FIV CU OVOCITE DONATE - Cap. 22

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

oooooo, alina, bine ai revenit si felicitari pentru baietel!
mai ramane sa intre mami_vreau, apalina si roadetot si suntem in formatie completa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

fetelor, nu are nici o legatura cu embrionii.
e de la mine... si cateodata capul meu bolnav.
in fine, acum va zic foarte pe scurt, ca nu vreau sa mai imi bat capul, dar la momentul ala am fost disperata (si assta zic eu ca e putin spus)
O data am avut o hemoragie ingrozitoatre, am descoperit un hematom enorm, mai amre ca sarcina, plus ca toate membrane, placenta, imi erau dezlipite. Verdict: exclusiv stat la pat (doar la baie aveam voie sa merg), tratamente, injectii si, chiar si cu astea, sanse de 10% sa tin sarcina. Disperare suprapusa peste niste greturi ingroziotare, va dati seama...
In fine, am fost cumintica, bebe a fost luptator si iaca, hematomul s-a remis, iar celelalte s-au lipit la loc. Si s-a inchis si colul, care era deschis ca o floricica si nici nu dadea semne ca isi revine. In fine, toate bune si frumoase.
Apoi, ma duc eu frumusel sa imi fac dozarea de TSH ( care e ok BTW) si m-a mancat pe mine in fund sa imi fac si analizele pentru Toxomplasoza ( ca am catel si pisica) si Citomegalovirus. Si le fac eu ca idioata la un laborator de aici, de la mine, nu m-am dus la unul mai de soi. Si cand primesc rezultatele, soc maxim: pozitiva la CMV. Am crezut ca mor. Am vorbit cu o gramada de medici, printre care si un foarte bun neonato, care stie care sunt efectele virusilui (adica pe vazutelea, nu din povesti): toti mi-au spus sa repet si, daca e pozitiv, sa intrerup sarcina, ca e dezastru daca afecteaza copilul. Am mers val vartej la bucuresti, mai mult moarta decat vie, ca imi era si un mega rau si am repetat. Analize amanuntite am facut. Dar in saptamana aia pana am primit rezultatele, mi-a venit sa imi tai venel de 1000 de ori. Nu am vrut nici sa aud de intrerupere, imi faceam tot felul de scenarii despre cum va arata viata mea cu un copil cu extrem de multe probleme foarte grave (sa enumar cateva: retard mintal, microcefalie, surditate, orbire, convulsii etc). In fine, mi-au venit rezultatele, de la synevo, amanuntite, cu valori ca la carte: nu aveam nimic. Le-am repetat altundeva, la fel: nimic. M-am mai linistit.
Apoi, alta bomba: ca cica am sarcina toxica si ca e posibil sa nu se mai dezvolte bebele si sa trebuiasca sa fac avort terapeutic. In fine, asta nu a fost asa de mare stresul, ca diagnosticul mi-a fost dat de un dobitoc de la spitalul din Sebes (de unde locuiesc eu), un dinozaur care nici nu stie sa citeasca ca lumea un ecograf.
Azi, la morfo, cand am vazurt ca toate sunt ok, m-am relaxat instantaneu, parca si greata m-a lasat azi in pace.
Deci, cam astea sunt peripetiile mele in tara nebunilor ( a se citi romania). Spe sa nu mai apara ceva pe drum, ca chiar o iau razna.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paunas spune:

multumesc mult ptr raspuns :Looana,Brigit,Irilac31 !

Looana azi am primit schema de trat poti sa imi spui ce este BCP??
sanatate si bafta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

am citit in urma si imi cer scuze ca nu mai stiu cine a scris (am frunzarit totul in mare viteza, sa ma pun la curent): cineva intreba de o pensiune in Brno. Eu am stat la pensiunea care se afla la 100 de metri de clinica, se numeste pension Integrity. E tare dragut, are mic dejun daca vrei, daca nu, nu. Nu e scump, sincer, nu mai stiu exact cat am platit, dar nu ne-a lasat gaura in buget. E micuta si draguta. Daca googalesti, gasesti site-ul imediat. Eu am rezervat prin telefon si au fost foarte ok angajatii.

Brigit, o sa merg la Dr. Albu (cel care are alcosanul) - habar nu am care e prenumele . Ai ceva pro sau contra despre el? astept barfe despre doctori.
Si inca ceva, tot cu bucurestencele am treaba: voi cu cine votati (ase citi nasteti) si unde?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Paunas in mod normal bcp e o abreviere de la birth control pills - anticonceptionale


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Alina, sa stii ca nu te-a mancat undeva cu toxo, cmv su ce analize ai mai facut. Complexul torch se face din preconceptie sia apoi se repeta de cateva ori cele la care nu ai anticorpi. De ex eu toxoplasmoza asta o tot repet, la fel cga si tine am contact cu animale. Slava domnului ca e bine!
Diagnistic de sarcina toxica pe aici nu se mai pune demult. Asta e un fel de a zice : e ceva in neregula, sincer habar nu am ce. Si culmea barbariei mai recomanda si avort terapeutic.
Cu placenta aia jos inserata - ai grija la efort si asta e, daca trebuie pat, stai cuminte ca uneori asta e cheia succesului.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Alina, eu am referinte f bune despre dr Albu Dinu, da, el e cel cu Alcosanul. E un bun ecografist si face f bine masuratori eco doppler, care sunt fff importante dupa 20 s.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Brigit, TORCH-ul l-am facut inainte sa merg la Brno si era in regula, de aia s-a speriat toata lumea ca e infectie acuta. Si unde mai pui ca nu am nici anticopri. La rubeola si HPV am anticorpi, acolo sun safe. Oricum, o sa mai repet analizele la intervale regulate, mai des decat e indicat, ca au bagat sperietii in mine.
Si la Dr. Albu, merg in saptamana 20. Banuiesc ca aia se pune de morfo de trim II, nu?

Va las fete, ca vad ca de cand am tot lipsit m-a apucat diareea la degete :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

error: la albu merg in sapt 22...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Alinaaaaaaaaa ce ma bucur sa te vad ....Doamne cate emotii ai mai avut, bine ca au trecut si toate s-au terminat cu bine.Am vrut sa te sun intr-o zi, dar ma gandeam sa nu deranjez cumva....stiu cum e cand te simti rau si esti cu greata in gat si trebuie sa vb
Eu nu inteleg de ce colul era deschis si cum s-au rupt membranele alea?...intreb si eu in necunostinta de cauza. cu laboratoare de cartier am patit-o si eu rau de tot acum vreo 2 ani cand m-au pus sa iau antibiotic degeaba vreo 4 luni fara ca eu sa am ceva....pana ce si-au dat ei seama ca de fapt kitul lor nu e bun. De atunci fac analizele doar la synevo......nu stiu cat de corecti sunt si ei dar macar pana acum nu am avut probleme.
Si zici ca ai baiat....hmmmmmm ...mai pai ce a facut Machac asta si-a schimbat orientarea? nu era el dr de fetite, sau si-a bagat cumva nasucul dr Marcel pe la embrionasii nostrii? ......oricum felicitari pt cocosel sa fie sanatos si sa nu ti mai dea emotii de acum incolo sa te poti bucura de aceasta perioada.
Te asteptam mai des pe la noi de acum si poate ii dai datele tale lui Sper sa te puna pe prima pag...sa ne mandram cate gravidute suntem aici




MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
13+

Mergi la inceput