Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 6

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Dia, felicitari pentru bilantul de doua luni. La mi mare si pupici Laviniei.
O sa incerc si cu pilitul unghiei, incerc tot numai sa scap de cutit

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dara chiar dragut, eu ma emotionez cand vad asa ceva.
Trebuie sa scotocesc in urma sa vad unde ai pus link-ul cu zgomotul alb (am tot retinut pagina o vreme ca sa-l salvez in 'de retinut' si am uitat acum si in ce capitol era).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Tala, uite aici un sunet de aspirator mai lung: https://docs.google.com/file/d/0B7zzZviLhA72SWxGbmh1M1UtQWs/edit?pli=1

si aici sunt vreo 2 foldere cu alte sunete:
https://docs.google.com/?authuser=0#folders/0B7zzZviLhA72NDYxYWEzMzEtN2FlNS00ODBlLWE2NzItN2FjNzI5OWM4Yzlh

insa daca nu iti foloseste, nu ai de ce sa il utilizezi, la noi e mai complicat, pe Miruna ar tot trezi-o refluxul acid din somn, cum ar fi sa dormim noi cu arsurile din sarcina, si de-asta ne ajuta zgomotul de fond, ca mai adoarme la loc cu el. La fel, cand e balonata - cu burtica balon asa, cum ziceam, chiar daca doarme pe perna inclinata, tot ar avea burtica mai sus decat gatutul si iar e rau refluxul din cauza asta, in somn...asa ca si de-asta folosim. Ca asa cand plange rau si nu tace in brate sau cu suzeta, dam drumul la un aspirator din camera caruia i-am scos sacul. Ca daca plange mult inghite aer si nu ne-ajuta deloc treaba asta. Adica aspiratorul real totusi bate inregistrarea.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

tala, vreau sa merg maine sa probez aici cateva modele : hiphip.ro

buburuza, deja imi place lie to me

si ana unda putin doar pampersul peste noapte, apoi pana la ora 12 schimb vreo 3 bucati.






meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

La multe lunite Camelia si Lavinia!
Anca si mie imi mai amortesc mainile, depinde in ce pozitie dorm. Chiar sun curioasa ce-ti spune medicul.
Ronina cum sunteti dupa vaccin? Sper ca nu aveti probleme
Amy sper sa se rezolve si sa scapi de sangerari
Tala si la noi se intampla la fel, noaptea nu face pisu dar dimineata umple pampersul foarte repede.
Dia felicitari pt bilant! S-o tineti tot asa!

Multumesc fetelor pt complimente . Am pus doar pozele in care nu se vede cat de balena sunt .
Problema cu zbatutul la san o avem si noi. La inceput papa linistit si apoi incepe sa dea din manute si picioruse. Oare de ce face asa? Ma gandesc si eu ca poate se incalzeste...
Eu am inceput sa beau ceai pt lactatie, mi se pare ca imi cam scade laptele... Pana acum nu am baut/luat nimic pt lactatie si era suficient laptele dar acum mi se pare ca nu se mai satura si sanii sunt tot timpul moi.
Asta noapte mi-a dormit piticul de la 11 la 6 fara treziri de papa. Wow ce bine e sa dormi o noapte intreaga fara treziri, dimineata eram bulversata ca nu stiam daca s-a trezit si i-am dat papa in timpul noptii sau nu . Si a si adormit singurel, dupa baita i-am dat sa pape si dupa papa nu avea chef de somn. L-am pus in patut si incepuse sa scanceasca. I-am dat suzeta si in 2 min a adormit .
Acum e in leagan, isi studiaza manutele si piciorusele

Pupici

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:


Alexia a adormit intr-un final.. dupa ce vreo 20min a tras de o perna. acum doarme cu mana in ea a obosit piticul meu.
Tala, de macat sigur mananca seara.. ca altfel nu ti-ar dormi atat. Dar e ciudat ca nu face pipi. Pediatrul ce zice? Eu l-as suna.
Am citit pe alt forum ca ar putea fi din cauza caldurii. Cica daca are 5-6 scutece ude bine zilnic.. e ok hidratat.
Dia, bravo pt Lavinia! 61cm e o mare
Nu doar Lavinia e mica. Alexia are la 3 luni 5200g si 58cm. desi eu am masurat-o si imi da 59. eu nu ma mai stresez. Luna asta a luat 880g. daca asta ii e felul.. eu nu imi doresc nimic mai mult decat sa fie sanatoasa!
Dara, noi pe Alexia am invatat-o cu galagie. Merge tv, suna tel, vorbesc la tel, vorbim in casa. Ea doarme sau adoarme cu zgomot. Acu’ e bine de voi ca v-ati obisnuit cu zgomotul si puteti face abstactie de el.
noi avem AC in sufragerie. il deschid cand nu suntem acasa si inchid cand venim.. sau deschid in timpul zilei.. dar tin doar cat e necesar sa racim putin aerul. de ex acum se impune. sunt 28 grade in casa..
io-s cu capul si ochiul in pioneze din cauza lui.. si Alexia nu pare sa aiba nimic.
o zi minunata sa aveti.. si la multe lunite sarbatoritilor zilei!

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

mai nu mai ziceti de copii mici ca noi suntem campioane! vineri facem 3 luni si saptamana trecuta avea 4790 gr. daca ajungem la 5000 la 3 luni eu dau de baut!

AC-ul noi l-am montat pe hol asa ca merge acolo in nestire ca in camere unde stam noi ajunge doar aerul racorit gata. nu ne bate in cap. noi nu avem probleme cu el si il folosim la greu ca toti suferim de caldura.

m-am distrat copios azinoapte cu picea mea. pe la 1 a inceput sa tropaie in pat (asa face ea noaptea cand i se face foame; nu plange, dar da din picioare la greu cu ochii semiinchisi si cum doarme langa mine imediat o simt si o mufez), asa ca m-am executat si am mufat-o semiadormita cum era. eh, si cum tragea ea asa cu ochii inchisi, a inceput Serbanu sa vorbeasca in somn; ea, cum i-a auzit vocea a deschis instant ochii, a lasat tzatza si a inceput sa rada si sa chiuie. mai, mai ca vroia sa sara la joaca cu el. parca se apasase un buton on/off...asa simpatica a fost! si a repetat figura asta de vreo 3 ori (cat timp a durat repertoriul lui fi-miu de vorbit in somn). vai de curu meu cand v-a incepe si ea misunatul p-aci... de nu o sa il alerge pe fra'su... e topita dupa el! bine, dupa pumnuletul stang care e piesa de rezistenta zilele astea ca abia si l-a descoperit si sta toata ziua si il studiaza si il cearta daca nu i se baga cand vrea ea in gurita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Happy, si Adri avea 5,250kg la 3 luni (desi s-a nascut maricica, cu 3,7 kg)..;si sa vezi ce d-soara mare s-a facut .

Bubu, fetita ta a fost mai micuta la nastere, dar creste frumos - pana la trei luni chiar daca nu va ajunge la 5kg, tot isi dubleaza greutatea de la nastere.

Monna, felicitari pt un somn bun!

Update certificatul de nastere romanesc (parca e la circ, sau la nebuni):
- in tara nu e 45 de zile, ci intre 10 si 45 de zile, deci teoretic se poate si un pic mai repede; se poate face si de catre altcineva cu imputernicire DAR - trebuie toate actele noastre in original, inclusiv carti de identitate si pasapoarte - deci exclus;
- aici cica se poate face totusi in 2 saptamani DAR traducerea in romana trebuie legalizata, supralegalizata, si apostilata si in plus costurile nu sunt deloc neglijabile, iar cozile sunt elementul care iti taie tot avantul.
Mai discutam deseara, vedem la ce concluzie ajungem.

Zic si eu...daca rezolvam totul si reusim sa mergem in tara si sa ne si intorcem toti patru dupa o luna, asa cum am planificat (si nu ajungem la nebuni intre timp), dau de baut.

Vad ca ghemotoaca mea doarme bine dupa vaccin. Si cum afara am ajuns (cu chiu cu vai) la o maxima de 14 grade si mai si sta sa ploua, nici de plimbare nu prea imi arde...asa ca stau pe forum si va ametesc pe voi cu tot felul de povesti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dia_tm

Update certificatul de nastere romanesc (parca e la circ, sau la nebuni):
- in tara nu e 45 de zile, ci intre 10 si 45 de zile, deci teoretic se poate si un pic mai repede; se poate face si de catre altcineva cu imputernicire DAR - trebuie toate actele noastre in original, inclusiv carti de identitate si pasapoarte - deci exclus;


Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si Lavinia (n.13.04.2012)


asta mi se pare tare de tot, cum puii mei sa faca altcineva cu imputernicire dar sa dau actele in original??? pai de ce mai fac imputernicirea aia? Cum sa dau actele in original? Pai eu n-an nevoie de ele? Si cum sa le trimit? prin posta sa nu le mai vad dupa aia??? ce tampiti eventual puteau sa ceara niste copii legalizate da' nu actele in original

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

ca la noi la nimeni.. io-s ingrozita cand va aud ce discutati de acte..
dia, nu-mi fac griji pt Alexia. sa creasca cum vrea ea. discutam cu o colega de sv si imi spunea ca ea in locul meu incepea diversificarea la 3 luni sa creasca mai bine in greutate. apai cat sa creasca? mi-a luat 880g in ultima luna.
ea compara cu fiica ei.. mai mare ca Alexia cu fix 1 luna. are aia mica in jur de 7kg. da, de acord.. dar bebelusii au ritmul lor.. s-a mai discutat si e bine stiuta
ma bucur ca se comporta bine Lavinia dupa vaccin.
monna, am admirat si noi pozicile. sunteti tare frumosi toti 3. mi-a placut si lumanarea. na.. eu cred ca am ramas socata de lumanarea Alexiei

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput