Iepurasi mar-apr 2010 - 8 BV Freedelia

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:


La multi ani sanatosi si fericiti
Angela Ioana
Amalia Alexandra
Maria Madalina




Carmen mami de Tanya Ioana 05.03.2010 http://parfumulvietii.blogspot.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:


La multi ani sanatosi si fericiti
Matei
Andrei
Oana Iulia




Carmen mami de Tanya Ioana 05.03.2010 http://parfumulvietii.blogspot.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

BLUEKIDOO, SENSIBILA - multumim pentru urari!

Eu am ramas abonata la newsletter-ul Babycenter de pe vremea cind eram gravida. Asadar mi-a venit un news de ziua lui Flo in care zicea la multi anu, desigur, dar si ca "probabil your baby poate desena deja o figura umana si poate sa-si scrie numele intreg"... Nici pomeneala la Flo! Nu reuseste sa deseneze nici un cerc sau 2 linii paralele, numara pina la 10 dar sarindu-l pe 5, si nu vrea sa invete sa recunoasca nici macar o litera - pur si simplu nu-l intereseaza activitatile "intelectuale". Vorbeste mult, complex si corect, se catara cu indeminare peste tot, dar cam atit. Sincer sint putin ingrijorata de dezinteresul total fata de numarat, citit etc - nu vrea si pace. Sigur, nu il fortam, aducem in discutie numerele sau alfabetul in joaca, ocazional, dar nu se leaga neam de el!! Ma intrebam cit de interesati sint iepurasii vostri de astea - banuiec ca oricum mult mai mult decit al meu :))
E fix pe dos ca Vladimir, care nu a trebuit deloc sa fie stimulat in directia asta, de la 2 ani a fost interesat de numere si litere, ne intreba mereu ce e aia, ce e cealalta, iar la 3 ani a resuit sa-si dea seama cum se citeste un cuvint, cum se compune el din litere (ok, dupa aceasta isprava nu a mai avansat, nu a fost interesat sa citeasca singur din carti, doar numele strazilor pe drum si numerele :)
Nu tin sa stie sa citeasca Flo de la gradinita - caci vreau din toamna sa incepem - dar stiu de la Vladimir ca, in grupa mijlocie, colegii lui toti stiau sa scrie litere mari de tipar si cifre... Nu stiu care e nivelul celor de 3 ani care intra in grupa mica - voi stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:



La multi ani iepurasei
care implineste 3 anisoriiiiiiii :

Maria Alexandra de Ioana_fota

sa fii sanatoasa, norocoasa si fericita !




de Steluta Norocoasa
IAD3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (IAD1 nereusita, IAD2 avort menstrual)
Povestea Giei - nasterea stelutei noastre norocoase
Atat sunt de mare !
www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html " target="_blank">Spuneti NU abuzului sexual fata de minori!
www.pethelp.ro/" target="_blank"> Carucioare pentru animalute

Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are.
Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:

Vladi am o colega la facultate care este educatoare de gradinita si ii spuneam progresele Tanyei. Mi-a spus sa termin cu prostiile si sa nu mai invat copilul. A zis ca din punctul lor de vedere, un copil dotat este un copil care: mananca singura, se imbraca singur, face la olita, cere apa, stie cum il cheama si cati ani are, stie numele parintilor (eventual adresa si locul de munca), stie 1-2 poezi scurte (de 4 versuri), stie sa spuna te rog si multumesc... restul le invata la gradinita. Exista marele risc dovedit la majoritatea copiiilor care au prea multe cunostiinte de acasa, sa se plictiseasca la gradi/scoala si astfel sa le scada performanta.

Tanya stie culorile (cand are chef), numara pana la 10 in romana si engleza (cand are chef), stie cateva cantecele (cand are chef) si stie cateva litere si prezinta interes pentru citit sau invatat lucruri noi (cand are chef). Cat despre desenat, tot educatoarea respectiva mi-a spus, ca in primul an de gradinita este haos total. Majoritatea copiilor doar mazgalesc. In primul an educatorii se axeaza pe a ii invata sa tina creionul corect, sa-i deprinda cu bunele maniere..lucruri dastea...

In ceea ce priveste inscrierea la gradinitele de stat, metodologia oficiala nu s-a elaborat inca. Sunt gradinite care asteapta, sunt gradinite care fac deja inscriei, depinde de directorul fiecarei gradinite..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:


La multi ani sanatosi si fericiti
Maria Alexandra



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:

cum incep sa capat putina speranta cum primesc o bata in cap si cad iar in butoiul cu depresie dupa ce ca sorin nu si-a gasit inca de lucru desi e din noiembrie in somaj, acum m-a anuntat si pe mine din nou, ca in aprilie voi avea intre 4-10 zile fara plata .. pai la 4 zile fara plata ajung sa iau salariu minim pe economie.. daca depasesc 4 zile, castiga mai bine al meu sot pe somaj decat voi lua eu ca sa vin pana aici Tremur de nervi si de neputinta si de teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:



La multi ani iepurasei
care implineste 3 anisoriiiiiiii :

Sophia de Cenia

sa fii sanatoasa, norocoasa si fericita !




de Steluta Norocoasa
IAD3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (IAD1 nereusita, IAD2 avort menstrual)
Povestea Giei - nasterea stelutei noastre norocoase
Atat sunt de mare !
www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html " target="_blank">Spuneti NU abuzului sexual fata de minori!
www.pethelp.ro/" target="_blank"> Carucioare pentru animalute

Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are.
Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:



La multi ani iepurasului
care implineste 3 anisoriiiiiiii :

Adam Leo de Magdone

sa fii sanatos, norocos si fericit !




de Steluta Norocoasa
IAD3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (IAD1 nereusita, IAD2 avort menstrual)
Povestea Giei - nasterea stelutei noastre norocoase
Atat sunt de mare !
www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html " target="_blank">Spuneti NU abuzului sexual fata de minori!
www.pethelp.ro/" target="_blank"> Carucioare pentru animalute

Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are.
Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:



La multi ani iepurasei
care implineste 3 anisoriiiiiiii :

Iris Alexandra de Andira

sa fii sanatoasa, norocoasa si fericita !




de Steluta Norocoasa
IAD3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (IAD1 nereusita, IAD2 avort menstrual)
Povestea Giei - nasterea stelutei noastre norocoase
Atat sunt de mare !
www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html " target="_blank">Spuneti NU abuzului sexual fata de minori!
www.pethelp.ro/" target="_blank"> Carucioare pentru animalute

Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are.
Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Mergi la inceput