Bv Diana, Biri! Hai Fleur! Iul-aug 2012 (45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmina_s spune:

Buna fetelor!!!!!!!!!
iertare pt lipsa totala din peisaj.
inainte de toate: Diana felicitari si bine ai venit pe lume, micuta Irina!

eu nu prea am ce sa raportez....am intrat in 37 sapt si SIMT eu ca pe vineri nasc nu am nici un simptom...doar nebunia din capul meu. bagajul este complet, dar inca dezorganizat si trebuie pus intr-o valiza. l-am instruit pe sot in legatura cu banii, cum sunt pusi in plicuri....cum si cat si mai ales ce plic sa dea fiecaruia sper ca a priceput ceva ca se uita cam absent la mine (bine....se juca cu o cheie de la masina, deci avea preocupari muuuult mai interesante decat venirea pe lume a fiica-si)
maine merg la epilat si miercuri la dr sa vedem ce face Mirunica.
despre Mirunica ce sa va spun: in continuare este mare dansatoare (de noapte ) si dornica de vorba si de joaca. abia astept sa o vad miercuri.

va pup fetelor si stati in casa ca s-a anuntat canicula pana vineri!

35 + Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Carmina, ne bucuram ca sunteti bine si tu si Miruna-dansatoarea. Pe ultima suta de metri, s-a facut si al meu dansator. Dar de ce zici ca nasti pe vineri? Gata nu mai are rabdare? Eu zic sa mai stati un pic fetelor.

Delia21, iti multumesc pentru raspuns . Da, ai fost dura, dar ai perfecta dreptate. Asa intentionez sa fac, dar sunt mereu concilianta si vreau sa fac pasul fara bruschete, suparari, scandal. Avem o intelegere acum, sa vedem cum o va respecta. Venirea bb-ului nu va schimba mare lucru, decat pt. mine.

Ioana . Nu mai purta sacose grele la piata, te rog, tu nu contractii vrei sa provoci ci miscari ale bb, nu? Am mai zis eu cum m-au invatat aici la clinica, functioneaza fara gres: lungita pe o parte (preferabil stanga)bei ceva foarte rece, fie si apa de la gheata, sau suc, etc. Vei simti miscarile imediat. Sa-mi zici daca merge, la mine a dat rezultat de fiecare data, cand Eric era mai lenevos (a avut o perioada, acum e miscacios nevoie mare, cred ca a auzit ca in 2 zile scoate nasucul la aer).

Eu am fost azi toata ziua la clinica + cumparaturi si cred ca am petrecut 2 ore in trafic... nasol, dar nu m-am umflat la picioare, cum ma asteptam. La clinica mi-au facut instructajul cu cezariana, m-au pus sa cuimpar o sticla mare de antiseptic cu care sa ma spal seara dinainte si dimineata respectiva. Si la voi e la fel? Sunt in continuare un pic speriata ca 2 saptamani dupa, voi fi mai putin functionala...dar, pentru ce e esential, ma voi descurca...

Biribu, nimic nimic? Maine esti la 40 saptamani, nu? Asteptam vestea!

Va pup, spor la copt piersicutele.


38 + Eric Ioan

AMR 2 zile!

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

Diana sa-ti traiasca fetitza si sa fie sanatoasa si norocoasa!!!! Felicitari iubita, ce m-am emotionat, am si o tizuta
Si tie mamica eroina, recuperare usoara, mult somnic si cit mai mult laptic


Fleuricelule sa vedem acu care va fi prima dintre noi Eu am ceva contractii, vad ca la vreo 25 de minute asa mai apare cite una, sa vedem cum trecem noaptea. va zic eu daca e ceva.
si iti tin pumnii in toate privintele, nu vreau sa spun mai mult ca as zice cam ce a zis Delia dar mai dur un pic, si nu vreau sa te supar. o singura chestie, nu-ti fie rusine sa strigi dupa ajutor, chit ca te duci la o vecina la usa, oamenii se ajuta intre ei in situatii din astea, de n-o sa-ti vina sa crezi

Carmina vrei sa te bagi in fata, pesemne ia stai tu cuminte la rind ca mai are de crescut Mirunica!

Kimmy stai cuminte dar nu te mai stresa atita, stii si tu cit de relative sunt masuratorile astea

ma duc sa bag o inghetata, macar sa stiu o treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Neatza, fetelor!

Eu cred ca ar trebui schimbat titlul capitolului eva de genul Bravo Diana sau Bun Venit Irina SI Hai Biri si Fleur. Eu sunt complet pe dinafara, nu stiu cum sa fac, dar asa ar fi frumos, ca ele doua mai au foarte putin pana nasc, Fleur 2 zile iar Biri poate nici atat...

Fleur -- nu stiu daca te intereseaza ce am eu de spus, dar iti spun oricum. Nu ai de ce sa iti faci griji, pentru ca desi nu vei putea carapietre de moara dupa cezariana, nici nu va fi nevoie. Pe bebe il vei putea ridica imediat, in spital asistentele vor fi mereu aproape sa te ajute, iar acasa, deja la dua zile dupa operatie, cu pain killers (pe care ti le vor da cu siguranta) nu o sa fie o problema. Tot ce trebuie sa faci e sa stai in pat, cu bebe in brate, sa bonduiti. Daca plange, ii dai tzitzi, daca nu, il tii si te minunezi de el si el de tine... Experienta mea e ca in primele zile, cam o saptamana, nici nu ti-e foame, asa ca tre sa te chinui sa mananci, un sandwich, niste fructe, o supa e destul. Iar pwntru bebe in prima saptamana chiar nu iti trebuie nimic. Nici baie nu e necesar sa ii faci in prima saptamana, serios! Dupa o saptamana, dca sotul chiar nu misca un pai, poti sa faci tot ce ai nevoie -- shopping, gatit ceva simplu, mers cu masina unde ai nevoie... Bafta!

Delia, 35+ cu si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Seara buna! Ce veste frumoasa!!

Diana felicitari! Refacere rapida si mult laptic. Irina Anisia bine ai venit pe lume! Sa cresti mare pui mic si dulce!

Biribu si Fleur stam gata sa dam drumul la motate la primul semn!

Fleur curaj! Cum au zis si fetele dupa cezariana nu-i usor dar te descurci ai sa vezi. Dupa a doua cezariana pana seara m-am dat jos din pat si am facut deja cativa pasi. E foarte, foarte important pentru refacere sa te misti cat mai repede si cat de mult poti, pe bebe ai sa il poti ridica dar nu o sa fie usor, cat esti in spital ai sa ai ajutor, depinde si cat o sa stai. La prima cezariana am stat trei zile, la a doua am plecat acasa dupa doua zile. Nu poate fi vorba de condus in prima faza dar daca te aprovizionezi cu cele necesare dinainte ar trebui sa fie ok macar cateva zile. Laptele o sa vina ai sa vezi, important e sa il tii pe bebe la san chiar daca pare ca nu curge mare lucru in primele zile, oricum stomacul lor e minuscul asa ca nu cantitatea e importanta, ci practica pentru amandoi. Bfata multa si noi iti suntem alaturi, macar virtual si cu un gand bun!

Cami - mami de cirese de mai
31+
AMR 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Azi am avut si noi control la doctor,totul pare ok, avem programata cezariana pe 14 august...yikes!! Mai sunt atatea de facut... inclusiv sa ne hotaram asupra numelui, dezbaterile sunt aprige mai ales ca voteaza si fetele si sugestiile lor sunt.. hmmmm... de poveste :)))

Numai bine si zen pentru toate burticile, nopti line si zile senine si fara contractii nedorite si piersicutze cuminti si cooperante! Bafta multa la vizitele medicale si sa avem numai vesti super!

Cami - mami de cirese de mai
31+
AMR 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Neata! Dau cafea cu lapte!

Caldura mare, nopti infernale dar mergem inainte!

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

diana, felicitari si recuperare grabnica dupa problemele avute la cezariana .
bine ai venit, irina, sa fii sanatoasa si norocoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Neatza doamnelor!
Vin cu o si un pahar de lapte.
Azi moralul mi-e mai bun,desi am dormit foarte nasol,de data nu din cauza burtii,ci pentru ca Timi trece printr-o perioada de frici si cosmaruri si toata noaptea am stat s-o pazesc sa nu se sufoce,ca se inveleste de tot.Plus ca transpira de e leoarca toata.
Nimic interesant in programul de azi...maxim schimb asternuturile.

Biri multumesc de imbarbatare!Ia niste de la mine,ca eu zic azi sau cel tarziu maine iti tii minunea in brate

_

Mamica mandra 32+Emma Iulia
AMR 6+

Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna dimineata dragelor. Dau si eu un fresh in completare, asa de inviorare.
Sper sa continue vestile bune cu care a inceput saptamana.


HAI FLEUR HAI BIRIBU



Carmina pupam Mirunica dansatoare. Dar ce-ti veni mamica de vrei sa nasti vineri?

Ioana lasa plasele jos ca tu ai DPN-ul pe la sf. lui august. Trezeste-l pe bebe cu inghetata, cioco, apa rece dar nu asa sa faci vreo dandana.

Dianami cum sunteti.Ce face Irinuca, papa deja de la mami? Tu esti bine cu operatia?

Bea ce ai patit? Da un semn ca esti bine.

Mergi la inceput