sau sa ma imbrac, toata lumea din viata lui pleac si apoi dispare, plange si se isterizeaza de frica abandonului

Catelul Bubu o soricareasa l-a adoptata sta numai cu el, doarme cu el, il linge...
Ieri a luat papucii mei si s- a dus la mine in pat pe locul meu si se gandea nu mai ecopilul vesel si ricit de altadata

Eu in mintea mea ma consider o asis maternala a unui copil abandonat, care va fi luat de unchiulet la un moment dat
Probabil va fi afectat, va pacient de terapie, nu stiu, poate capacitatea de adaptare a copiilor este mare si va supravietui
Probabil voi tine legatura cu bb sau nu, habar nu am
Ieri cand a scris ce avea de scris , nu i s- a clintit un muschi, nimic, nici o reactie, o lacrima ceva, ca renunta la copil
Nici nu a intrebat nimic de el, parca nuar exista!

Acum sunt in campanie de recurerari de pe la amanet, am descoperit sii lumea aceasta, ca imi lipsea....
Am intrebat- o daca s- a gandit ca bujuteriile alea erau ca si o zestre a ei, o rezerva in caz de maxima nevoie, o boala a cuiva, in cazul meu chiar asa si era, nu, nimic, NuUU gandeste si asta e



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antibes1970 spune:

linasobolina

sunt curioasa , cand era copil fata ta, avea totusi o sensibilitate ? cum era pe la 9, 10 ani ?
de ce este atat de rece , de neclintit? asa a fost mereu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Pai cand era mica, ea nu isi dorea nimic.
Eu eram cu darurile, cu bici cu role, excursii, cu ce ar trebui sa aiba un copil, insa ea nu cerea

Eu nu puteam sa o santajez cu ceva gen:daca nu faci, nu iti dau",
de furat nu a luat nici o data nimic de la alt copil, nici macar nu copia la scoala, era onesta, daca facea ceva zicea, cum a facut si acum, a recunoscut si gata, asta e.

Cred ca ea acum se preocupa de EA si apoi va vedea ce va face.

Sotul meu mi-a dat interdictie de a mai vorbi despre ea,
de a cauta explicatii,
de a ma consuma cu presupuneri,
mie insa imi este greu, ma macina,
pentru ca vreau sa inteleg ce se intampla,
chiar daca nu imi foloseste la nimic


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Lina,povestea ta este halucinanta, ai putea scrie o carte, o carte de suflet pentru nepotul tau. Tu esti o MAMA.Ioana -un suflet pierdut, dar , poate ca sufletul pe care trebuie sa-l salvezi este tocmai cel al micului lipovean. Poate ca este misiunea ta sa-l salvezi de taica-sau , de maica-sa , de omul singur , dezorientant si furios care va deveni .
Ma rog sa-ti dea Dumnezeu sanatate si liniste ca sa poti gasi cea mai buna solutie sa-l poti salva pe micut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Iata de ce nu sunt adoptati copiii peste o anumita varsta.
Lina, nu iti mai incarca sufletul; ia lucrurile ca atare. Pacat de bietul copilas, care sufera. Stiu ca suna dur dar, nu tu esti mama lui, asa cum nu esti nici a Ioanei. Ti-ai asumat niste sarcini, care nu sunt ale tale, constientizeaza asta si nu mai suferi. Esti in remisie, iar starea psihica are o mare influenta.







allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput