Disneyland Paris - 7 -

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Din pacate vremea a fost proasta pana la sfarsitul "sejurului", doar vineri cand am plecat, a stat ploaia.

Revenind la parcuri, atmosfera mi-a placut, asa cum a zis si Lorikay era frumos doar sa stai pe o banca si sa privesti forfota din jur; bineinteles daca am fi avut noroc de vreme buna.
Parcurile sunt aranjate in detaliu si sunt foarte ingrijite, floricele peste tot, braduti tunsi in forma personajelor, fiecare alee e frumoasa pana la urma.
Pe de alta parte timpii de asteptare ne-au descurajat sa intram la cateva atractii si de fapt nu inetelegeam un lucru: la coada la Buzz stateau pusti de toate varstele, dar sincer mie mi se pare o atractie fix pentru copii mici cum e al nostru; noi am stat la coada 1 ora, dar daca nu eram cu nici nu ma gandeam sa-mi pierd 1 ora din viata ca sa trag cu laserul; adica trebuie sa fii putin retard sa ai 20 de ani , sa te plimbi intr-o masinuta pe sine si sa tii in mana un pistol de plastic.

In acelasi timp, desi Crash Coaster era pentru copii de minim 107 cm si al nostru are 110, deci a trecut, as putea spune ca petru mine a fost o trauma; adica nu m-as mai urca in veci in broasca aia care ar fi trebuit sa ne plimbe prin lumea lui Nemo, dar de fapt e mountain-rouse in toata regula; am inchis ochii si am asteptat sa se termine; cel mic a fost incantat, iar eu si ta-su eram verzi cand ne-am dat jos.

Revenind la restaurante, dupa ce am mancat in a 3-a zi la Plaza Gardens, am luat si pranzul si cina acolo in fiecare zi; meniul mediteranean tip bufet este ok desi mancarea era aceeasi si la pranz si la cina si de fapt in fiecare zi acelasi meniu la virgula.
Tot aici am comandat si tortul pentru ziua lui ; a fost cu Mickey&friends; mi s-a parut chiar rezonabil, 25 eur.
Bufetul avea tarif fix, 65 eur/2 adulti si 1 copil, dar era de departe cea mai buna alegere din parc.
M-am intrebat si eu de ce atatea fastfood-uri si vazand atatia englezi , mi-am raspuns singura la intrebare :)
Rezervarea pt restaurant o faceam cu o seara inainte la receptie, altfel, la ora pranzului coada la intrare era de zeci de persoane.
La Agrabah, celalalt restaurant tip bufet , am ajuns si pana la urma n-am intrat, fiindca meniul era exclusiv arabesc si nu combinat mediteranean cum spuneau in brosura.

Suveniruri am cumparat ceva, iar pentru am fost nevoiti sa-i luam pe loc cizme de cauciuc si sosete fiindca desi am plecat de aici cu ghete impermeabile, a dat prin toate baltile si i-a intrat apa pe la siret; sosonii au fost in jur de 30 eur si 1 pereche de sosete 6 eur.


Parada de la ora 17:00 e foarte frumoasa, dar pot sa spun ca spectacolul de la ora 22:00 este fantastic: artificii si arteziene colorate ,cu secvente din povesti proiectate pe castel. Din pacate n-am rezistat in frig decat o singura seara ca sa-l vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ella, daca mai mergeti vreodata, al treilea restaurant de tip bufet este Cafe des Stars, in Studios, e cu tematica Ratatouille, vine si Remie pe la mese. Meniul e mai cu specific frantuzesc, noi am fost de 2 ori acolo, am povestit anul trecut.
Noua Cafe Agrabah ne-a placut ptr ca ne place mancarea arabeasca si a fost buna calitativ. Am fost si la Plaza Gardens in ultima zi, placut si acolo.

Imi pare tare rau ca at prins vremea rea in aprilie, fetelor! Niste prieteni au fost in septembrie anul trecut, inainte de inceperea scolii, a fost frig, 14-15 grade maxim. Pe de alta parte vara poti prinde canicula si foarte aglomerat. E la noroc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fran spune:

Ne-am intors si noi. Din cele 5 zile in parc doar in 2 nu a plouat deloc, in rest am avut zilnic cateva ore de ploaie. In plus in ultima zi ( 6 mai) se facuse si frig, am vazut si copii cu manusi in maini. Asta in disneyland, dupa ce ne-am mutat la Paris ne-a mai plouat doar odata.
Am stat la santa Fe, comparativ cu 2010 mi s-a parut mai murdar ( am impins un pat la perete sa nu cada pitika peste noapte si sub el era plin de praf, din baie am cules 2 paianjeni grasi, tavile la restaurant mai unsuroase ca data trecuta...in fine, la cat timp am petrecut in hotel sa zicem ca a fost rezonabil).
In parc, ca de obicei de la 8 la 10 nu sunt cozi la atractii, dar nici nu sunt deschise toate, dupa 10 se aglomereaza rau. Aglomeratie exact la fel ca in 2010 in iulie ( a fost si ceva vacanta prin Europa in saptamana in care am fost noi).
De data asta nu am mai scapat fara carnet de autografe, asa ca am beneficiat si de imbulzirea dupa personaje ca sa ne semneze. In hotel era civilizat apareau pe la 8 ori Minnie ori Micky ( parca si donald), nu era nici coada mare. De pavilionul cu printese nu ne-am apropiat cozile erau imense, am mers la Auberge de Cendrilon de ziua ei si i-a semnat Cenusereasa ( cu printul), Alba ca zapada si Aurora si cele 2 soricute- Suzy si Perla. Am comandat si tort la restaurant pentru ziua ei, stiam ca vin printesele si canta, ei bine nu au venit- la nici unul dintre sarbatoriti ( au fost vreo 6-7). Veneau cate 4-5 chelneri si cantau . La noi s-a nimerit prin preajma si Alba ca Zapada cand i-au adus tortul si dupa corul chelnerilor a venit si ea si s-a mai pozat odata cu tortul. Super dragute printesele, amabile, stateau de vorba cu fiecare copil in parte, la laudau rochitele ( cam toate fetitele erau imbracate in rochite de printese). Noi ne-am luat de acasa rochita de minnie si cea de cenusereasa- special ca sa o poarte de ziua ei. Rochitele de printese in parc sunt 60 euro, daca aveti pe acasa rochite de printese merita luate, ca sa nu mai cumparati altele pe acolo. In general, prin parc personajele acorda mai multa atentie copiilor costumati din cate am vazut eu.
La parada stars in cars de la Studio personajele nu mai coboara din masini- inainte coborau si se mai pozau cu copiii , mai semnau in caietele.
Parada de la 19 e draguta, parca mai scurta decat in 2010, in schimb spectacolul ( lumini, lasere, artificii) de la 22 e superb.
Am vazut si o faza nasoala cu Goofy in Studio- refuza sa semneze pe toate caietelele de autografe care nu erau cumparate din parc. Practic in parc se gasesc cam 3-4 modele de caietele ( noi am luat unul in care pe o pagina se poate pune o poza si pe cealalta semneaza personajul). Sunt insa multi copii care vin cu caiete/ carnetele diferite de ceea ce vand ei in parc. Nu am vazut nici un alt personaj sa refuze sa semneze pe altfel de caiet in afara de Goofy- nu era la loc de intalnire cu personajele unde vin si fotografii din parc, aparuse in Studio ( mai apar personaje neanuntate in diferite locuri) si copiii se imbulzeau pe langa el cu caietele de autografe. Mi s-a parut total deplasat...I-a ales din multime si le-a semnat celor cu caiete "disney" iar celorlalti le-a intors spatele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanailincam spune:

Heeei, nu s-a mai intors nimeni? Am intrat si noi in linie dreapta, am cam aranjat apele: am rezolvat cu transferul la dus, am luat teapa cu Turneul Eiffel (in ultima zi vrem sa ne plimbam un pic prin Paris) pentru ca un lift e stricat si prima disponibilitate este abia 19 iunie (mor de nervi ca m-am uitat si acum vreo luna si nu era problema dar am tor amanat rezervarea asi acum e prea tarziu). Am un pic de emotii pentru ultima zi apropo de schimbat un milion de mijloace de transport, lasat bagaj la gara, plimbat si intors in timp util. Apropo, stie cineva cat se face de la Porte Maillot la Beauvais, ca asa ne intoarcem.
M-am documentat si pentru atractii, am extras cat am putut din informatiile postate, sper sa ne foloseasca. Eu aveam o intrebare, nu am vazut trata subiectul... Cum e cu toaletele? Am vazut pe harta Parcului unde sunt localizate, probabil sunt si indicatoare... Dar sunt curate cat de cat? Se sta la coada si la ele? Multumesc oricui imi poate raspunde la aceste intrebari de ultima ora. Seara buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Toate toaletele sunt curate, n-am stat niciodata la coada. De altfel, tot parcul e impecabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Da, toaletele sunt curate si multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

As dori sa stiu ce hotel este foarte bun (in Disneyland), vad ca ne putem trezi cu surprize. Adica camerele sa fie intr-adevar frumoase si curate, iar mancarea de la restaurant la fel.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Hello,

Ne-am intors sambata, pana la urma a fost ok din toate punctele de vedere.

1. Zbor - Air France. A fost ok, doar ca am pierdut avionul la intoarcere din cauza unui accident la RER in ziua cand trebuia sa ne intoarcem. Am schimbat biletele pt ziua urmatoare, am dormit o noapte la Novotel in aeroport (conditii foarte bune, distanta minima pana la terminalul de unde aveam zborul). Ioana, din cate imi aduc aminte, pt Beauvais se recomanda sa fii la Porte Maillot cu 3 ore inainte de ora decolarii. Daca lasati bagajele la Gare de Lyon vedeti ca biroul respectiv este destul de greu de gasit.

2. Cazare - Sequoia Lodge (2 nopti). Dat fiind ca afara era destul de racoare, am fi preferat sa putem incalzi mai mult camera. Micul dejun ok (o zi la hotel, o zi la Plaza Garden). Ne-am mutat apoi la Magic Circus pt cele 3 zile in care am vizitat Parisul. A fost o alegere inteleapta, dat fiind faptul ca de abia in ultima zi am putut vedea spectacolul de gala (din cauza ploii). Daca am fi optat pt cazare in Paris, ar fi trebuit sa scurtam ultima zi in parc. Conditiile de la Magic Circus - foarte bune, iar pretul mult mai mic decat orice am gasit disponibil in Paris (inclusiv variantele inferioare dpdv conditii)

2. Parcurile - am avut 3 zile destul de pline (in ziua sosirii de la 11, iar a doua zi cu o pauza la pranz, din cauza ploii plus ultima zi fara pauza). Am bifat tot ceea ce ne propusesem, mai putin zborul cu balonul. Spre deosebire de acum 2 ani, mi s-au parut mai multe ocazii de a te intalni cu personajele (incluiv Jack Sparow la Pirates'beach, personajele din Alice in fata labirintului, Goofy si Minnie in WD Studios). Spectacolul de la 22.30 a fost minunat. Cozile la atractii - rezonabile, doar la Peter Pan a fost nevoie de fast pass. Cel mai mult am stat la Dumbo si la trenuletul Casey Jr.

3. Mancare - pt pranz am optat pt Plaza Garden (in prima zi) insa mult mai mult ne-a placut la Restaurant de Stars in WD Studios (unde am mancat in urmatoarele 2 zile). Copilul a fost foarte incantat de intalnirea cu Remi, iar mancarea a fost foarte buna. Seara am mers la King's Ludwig Castle (pizza este deosebita) resp Planet Hollywood. Le recomand pe amandoua.

4. Transport - de la hotel in parc am mers pe jos, mai putin in momentele in care s-a intensificat ploaia. Pt drumurile in Paris am folosit shuttle 54 pana la gara de la intrarea in parc + RER A. Am luat abonamente pt 3 zile / 5 zone (RER + metrou + funicular Montmartre). Intre anumite obiective sunt distante care necesita folosirea unui mijloc de transport, mai ales atunci cand copilul e obosit. Singurul minus al transportului cu RER + metrou ar fi aglomeratia din jurul orei 16-17, in rest se circula chiar ok.

Sper ca descrierea facuta de mine va fi de folos celor care au in plan o excurise de genul acesta. Daca mai pot ajuta si cu alte detalii, nu ezitati sa ma intrebati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fran spune:

Ioana- de ce zici ca ai luat teapa cu turnul Eiffel? Noi am urcat fara probleme, cam 3 sferturi de ora de stat la coada, dimineata la prima ora ( 9). Urca doar un lift, dupa accidentul cu celalalt, noi am avut si ghinionul sa ne urce doar pana la nivelul2, nu urca pana sus ca avusesera alt accident tehnic intre nivelul 2 si 3

Casey Junior- e favoritul nostru, dupa "it's a small world". Cand se deschide la 10 e mai gol, noi am avut noroc si in weekend bagasera chiar 3 trenulete- se asteptau unul pe altul ca sa intre in gara- asa ca am bagat 5 ture fara sa ne mai dam jos din el...La fel la "it's a small world " la inchidere- am facut cateva ture fara sa mai coboram din barcuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Va rog sa-mi spuneti si mie de unde este mai bine sa cumparam biletele de intrare la Disneyland, pentru 4 zile? De la fata locului, online sau prin agentie?
Multumesc.

Mergi la inceput