Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 72 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Carin stii sigur cand ai ovulat? Ce valoare ti-a iesit la BHCG? 2 mutatii hetero fac cat 1 homozigota si solicita anticoagulat .

Qiao legat de vitamina C, ai rezolvat problema cu hematoamele dar cand ai racit ultima data? Eu sunt patita cu ac vitamina C data pe termen lung de dr U, mi-au crescut NK la 25% , cu 5% mai mult decat limita superioara data de laboratorul I V Babes pt varsta mea. Am citit ca dc vrei sa ramai graviduta tb sa nu depaseasca 18% .

"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Sigmund Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

Pe data de 1 dimineata aveam test de ovulatie pozitiv, iar seara era deja negativ. Am facut beta in 12 si era nivel nedetectabil. Am presupus ca in ziua 11 ar trebui sa se vada daca era sarcina. Vreau sa incep antibioticul cat mai curand ca sa nu mai pierd inca o luna.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

sper eu racesc 1 data pe an, prin februarie, anul trecut luam abia de 1 luna si ceva si am racit, asta stiu sigur. anul asta sa ma pici ca nu imi aduc aminte oricum, am intrerupt orice tratament in sept cand am inceput acupunctura, fiv-ul l-am facut in ianuarie si dupa rezultatul negativ de la inc lui feb am reluat CETEBE tocmai pt imunitate ... dar neuronul meu era in vacanta pe undeva prin tarile calde si nu imi aduc aminte daca a avut efect sau nu.
carin la 3 mutatii e de preferat sa ai anticoagulant, doza de preventie de (0.4 la Clexane). eu am ambele mutati PAI si MTHFR 1298 toate hetero si am primit de fiecare data Clexane (si la incercari pe natural si la IA si la FIV)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Buna fetelor!
Am mai scris la acest subiect prin decembrie, atunci facusem (la medlife), MTHFR si proteinele C si S, precum si antitrombina III, care iesisera ok.
Intrebam atunci daca sa fac si PAI. Cum eram sub moderare, banuiesc ca mesajul s-a vazut mai tarziu si pe o alta pagina... Oricum nu mai conteaza
Am facut pe 4 iunie tot acolo mutatiile genei PAI. Astazi mi-a aparut si analiza si apare urmatorul text:
Mutatia 675 4G in gena PAI - a fost identificata in stare homozigota;
Mutatia 844a>g in gena PAI - nu a fost identificata ( genotip AA), cu explicatia ca la pop. Caucaziana alela A este cea normala datorita frecventei.
Cum in martie-aprilie am trecut printr-o sarcina oprita in evolutie rezultata din FIV, ma gandesc ca aceasta este cauza.
Trebuie sa marturisesc ca voi reveni cu intrebari (sper putine), deoarece tocmai mi-am facut cel mai cuprinzator profil de la ccmb - a NU se considera reclama, ci doar mentionez pentru profil.
Mersi pentru sugestii.
Primiti de la mine virtual

Nanne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Mai trebuia sa adaug ca am avut sustinere doar utrogestan si ac folic. Am luat si Omega 3, una pe zi.



Nanne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Sper, ai PM!


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex

Sper, ai PM!
Receptionat!

Qiao mult succes! Cand ai timp si dc vrei as vrea sa stiu tratam tau de stimulare (pe PM pt ca suntem off aici). Te-am mai intrebat odata dar cred ca nu ai vazut.

"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Sigmund Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Carin dc era sarcina in zi 12 tb ca BHCG-ul sa fie mai mare.

"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Sigmund Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

Sper si eu cred ca trebuia sa se vada, dar sotul insista ca era prea devreme. Decat sa ne certam pe tema asta mai bine astept pana vineri. Atunci ori vin uratii ori mai fac un test.
Qiao ai primit anticoagulant inainte de test pozitiv? Mie mi-a spus ca abia dupa testul pozitiv trebuie sa fac.
-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

carin eu am descoperit mutatiile in timpul ultimei sarcini naturale si am inceput in s6 anticoagulantul, dar din pacate s-a oprit in evolutie. daca mai ramaneam natural, recomandarea era de la test pozitiv. la urmatoarele incercari, fiind IA si FIV si avand in scheme anticonceptionale (teoretic nerecomandate in cazul meu), dar si medicamentatia specifica stimularii am primit Clexanul din prima zi de stimulare la IA, respectiv de cand am inceput sa iau anticonceptionalele la FIV.
Nu exista o reteta de succes batuta in cuie, fiecare dr are propria viziune, ba chiar de la acelasi dr am avut parte de recomandari diferite.
sper scuze, probabil ca nu am remarcat intrebarea. am avut 16 zile AC si in paralel Clexane. stimularea e compusa din 5 zile Femara (2/zi) pe urma 5 zile menopur 150. Asta am avut si in schema de IA, dar altfel "organizate"

Mergi la inceput