Strugurasi de Sept-Oct 2011 *61*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Ziua buna!
Intre lectura, schimbat un cacacios mic si culcat surioara mai mare, am zis sa va dau binete .
Despre noi nu sunt prea multe de zis, de asta nici nu prea scriu. Dar principalul motiv pt care nu prea dau pe aici este, of course, lipsa de timp. Sapt asta am fost si singura cu piticii si am avut si momente in care imi venea sa o iau la fuga . Dar trec si astea, copiii cresc si e mai usor. Sau nu?
Theo este bine, acum smotoceste un urs. E plimbaret de nu se poate, se agata de tot ce prinde si face pasi. Sta si el, in sfarsit, in fundulet . Mor de drag cand il vad cum merge de-a busilea si apoi se aseaza in fundulet si incepe a da din maini si a vocifera. Mai si sta in genunchi si flutura din mani, si pe deasupra mai da si cumva din fund in timpul asta. E haios tare. Ah da, si suntem in continuare stirbi.
De papat, papa binisor, dar cu momente si el, ca toti bebelusii. Meniul de azi: mic dejun iaurt de capra cu banana [nu e cea mai buna combinatie, dar cu cereale nu ii place. deocamdata. dar il dau pe brazda], pranz: galbenus cu cartof si spanac din gradina, plus marar; iar cina cereale [porumb, hrisca sau ovas] cu lapte de capra, sau caise, daca gasesc vreo una coapta bine in copac.
A crescut strugurasul si "se joaca" cu sora-sa, vine langa noi cand facem puzzle-uri si bombane pe limba lui, trage de carti, iar sora-sa ii striga "Eeeeiii, Theo, nu-i voie!". Dimineata cum se trezeste, tabaraste pe sora-sa si o trage de par . Cand il plimb pe asta mic in carucior sa adoarma, Bia apuca si ea de carucior, zice ca ma ajuta sa il adorm . Apoi merge sa il verifice daca mai doarme, de il trezeste de tot .
Astea ar fi cateva exemple de iubire frateasca. Se intelege ca mor de drag cand ii vad, da?

Si sa ii felicit pe toti strugurasii pt achizitii.

Din ce imi mai amintesc

zubi felicitari pt primii pasi! Lasa ca o sa ii revina curajul

rach condoleante!

nanna felicitari pt casuta!

anca imi pare rau ca aveti laringita. Stiu k nu e de glumit cu ea, mai ales la copii sub 1 an jumate. Lasa ca va trece rapid cu dexa, o sa inmoaie secretiile si o sa tuseasca productiv. Sanatate!

Nici eu nu ii dau 2 feluri de mancare la amiaza. Sunt prea mici.

Fug ca aia mare se aude trancanind prin casa, nici vorba sa doarma. Smechera

O zi faina!


de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Fetelor, nu stiu ce ati inteles voi dar eu nu-i dau o gramada de mancare. chiar daca ii dau 2 feluri.
si supa si piureul impreuna cred ca ajung la 150 gr. maxim maxim 200 gr (in zilele bune)
ii dau asa fiindca se plictiseste repede.
avand doua tipuri de gusturi si 2 consistente e mai usor sa ii tin atentia treaza.
plus ca primeste mai multe vitamine fiind meniul mai variat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Camady, ptr Eva de la Dimitris insanatosire grabnica!


Citat:
citat din mesajul lui camady

Buna.
Eva e racita cobza.Ii curge nasul rau si tuseste.Nu ma lasa deloc sa-i curat nasul si dupa ce i-l curat de la atata plans face altii.Parca e si putin ragusita.

Sa va spun ceva frumos .
Fina mea este pe alt grup de mamici.Finuta are 4 anisori.In acest week s-au intalnit ptr. a doua oara un grup de mamici la Bran.Prima data s-au intalnit cand aveau copiii 1 anisor.Am vb cu fina si mi-a zis ca e super.Sunt cu familiile............e o nebunie in pensiunea aia.
Mi-ar placea sa ne intalnim si noi asa.

mami de Eva Maria 24.08.2011 si Razvan Gabriel 07.07.2003




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Camady, mie mi-ar placea foarte mult sa ne intalnim. Daca e o chestie serioasa, organizata, la care s participe macar 20 dintre noi, promit ca fac tot posibilul sa vin:)

Facem un Revelion impreuna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Seara buna d ela noi!

Suntem toata ziua cu alergatura, nu mai am timp de nimic.

Kora - bine ati revenit! Sper sa ne revedem cat de curand!

Abmariana - si de voi imi este dor

Inutsa - multumesc de urari!

Camady - imi pare tare rau de Evita!

ideea cu intalnire este suuuperr! Eu una as face tot posibilul sa vin. Un weekend nebun cu toate familioanele la munte ar fi extraordinar!

Ineca mea este f bine, f obosita ca am carat-o dupa noi peste tot, i se vad bine ambii dintisori si cand ranjeste parca e Grimlin . Am fost azi la fini si am cantarit-o, nu o mai cantarisem d enu mai tin minte. Are 8.400 si mi se pare ca a luat f bine in ultima luna ( cam 400gr). La lungime nici gand sa o mai masor, dar mi se pare ca s-a lungit, acum trebuie sa ii iau hainute de 18 luni, cele de 12 sunt micute de mult.
Mananca bine, dar are si zile cu toane in care abia daca mananca jumate din catitatea pe care o mananca de obicei.

I-am luat azi de la Farma Tei un fel de bicicleta, ceva 4 in 1, in loc de premergator. Asa chiuie de incantare cand se afla in ea...

Joi plecam la mare, sper sa prindem vreme frumoasa. Sei, cand veniti ca am uitat

Sa aveti o seara super! Va pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Sanatate la piticii bolnaviori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

neata fetelor!
sper ca ati avut un we frumos!
Noi suntem inca raciti, azi ma duc iar la pediatru.Inca tuseste dimineata si mai nou de ieri ii curg si ochisorii noaptea, dimineata ii are aproape lipiti.El are o stare generala fff ok , e un zambet continuu, plin de energie, nu sta locului o clipa.Ma bucur ca nu am facut febra macar, dar cred ca e de la nurofenul pe care il dau.
Aseara am numarat trezirile au fost 9 la numar, dar partea ciudata e ca nu se trezeste plangand ci din contra e fff vesel si vrea vorba si joaca, si apoi daca il iau langa mine adoarme pana la urma de plictiseala.Ma bucur oricum ca nu se trezeste ca ii este rau.Eu una banui ca isi doreste sa doarma cu noi, dar noi parinti denaturati ii refuzam acest drept, drept urmare se razbuna si nu ma mai lasa sa dorm deloc.

De mancat azi :
banana cu caisa si cu mar
piure de cartofel si dovlecel cu carne de vita
nelipsitul iaurt

As vrea sa incep sa ii mai schimb iaurtul de seara dar e atat de incantat de el si mi-e si asa de usor sa il dau, mai ales ca mai tot timpul suntem plecati la ora aia.

Intalnirea la munte suna grozav, eu una sigur as veni, asta daca ar fi in unul din we libere ale sotului, daca nu eu sunt dispusa sa vin si singura .

Si Nanna propusese sa facem ceva dragut cand implinesc un an, macar la scara mai mica, cei din Bucuresti, daca nu se poate altfel si sincer mi-a suras fff mult ideea.
Mai avem minim doua luni deci clar putem pune ceva la cale.
Vai ce repede a trecut timpul, inca putin si plec la munca si gata efectiv o sa imi educe o necunoscuta copilul.Iar intru in depresie.

Am iesit din depresie, ma uit la piciul asta al meu cum trage el de perdea, a descoperit-o si pe asta si soc vad ca a dat deja bara jos, fug sa il scot de acolo pana cand nu devin pagubele iremediabile.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Ziua buna fetelor

Bravo T pentru progres

Zubi si a mea a cazut, a plans putin si a trecut.[:)


Kora ma bucur ca ati avut vreme buna si v-ati distrat

May meniul nostru

dimineata, jumatate de bananna cu o jumatate de para si 4 biscuiti sau inlocuiesc para cu cirese, visine, mar, nectarine, caise.

la pranz piureul d elegume su carnita de pui, ou sau ficacior
La vita si peste am renuntat ca nu-i place.


Seara cereale su iaurt si banana.

Camady, a mea are 7, 200.a mai slabit luna asta ceea ce nu este bine.


Intrebare

Cand punem painica in mancarica?Sau ati pus si eu nu stiu?

Cand punem putina sare?


Fetelor, Anastasia a slabit luna asta..Nici nu prea mananca si nici laptele meu nu-i mai priieste daca mi-a slabit.Am luat lapte praf si o sa trec la actiune.Incerc sa o invat pe lapte praf pana la 1 an ma gandesc ca s-o invata.



Noi nu mai mergem la mare ca periaoda coincide cu pomana de 40 zile pe care trebuie sa o facem socrului.Am platit biletele dar asta sa fie saracia noastra.


Si inca ceva...Stau in bloc nou si am inundatie la bucatarie Nu stim de unde curge apa.Si trebuie sa spargem peretele sa vedem daca este de la coloana sau de la vecini din cauza sifonului lor de la bucatarie.Sunt suparata rau.



Si la Dabuleni se omoara copiii de 11, 12, 14, 17, 25 ani.Intr-o saptamana toti s-au omorat.Cea de 14 ani cu pastile ca nu lasat-o tac-su la plaja si ceilalti s-au spanzurat.
Nu am vrut sa va intristez dar m-am mai descarcat si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Salutare!

Anca - imi pare rau ca e asa bolnavior Iancu, asteptam vesti bune! . Altfel...posturile tale ma distreaza mereu!

Racheel - parca imi amintesc ca o pusesei la ingrasat sau nu imi amintesc eu bine? . Daca asa e felul ei nu e obligatoriu sa ia mai mult in greutate cu LP.
Eu nu ii pun paine in nimic si nici sare. Sarea stiu ca este permisa dupa varsta de 1 an.
Cum adica se omoara copiii la Dabuleni? Nu am inteles
Imi pare rau ca aveti inundatie...sunt neplacute rau fazele astea.

Pupam copilasii bolnaviori!

Noi suntem in proces de cautat bone, am aplicat la vreo 4-5 agentii aseara. Dupa ce venim din CO ne apucam de interviuri . Pe barbati=mio il apucase boceala aseara de mila fie-sii, mai ca se hotarase sa ramana el acasa cu ea Tare as vrea sa il vad macar dupa o zi lumina cu ea....cred ca fuge de ii sfaraie calcaiele

Anca - tu ce ai mai facut la capitolul acesta? Ai gasit pe cineva?

Hai va pup fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Buna , dragele mele!

Rach , condoleante pentru socru, ca n-am apucta sa iti spun pana acum.

In privinta painii, eu de-abia acum i-am adaugat lui Razvan in piureul de fructe cativa biscuiti populari, iar paine, mai molfaie cateodata un colt sau o coaja ....in rest...nu stiu cand se introduce...insa eu cred, ca e de preferat sa ii dai, paine facuta in casa...sa nu contina amelioratori si alte bazaconii...

eh, dupa ce m-am perpelit vreo 4-5 zile nestiind ce are exact Razvan ...am primit si raspunsul de la profesor. Intre timp, eu am incercat sa ii schimb scutecul mai des, sa il spal cu apa dupa fiecare pipi si sa il dau cu o crema...Insa, dl prof. mi-a spus ca punctele galbene pe care le-am vazut eu sunt o urmare a unei reactii chimice de la absorbtia suturilor si ca operatia , dupa cum vede el in fotografie , se vindeca foarte frumos si fara nici o complicatie.Ca pot de acum in colo sa ma comport normal cu Razvan, sa il las sa se joace cum vrea el, sa ii fac baie (pana acum ii faceam dusuri), si ca e doar o chestiune de timp pana cand aceste pungute galbene vor disparea.
La final mi-a spus ca este fericit ca il va vedea pe Razvan in septembrie, la urmatoarea sa vizita in Bucuresti.

Kora sa va fie de bine vacanta.

Nanna ma bucur ca in sfarsit v-ati gasit ap. dorit. LA MULTI ANI! pentru Inez, cu intarziere. Am vrut sa te sun vineri...dar timpul a trecut de nici nu mi-am dat seama. L-am obisnuit pe Razvan sa doarma in patut, ca in pat cu mine nu se mai putea, ca e somnambul ...in somn, se intoarce pe burta si se taraste inainte .....sa cada in cap. AM tras cateva spaime cu el asa si am zis gata... iar acum, incepe sa faca tot felul de chestii noi si ma tine captiva prin preajma lui...

Pup toti strugurasii bolbaviori si le urez insanatosire grabnica.

Inutsa mi-a fost dor de tine.

Sei, Lali , dragele mele, mii de pupici.

Pinky zilele astea o sa mearga sotul la posta.N-am uitat.Scuze doar pentru intarziere..

May ce frumos creste Bea. E atat de scumpa.

Camady frumoasa initiativa mamicilor din grupul finei tale. Ar fi frumos sa se intample si la noi asa...

Jade

Bunny m-am distrat copios cu comentariile tale. L-a pus Gaia pe sot sa ma intrebe daca a comentat cineva...si zic, stai sa ma uit,....si dau fix peste "tatiii, curg balutele"" ...el : cui?? , mieee?? , neee!!! ..cine a zis asta? o cunosc?:)))))))) radeam toti de reactia lui(adica, eu , Razvan si el insusi. Oricum, pupam printesa mica.

Mikka pe udne sunteti? In vacanta?

Zubi , cum te mai simti?


Nu mai stiu cui mai trebuia sa raspund..Sper doar sa nu se supere nimeni....:((





_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput