Admiterea la liceu - primul prag - emotii

Raspunsuri - Pagina 49

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

am nevoie de o parere:
X are media 7.60
mama pune la optiuni numai licee intre 8.05 si 9.00,ca asa stie ca mediile au fost mai mici anul asta.primul liceu sub 8 este liceul Y, slab.
motivatie: doua licee cu medii peste 8 au facut acum clase noi si vor avea medie mai mica, iar la liceul X,desi e bilingv, nu s-or duce toti la clasa de mate , care nu are nevoie de aviz de limba.
parerea mea: va nimeri la liceul Y.
voi ce spuneti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

eu cred ca sti raspunsul. nu ne invatai tu pe noi cum sa scrie pogon de optiuni si sa fim realisti? mediile eu zic ca nu or sa csada. sunt clase dar mai mici iar media mie nu mi se pare mai mica. dimpotriva sunt mai omogeni. de ex cu media lui fi-miu anul trecut erau 28 iar anul asta vre 40. e ok sa pui si licee cu medii mai mari dar sa pui si din celalalte mai multe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

vanessa,
eu am un principiu d ela care nu m-am abatut niciodata:cand sunt implicata afectiv, nu emit rationamente.
sunt f implicata in situatie, m-am enervat f rau si mi-e s anu judec la nervi.
va invat,ca stiu,fac mii d ecalcule, de combinatii si iese formula buna,dar, cand vezi o prietena fff buna ca........nu accepta ca fiica ei a luat doar atat.
efectiv a spus ca e de 9 si asa a completat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Am fost si noi ieri si am completat optiunile.

Bine ca ne-a bagat intr-o sala cu aer conditionat. Rau ca nu am avut scaune destule.

Azi la 15.30 mergem sa le verificam.

Doamne ajuta!

Madalina felicitari! Ce bine ca ati scapat.
Si fii-mea are o colega ce a intrat la Tonitza.




--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Buflea, abia in 15 iulie aflam rezultatele.

Pana atunci mai tremuram putintel. Doar putintel.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

si mie cand e vorba de copii mei imi scade nivelul de inteligenta (ala care e..). stiu cum e dar sunt realista si incerc sa-i evaluez corect. nici fi-miu nu era de 9 la romana cat a luat la examen (a fost al 11 pe municipiu la olimpiada iar la simulari cea mai mica nota a fost 9.60. dar ok, asta e, a busit-o si cu asta defilam. la optiunile atsea atat am inteles (sau in principal) ca daca te supraevaluezi poti sa pici de nu te vezi. eu in general incerc sa nu supraevaluez nimic. mai ales cu copii. de cate ori am patit de a iesit dintr-un concurs si mi-a spus ca a facut tot si nota era varza....
noi in schimb acum avem alata problema majora. daca intra la vianu sunt cateva clase cu specioalizari in interior facute (mate, info, fizica, chimie si engleza). plus 4 clase normale de mate info. problema mea este ca in acele clase speciale cand te inscrii optezi pentru una din ele anexand diplome din ultimii 2 ani la materia pentru acre optezi. or, in clasa a 8 a fi-miu a facut sambata meditatii la romana asa ca noi am renunatat la marea majoritate a concursurilor axandu-me pe meditatii si admitere. eee, acum nu avem hartii pentru clasa speciala....
in ceea ce priveste situatia ta, e pacat de copil...si nici nu stiu daca mai ai timp sa-ti convingi prietena.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Vanessa nu mai dau examen in august pentru clasele de intensiv?

Nepoata mea asa a dat si mai stiu ca si acum 2 ani la fel a fost.
Mi se pare aiurea sa ii repartizeze doar in functie de diplome...
Intrebati totusi la inscriere, cand depuneti dosarul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Histamina, stii care-i pericolul supraevaluarii: sa ramana nerepartizat.
Participa la seria a doua de repartitii, acolo unde raman locuri.
Important este ca nu se moare din asta...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Histamina, esti implicata emotional dar aici e vorba de numere/note fixate si clare.
Niciodata nota 7.60 nu va fi evaluata si repartizata inaintea notelor de 9 si 8, chiar daca nu toti copiii de 8 si 9 se vor duce la liceul dorit de ei. Daca vor sa puna liceele de 8 si 9 sa le puna, dar sa puna si suficiente licee sub 7.60

SUCCES!


Am si eu o intrebare: copiii din comunele limitrofe Bucurestiului(cei care au facu Sc. Gen acolo) care au medii bune, vin pe locurile din Bcuresti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

n-am cu cine.
efectiv.
am ajutat pe copii cunostintelor, prietenilor,necunoscutilor.
sor-mea a fost extrem d erealista.
ce sa spun?
am vb ieri 3 ore,degeaba!
cum sa pui primul un liceu de 9?

Mergi la inceput