Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (69)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anne, stai linistita, ca nu cred ca ai deranjat pe nimeni scriind dimensiunea colului tau. eu te-am intrebat cum ti l-a masurat, fiindca masuratoarea corecta este cea vaginala, nu abdominala. sigur ca sunt si cazuri unde la masuratoarea vaginala ies aceleasi dimensiuni ca la cea abdominala, dar in general ies diferente intre cele doua tipuri de masuratori.
ce a zis asistenta lui herghe despre incompatibilitatea de grup sanguin?

miruna, probabil ca tu te blochezi cand mergi la dr fiindca esti o persoana mai timida?

adriana,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

badea ne-a intrebat ce grupe si ce rh avem, mi-a spus ca trebuie sa fac anticorpi anticeva (dar am uitat cum ii spune exact si ea nu a notat in fisa), a zis ca anuntam neonatologul care se va ocupa de mine si tinem cont de treaba asta la nastere si imediat dupa. Mi-a placut ca parea ingrijorata caci sincer daca si-ar fi dat ochii peste cap si m-ar fi expediat, cu siguranta nu ma mai duceam la ei. Imi displac pers care imi spun ca nu e nicio problema si sa stau linistita. Peste o luna am s-o anunt ca vreau sa si vorbim cu un neonatolog nu sa astept pana la nastere, caci vreau sa aflu mai multe inclusiv sa vad care a fost cea mai dificila situatie si cum au rezolvat-o, cat de des se confrunta cu astfel de situatii, daca aparatura ii ajuta in cazurile cele mai grave... nu cred ca badea stie lucrurile astea.

+ 22 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

anne,stai linistita ca nu ai deranjat,doamne fereste....sincer....Nu stiu daca secretia aceea era de la dop ca nu am mai avut-o.Sper si eu sa mai duc 2 sapt,daca stau lucrurile cum au stat sapt asta,e perfect,o duc si pana la 40...glumesc....Te pup si ai grija de printisori.Balanta,in afara de timida,mai sunt si fricoasa...culmea curaj prind cand ma apropii de vreo operatie,atunci sunt de nerecunoscut....din cauza timiditatii aveam si am probleme mereu,dar nu-s tot timpul asa.Anne,am uitat...sunt nopti cand dorm asa bineee,altele cand fac ture la baie.

35+ sa nasc cat mai aproape de termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Anne, inca nu am masurat greutati, peste cateva sapt ii mai masoara pe ei. O sa vad atunci.
Sunt deacord cu tine cu scoabe si copii de 4kg, dar eu nu-s nici scoaba :) adica aveam tendinta sa ma ingras, de asta mi se pare ciudat - e clar un prag psihologic pt cantarul meu sa plece peste 60, ca nici cu sotul nu mai trece de 62

Adrianaady, la mine a fost la fel de cidat cum cred ca iti e si tie acum, iar eu cum a m testat destui dr. inainte de sarcina, si gasisem doar pe Albu care sa ma inteleaga si sa se poarte ok cu mine, am ramas la el, apoi o sa il intreb tot pe el unde sa merg in caz de urgenta, pp ca filantropia, ce doctor, si apoi mai vedem, dar cum eu am zis ca trec de 36s, poate raman direct la el si asta e tot. Eu nu stiu sa ma descurc la stat in spitale, nu am fost decat de 2 ori la urgente cu probleme cu oase si rinichi si m-am cam lecuit...
Am fost in Turcia la 12s, si ma duc iar la 18s.
--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
15+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

fetelor, vroiam si eu sa va intreb cum ati stat cu somnul in primele luni? ( ca in ultimele stiu ca e nasol...). eu ma asteptam sa rup patul dar , din contra , dorm muuult mai putin ca inainte. ma trezesc la 4-5 dimineata si nu mai pot adormi.cand ma ridic din pat pe la 8- 9 ma simt obosita. Am incercat ceai de tei , lapte cu miere si nimic. Mi-e groza ca daca de acum incep cu insomniile ce naiba o sa ma fac in ultimele luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Adijo, eu sunt praf cu somnul de la inceput. Nu vreau sa te deprim, dar la mine programul de somn a fost cam asa: culcat la 23, sculat la 1;30, o buna perioada de vreme la inceput nu mai puteanm adormi la loc, stateam treaza pana la 3-4, apoi cu chiu cu vai adormeam; mai apoi sculat iar la 3.30, lovit foame intensa (asta iar a trecut) puneam sarmale si carne pe paine ca sa ma satur. Acum la 1;30, la 3;30, la 4;30 - gata definitiv treaza, pana la 7 cand pic din nou ...pacat ca nu-s deschise magazinele la 5-6 ...
Si ca sa nu zic de problema cu picioarele care a reaparut sapt asta pentru vreo 4 zile (am mai zis fetelor aici) - dureri de plangeam de nervi ca nu incetau- si nu mai puteam adormi...

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
15+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Neatza,
Raportez o noapte in care am dormit rau si m-am gandit numai la prostii.
Fetelor, aici ar trebui sa fie locul in care sa nu ne jenam sa spunem nimik, fiecare le are pe ale ei, unele au pb cu colul, altele cu altceva, nu trebuie sa ne simtim vinovate cand mai scapam de cate o potentiala problemuta.
Ralu, auzisem parca cum ca la filantropia nu fac astia cezariene, pe topic la albu era cineva care a nascut natural gemeni, se socase biata fata ca a fost totul fulgerator. Nu mai stiu de cine era vorba insa...



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Adjo, eu am avut mai mereu pb cu somnul, si in sarcina nu s-au schimbat lucrurile. Mai ales ca din primele luni am inceput sa ma trezesc noaptea pt pp. Acum am o perioada cand mai reusesc sa mai motzai spre dimineata, cand se racoreste, dar am trecut si prin faza cand ma trezeam la 5 si nu mai adormeam


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, daca da Domnul si sunt asezati ei in pozitii bine, atunci nu m-ar deranja sa nasc natural. Cu siguranta nu-mi e frica de asta, dar sa stiu ca sunt ei bine, asta conteaza.

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
15+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citindu-va pe voi mi-am amintit si eu ca ma puneam in pat la 23, 24 si nu puteam adormi pana la 4, 5, 6... De cele mai multe ori adormeam in zorii zilei, dar culmea, nu eram obosita, chiar cu 3,4 ore de somn. In perioada asta am citit aproape tot ce era pe net despre gemeni si am vazut f multe filme...
Sa va ajute Dumnezeu sa ajungeti si voi cu bine la capat, va fi mult mai usor dupa.

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput