demisia fara preaviz, art 81, al 8

demisia fara preaviz, art 81, al 8 | Autor: moon_baby

Link direct la acest mesaj


As aprecia parerea unui jurist intr-o problema legata de demisia fara preaviz.

Dupa ce am facut o cerere de incetare a contractului de munca pe cale amiabila cu preaviz de 2 saptamani care nu a fost aprobata, am facut o alta cerere de demisie fara preaviz in baza articolului 81, al 8 nerespectarea obligatiilor angajatorului) mentionand ca motiv inegalitatea de sansa si tratament.

Bun...Angajatorul a inregistrat cererea notand pe ea ca perioada de preaviz este de 20 de zile si a spus ca daca nu ma prezint la munca 3 zile consecutive urmeaza incetarea contractului pe motive de indisciplina...si anume ca nu m-am prezentat la munca in perioada de preaviz. Nu inteleg care preaviz! Poate face asta? Si daca da...care sunt consecintele?

Multumesc anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

pai de ce nu te duci la munca in perioada de preaviz?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu merge sa scrii doua trei cuvinte acolo - trebuie sa justifici concret motivul(motivele) reprezentand obligatii nerespectate efectiv de angajator.
Asa ca scriem pe o cerere fara justificare concreta nu are valoare.
Daca nu te prezinti se desface CM disciplinar asa cum ti s-a spus.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Buna!
ma intereseaza si pe mine demisia.
Cate zile trebuiesc efectuate de cand depui preavizul?
Cum se procedeaza?
Nu am fost niciodata in aceasta situatie.
Eu lucrez si sambate si duminici, e perioada aglomerata, cu multi colegi in concediu.Cum e mai bine sa procedez?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cate sunt inscrise in contractul de munca (sau contractele colective daca exista) dar nu mai mult de 20 de zile lucratoare cu exceptiile de rigoare cf. Codului Muncii.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Multumesc, Marius!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@eumada - obseervatie:
Mesajul la care ai raspuns are o vechime destul de mare. Ar fi recomandabil sa se verifice si daca ceea ce scriem mai este de actualitate pentru mesajul citat.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput