Admiterea la liceu - primul prag - emotii

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Ulubeanu calculele si Lates probele




Vreau sa spun ca, in domeniu, lumea stie cine este Ulubeanu.
Si stabilopozii sai.
Aia cu 4 "picioare". O inventie extraordinara. Uimitor de simpla si eficienta.
I-am povestit Ioanei de cand era mica (e paralela cu tehnica, dar se uita cu admiratie la stabilopozi, de cate ori ii intalneste). De cate ori mergem la mare, ma pune sa-i mai spun o data.


Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Ulubeanu calculele si Lates probele




Vreau sa spun ca, in domeniu, lumea stie cine este Ulubeanu.
Si stabilopozii sai.
Aia cu 4 "picioare". O inventie extraordinara. Uimitor de simpla si eficienta.
I-am povestit Ioanei de cand era mica (e paralela cu tehnica, dar se uita cu admiratie la stabilopozi, de cate ori ii intalneste). De cate ori mergem la mare, ma pune sa-i mai spun o data.


Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


,am mai vb cu sotul si mi-a zis ca a fost o colaborare f frumaosa intre cei doi ingineri. Ce timpuri
da, iar Sofia normal ca are asa o atractie magica pt liceul ala, exact din cauza asta. Nu l-a apucat decat 2 ani si ceva, dar il tine minte si doarme cu ursuletul de la el in fiecare seara. A mai si fost la cateva probe de mate in liceu si i=a placut cum arata.
insa , desi e ok la mate pt varsta ei, n-o vad urmand un liceu strict pe real....
Poate Spiru, unde a fost sotul in paralel cu muzica.

Succes tuturor, va citesc cu atentie si le urez tuturor copiilor sa intre unde li se potriveste si unde vor ei.
dar pana atunci, distractie maxima la banchet :))



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Azi e ultima zi de scoala.
Au plans ieri copiii si or sa mai planga si azi.
Fii-mea s-a imbracat cu un tricou alb pe care vor semna toti colegii si profesorii ei.


Ieri am avut si sedinta de instructaj.
Ni s-a sugerat sa avem in vedere si urmatoarele criterii in algerea liceului:
- unde vrea odrasla (sa nu ne reproseze mai tarziu ca nu invata pentru ca nu e la liceul pe care l-a dorit ea)
- apropierea de casa (mai ales la fete - sa nu stam cu inima cat puricele pana ajunge acasa)



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana


- unde vrea odrasla (sa nu ne reproseze mai tarziu ca nu invata pentru ca nu e la liceul pe care l-a dorit ea)



Vivi, nu-ti fa iluzii, sunt experti in gasirea motivelor pentru care nu invata.
Nu e asta, sunt 100 altele...

Uite o "speta" : Teodora, pe ultima suta, s-a gandit ca vrea la Iulia Hasdeu. De ce? Asa...ca e mai misto acolo. Ca se intra cu medie mai mare ca la Madgearu...Asa si? Ce castigi daca mergi acolo si nu dincolo? Nu stiu...Si la ce sectie vrei? Uman sau real? Nu stiu...Bine, dar de ce schimbarea asta? Pentru ca la Madgearu sunt numai cocalati si pitipoance. De unde stii? Stiu eu...

Ce sa zic, iti vine sa zici: bine, mai...du-te unde vrei. Treaba ta cum te descurci. Dar apoi ma gandesc: de uman nu este, nu ca nu se descurca, ca e isteata, dar nu are inclinatii; ar fi de real, dar o cocoseaza, am vazut ce inseamna nu numai matematica pentru ea...dar si fizica, chimia. Si problema mea este: daca se duce unde vrea si dupa aia da de greu, cine trage mai greu? Ea, sau eu (noi)? Ca nu prea poti s-o lasi sa se duca in jos...oricat as zice eu ca nu ma mai intereseaza.
Na...sa facem ca ea?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

RUfus lasa ca nici la Hasedu nu s mai altfel liceeni...eu cred ca schimbarea Teodorei se datoreaza influentelorca asa am patit si eu

azi a fost ultimul clopotel....de acu vine greul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui cosmi1975

RUfus lasa ca nici la Hasedu nu s mai altfel liceeni...eu cred ca schimbarea Teodorei se datoreaza influentelorca asa am patit si eu




Mie-mi spui...normal, asa este.
Am intrebat-o bine, cine se duce acolo de vrei si tu? Cica nimeni...nu stie pe cineva...aiurea, la un liceu la o statie de scoala...
Stai sa vedem ce medie de admitere o sa aiba, apoi discutam.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Matematica si fizica nu-i plac. Mi-e clar de mult timp. In schimb cu chimia e prietena.

Romana nici aia nu-i place. Dar, de un de zile a avut la meditatii o profa foarte buna care i-a deschis gustul. Si acuma fata mea face niste compuneri si argumentari de sta mata-n coada.
Istoria nu-i place. Cum de a avut 10 la materia asta e un mister pentru mine. Nu am vazut-o niciodata invatand.
Geografia da.

In schimb a inceput sa citeasca. Mult.

Rabdare nu are.

Deci ce i s-ar potrivi mai bine?
Raspunsul e simplu: nimic.

Eu asa o vad.
Si mi-e frica sa nu faca vreo traznaie la examen. Ca asta-i stilul.





--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Cind incepe admiterea?

Bafta tuturor! Noi am scapat de framintarile astea pina la bac. Aici " soarta" copilului se decide dupa clasa a 4-a


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Buna!

bravo viviana pt deschiderea acestui subiect :)

legat de licee... si gandindu-ma si la parerea lui buflea, inainte, "cand noi eram in linia 1 :)", liceele se clasificau in licee bune, si restul. Cele bune erau putine, fata de azi, dar si numarul total de licee era mai mic, ma refer aici doar la Bucuresti. Si intr-adevar, mediul din liceu era destul de important/definitoriu pt viitorul elevului.

dar azi..., e un pic diferit [am mai scris eu despre asta la alt capitol, tot la adolescenti :)]. In vremurile prezente... noi, parintii, trebuie sa observam niste DIFERENTE/SCHIMBARI in mersul vietii, in sansa de abordare a facultatilor, in meseriile si evolutiile tinerilor.

Azi, a intra la facultate nu mai este atat de strans legat de liceul urmat. Pentru ca au aparut mult licee, dupa revoutie, s-a marit grupul liceelor "de mijloc", si, o data cu acest lucru, s-a marit si numarul elevilor ce acced in facultati, desi au urmat licee "de mijloc". Mai mult, meseriile alese de viitorii tineri nu mai trebuie sa fie alese/decise definitiv la 18 ani, abordarea a devenit mai lejera un pic, pe modelul american, unde...., tanarul este "lasat sa gaseasca pe propria piele" ce meserie ii se va potrivi mai bine. Astfel, similar cu fotbalul, unde s-a produs o uniformizare a echipelor [nu mai sunt doar 2-3 de varf...], si in viata liceenilor s-a produs o uniformizare. Prin urmare, nu mai exista notiunea atat de presanta de totul sau nimic, cum era la noi, ne inscriam la un SINGUR liceu si daca nu luam, ajungeam la profesionala, acum admiterea este privita mai mult ca pe o "potrivire" intre un liceu si nivelul unui elev. Aceasta potrivire se face DUPA aflarea mediei finale [5-8 si 2 exam] si se face intr-o maniera mai realista.

Cumva, lumea nu se mai imparte in 2 categorii: elevi ce au reusit/intrat la acele cateva licee de varf si restul, niste ratati. Nu. Lumea acum se muleaza, fiecare incercand sa-si gaseasca un loc pt el.

Avand aceste ganduri, drumul meu, in aceste zile de IUNIE, va fi:

- sa sprijin [cateodata imping de la spate] pe vero sa mai faca zilnic, cate ceva, macar 1 test la mate
- sa sper ca la cele 2 examene va reusi sa faca macar de nivelul ei [sa ia note cat poate ea mai bune]
- sa alegem, cateva [50.. poate 100] optiuni de licee, "mergand inainte".

Vero prefera si ea mate-info, adica de fapt fuge de uman, o sa vedem ce sanse are, ca media ei 5-8 este vreo 8,75, ceea ce o trage usor in jos pt mate-info, unde se intra de la 9 in sus...

Eu, ca mama, am o dezamagire privind nemunca ei din clasa 7 [cl 7 a fost un fel de code-freeze], dar am si o multumire ca totusi, cam din februarie anul asta, a mai lucrat, cat de cat, recuperand golurile din cl 7.... astfel ca, DACA va fi atenta si focusata, are sanse la note de 9, la ambele examene, dar poa sa ia si 7, dc se grabeste ca i se pare prea usor sau renunta din start la vreo problema, ca i se pare prea grea...

chestia asta cu atitudinea ma apasa mai mult decat numele liceului la care va ajunge... iata faza de azi:
- imi zice, indignata: mama, eu nu fac probl asta ca sunt idioti, au zis ca nu o sa ne dea cu cilindru...

Cand ma uit eu, probl era asa: dintr-un trunchi de copac cu sectiunea un cerc de raza 20cm si lungime 4 m se ciopleste pana se obtine un paraleipiped cu diag bazei egala cu diametrul cercului. Se cere..etc. Eu ii zic:
- pai vero, problema NU e cu cilindru...,

dar nici nu apuc sa continui sa-i arat ca e de fapt, un paralelipiped, ca imi tranteste: cum sa nu fie????? trunchiul de copac e cilindru... helllooooo!

desi m-a facut "proasta" [in stilul filmelor DisneyChanel], am inghitit si continui:

- se taie pana ajunge un pa-ra-le-li-pip-ped!!! Iar raza ti-o da ca sa poti afla diag patratului de la baza...

Imi smulge cartea, zice bosumflata, biiiiineee, hoooo, am inteles...

O las, dupa 2 min iar tipa: dar tot nu fac problema, ca nu inteleg NIMIC!

eu, mirata, intreb: ce anume, ca doar ai zis ca ai inteles despre paralelipiped?

- pai zice raza de 20 cm si lungimea de 4 m... si eu stiam ca lungimea trebuie sa fie cu PI...

- recitesc, si ii explic ca acea lungime e de fapt inaltimea trunchiului, nu e lungimea cercului, pt ca, dand raza, cercul e deja arhisuficient definit...

si vero, ofticata, spune: pai sunt idioti, de ce zic lungime daca e inaltimea unui copac? eu de unde sa stiu????

si eu: pt ca acel copac, fiind la pamant, la drujba... e culcat, deci, fosta inaltime a devenit lungime....

vero: asta este, nu se exprima corect, nu fac...

cu greu, dupa n timp, a ACCEPTAT sa faca problema...

pe mine, ca mama, asta ma darama, atitudinea...

in rest, eu am convingerea ca, desi e ideal un liceu de top, si de ar ajunge la un liceu de mijloc, tot ii va veni la un moment dat mintea la cap.. asta este, unii copii se maturizeaza mai iute, altii mai lent... dar, daca e sa fie isteti, pana la urma tot va ajunge spre un drum bun. Doar ca noi, parintii, am vrea sa avem de pe acum CERTITUDINI. Si de asta, unii parinti, se incranceneaza in bifarea unui liceu de top, pt ca i-ar oferi certitudini.

Eu insa [desi cu multi ani in urma la fel am gandit], dupa ce mi-au trecut prin maini atatia copii/elevi slabuti, si am vazut de unde au plecat si unde, totusi, au ajuns, am inteles ca societatea s-a schimbat, exista o varietate mult mai mare de meserii/activitati si ca autoidentificarea e mai importanta decat numele liceului. Mai bine sa-si gaseasca, in timp, adevarata vocatie, decat sa faca obligati, ceva impus de parinti, si apoi sa exercite o cu totul alta meserie; asta cazul bun, ca pot ajunge si la depresii unii...

Prin urmare, [rufus, ideile tale sunt de multe ori, in acord cu mine :)] sper ca toti elevii sa ajunga unde isi doresc si unde le este mai POTRIVIT, si doresc parintilor multa rabdare..., si un strop de speranta [zic un strop, ca eu sunt mai putin optimista, sunt doar realista, dar cine poate spera mai mult, just do it :)]

"tinem aproape"

anca :)



Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

A mea e genul "buna la toate". Are medii foarte bune, dar nici o inclinatie deosebita. Nu doreste sa faca o anumita cariera/ meserie. Stie doar ca vrea colegiu bun, cel mai bun. Acum ca am mai citit pe aici nu mai sunt asa dezorientata. Am insa mari emotii. Am reusit sa aman momentul de analiza pentru perioada de dupa aflarea mediilor.
Ea e foarte relaxata...banchet...poze...inca nu lucreaza nimic, cica de luni ca deh!... e weekend...
Ma gandesc ca m-ar fi ajutat sa stiu exact ce va fi la bacalaureatul lor si la admiterea la facultate. Dar se vor schimba pana atunci, deci trebuie sa facem o alegere cu cine stie ce final surprinzator. Ceea ce nu ma linisteste.




"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."

Mergi la inceput