Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 72 -

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Qiao multumesc. Deci pastilutele de care vorbeai sunt Femara. Din zi 2 pana in zi 6 ai doar femara fara menopur, da? Apoi din zi 7 inlocuiesti femara cu menopur 150ui. Femara astea nu sunt antiestrogeni? Ai si antagonisti, da?

"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Sigmund Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

sper de Femara nu ma intreba ce si cum ca nu sunt iluminata nici eu. Am citit pe net discutii despre stimulare cu Clomifen vs Femara. Daca citesti insa prospectul ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Carin asa imi scria si mie pe bilet. Tratamentul insa il stabileste hematologul in echipa cu ginecologul ca sa fie bine zic eu. Fiecare are roulul lui important. Eu am rams pe aspenter pana in sapt 28 de sarcina si apoi am trecut pe clexane de 0,4. Eu cred ca nu conteaza doar mutatiile ci si istoricul fiecarui pacient si evolutia in sarcina asa ca e greu de spus ca ce a mers la o graviduta e obligatoriu sa mearga si la alta.

Mami de fetita frumusica foc!
Nadia 29.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

salutare fetelor,
Am reusit ieri sa ajung la ginecolog. Totul pare ok, mai putin rana de pe col (care stiam ca e acolo). A mai fost cauterizata de 2 ori, ultima anul trecut in iunie si cred ca nu a facut-o calumea ca nu s-a inchis complet. Acum al dr. (m-am saturat sa caut un dr competent)imi recomanda ca maine sa merg pt o noua cauterizare...paraca m-as duce, sa ma scap si pe cand vine sotul acasa sa fiu apta.
La genetic center analizele au costa 650+100 consultatia. Nu cred caci consultatia e obligatorie.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Carin, la ce medic mergi in tm? Eu am mthfr homzigot+pai heterozigot si am avut anticoagulant toata sarcina, recomandat de ginecolog si un hematolog din tm, dr Uscatescu a zis fara anticoagulant, dar nu am vrut sa risc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

Suzieq, merg la Dr. Mihaescu dar nu am ajuns la ea de cand mi-a venit rezultatul la mutatii. Are program mai scurt si eu lucrez pana tarziu. Am ajuns in schimb la gineco si mi-a spus ca va trebui anticoagulant daca raman insarcinata. Noi ne pregatim pentru FIV si spunea ca si la FIV tot de la test pozitiv trebuie sa fac anticoagulant. Acum vreu sa vad ce spune si hematologul.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Citat:
citat din mesajul lui carin1974

Suzieq, merg la Dr. Mihaescu dar nu am ajuns la ea de cand mi-a venit rezultatul la mutatii. Are program mai scurt si eu lucrez pana tarziu. Am ajuns in schimb la gineco si mi-a spus ca va trebui anticoagulant daca raman insarcinata. Noi ne pregatim pentru FIV si spunea ca si la FIV tot de la test pozitiv trebuie sa fac anticoagulant. Acum vreu sa vad ce spune si hematologul.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot



Nu am citit chiar tot si nu stiu daca ai mai scris, fiv-ul il faci in Timisoara? de dr Mihaescu nu stiu foarte multe (cred ca e nora dr Ionita), oricum eu a mers pe mana medicului ginecolog, medicii hematologi din Timisoara nu prea sunt la curent cu trombofilia. Nu ma pricep pe parte de FIV, dar am impresia ca fetele faceau clexane de la stimulare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

buna feteor , ma primiti si pe mine in clubul vostru ?
unele ma cunosc de la fibrom uterin altele de la FIV ungaria

azi am prinit si eu rezultatele la analizele de trombofilie si
am 3 mutaii pozitive , mi-a spus in rezultat ca trebuie sa iau aspenter 75 si acid folic preconceptional si pe toata durata sarcinii , intreb atunci de ce la unele fete se da si celxane ? e de ajuns ce mi-a dat sau trebuie sa ma adresez unui hematolog ?




februarie 2010 sarcina oprita din evolutie 8 saptamani
aprilie 2010 embolizare fibrom uterin
2011 - 3 IUI nereusite la Cluj
aprilie 2012 laparatomie fibrom uterin

Mutatia Factor XIII Val 34 leu - heterozigot
Mutatia PAI 1- heterozigot
Mutatia MTHFR C667T - heterozgot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

fetele din TM, la ce ginecolog mergeti?? LA Mihaescu am fost si eu...urmeaza sa merg cu rezultatele sapt viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

olimp draguta cel mai indicat in cazul tau este sa consulti un hematolog, readucandu-i aminte ginecologului de sarcina oprita din evolutie.


Mergi la inceput