Admiterea la liceu - primul prag - emotii

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Da, viviana, e bine ca se descarca. Poate as prefera ca a mea sa planga decat sa nu doarma noptile. Fiecare percepe stresul in felul lui, fiecare se elibereaza altfel. Daca noi, adultii, am mai invatat cum sa-l evitam si cum sa-l dezamorsam, pentru ei este, de fapt, prima mare incercare. Eu am fost altfel in fata acestui examen. Fata mea e altfel. Nici nu incerc s-o conving de ceva, o las in ale ei, mi-e teama ca as putea s-o ingrijorez...E greu sa fi si parinte, dar si copil. Deci...bafta tuturor, maine e prima zi!

"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Am vorbit si cu profa ei de romana si mi-a spus si ea ca foarte bine ca a plans petru ca si-a eliminat stressul.
Am rugat-o si pe ea sa mai discute cu donsoara sa o incurajeze.
E foarte sensibila.

Acuma e vesela si topaie pe afara cu prietenii.
Pare lipsita de griji.

Doream sa iesim azi, undeva, toti trei insa ea a preferat altceva.

Pentru maine dimineata avem instructiuni clare:
- fara lugulugu
- fara incurajari
- fara pupice
- fara sa o conducem la scoala sau sa stam pe acolo
- fara intrebari dupa
- nu avem voie sa-i spunem sa fie atenta, sa dea ce are mai bun
Trebuie sa ne comportam cat mai rece + ca si cum ar fi o zi obisnuita.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Succes tuturor!

Am tras cu ochiul la voi, am citit tot ce ati scris desi noi mai avem inca doi ani de gimnaziu, sa stim ce ne asteapta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

@vivianaaaaaa, avem aceleasi reguli.... In special cea cu concentratul pe subiect, sa se adune, sa gandeasca de trei ori, sa nu iasa din sala etc.. Nu avem voie DEJA sa discutam despre asta.

Oare ce le da? Intrebarea asta era pe buzele tuturor "pe vremea noastra", mai stiti?








"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Cine stie ce le da?
Le poate da argumentari sau caracterizari de perosnaj sau rezumat. Compunerea e sigura.
La gramatica le poate da ceva simplu sau ceva foarte greu. Aici se pierd in general puncte mai ales la sintaxa frazei - daca ai gresit subrodonata ai pierdut 6 puncte.
Si ceea ce este mai important: redactarea lucrarii. Castiga sau pierde si aici niste puncte.

Am fost sfatuiti sa aiba la ei:
- apa
- dropsuri (mai bune decat ciocolata)
- sa vina mancati, sa nu bea lapte dimineata.

Sa nu aiba la ei sub nicio forma telefoanele mobile. Oricum ii cauta de ele si le lasa altundeva.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Apa in sticla neetichetata.

"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

La noi e liniste.
Sa vedem de maine ce va fi.
Bafta tuturor!

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Sa fie!

Bafta tuturor si de la mine.
Un somn linistit va doresc.
Am sa tin pumnii stransi pentru toti copiii.
Doamne ajuta!



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

mda...

eu sper ca maine sa se concentreze si sa dea tot ce poate mai bunca munca pe care a depus o sa nu fi fost degeaba

Bafta tuturor si sa speram ca ne vom bucura cu toatele

Doamne ajuta!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Mult succes copii! Rabdare si tutun, parinti! Indiferent ce vor face maine, mai exista o proba asa ca fara trac, doar concentrare maxima.

Mergi la inceput