Admiterea la liceu - primul prag - emotii

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

helbi, nu e predicat nominal incomplet in regenta, nu are cum sa fie predicativa.
se puncteaza doar raspunsul cu subiectiva.

sa vedem in final cum vom sta.
sper sa ia totusi, macar 6 la matematica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Foarte simplu la mate!!!! Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

helbi, nu e predicat nominal incomplet in regenta, nu are cum sa fie predicativa.
se puncteaza doar raspunsul cu subiectiva.


Eu sigur n-as mai lua examenul asta acum. Habar nu mai am ce e ala "predicat nominal incomplet in regenta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

adica predicatul nominal din propozitia principala sa aiba doar verbul copulativ fara numele predicativ, functia de nume predicativ o preia, in acest caz, subordonata.
ex: Vestea este /ca va reusi la examen.
a doua e predicativa. contragerea: Vestea este reusita.

e in mall cu baietii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

am vorbit si eu cu el, printre oftaturi "off, nici acum nu pot si eu..." ce, nu stiu:)...in fine, declara ca nu a facut 2 subpuncte, dintre care unul extrem-extrem de usor(ca si cand ar fi fost ceva greu in teza asta!!!), cel cu expresia E(x)=9, si asa ma oftic, ca am facut atitea...si mai complicate decat asta!(si avea si rezultatul, deci trebuia sa se chinuie pana ii dadea!!!) Nota lui va fi sub 8. Adio liceul dorit, dar nu-i voi spune parerea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Merci mult de explicatzii. Incet-incet parca imi mai amintesc ceva...au trecut 27 de ani de cind aveam emotziile care le traiesc copii/nepotzii vostri/nostri azi.

Lasa ca e bine ca se relaxeaza cu colegii. Diseara poate i-l scoate si matusica lui preferata la o inghetata (trist cu tatal lui...mai ales ca e la varst ala care are nevoie de o prezenta masculina in viata lui. Insa, banuiesc ca unchii i-i sunt aproape)

Cind se afiseaza vineri rezultatele? Nepotul meu cica a scris Lazar prima optiune si Mihai Viteazul a doua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

helbi,
optiunile se fac abia dupa afisarea rezultatelor.
Lazar are in jur de 8,75 ultima medie in timp ce Mihai Viteazul are 9,54.daca a pus primul liceul cu media mai mica, acolo se va duce, chiar daca ar avea medie si pentru cel de al doilea,deci optiunile nu-s completate corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Bine ca-i gata.
Teodora spune ca-i multumita. Vineri va spun si eu cat sunt de multumit.
Mi-e mila rau de parintii astia neadaptati...da, e un examen, dar nu e examenul vietii (de fapt nici nu exista doar un examen al vietii, sunt mereu examene si toate-s importante).
Sa ai emotii, sa nu dormi...asta tine de firea fiecaruia, nu-i nici un bai.
Dar sa te duci sa protestezi in fata ministerului, sa sustii aberatii, sa-ti iei copilul cu tine...e nebunie curata. Paranoia. Lucrul asta dauneaza, face mult rau copilului, care-si crede (normal!) parintele atunci cand el spune ca nu-i ceva in regula.
Au fost conditii egale pentru toti, si-au exprimat puncte de vedere persoane competente...de unde isteria asta? Ca nu s-a invatat asa ceva...ca nu-i de nivel mediu, ci de olimpiada...ca nici profesorii nu stiu care-i varianta corecta...de parca e vreun secret ca exista profesori incompetenti. Comenta cineva ironic, mai bine nu mai dau examen, iau toti un 10 din oficiu si gata...
Penibil. Penibil. Penibil.
Lucrurile astea ne slabesc copiii, ii deruteaza, ii invata si pe ei ca mereu exista ceva necurat in toate, aceasta paranoie generalizata de care noi suntem bolnavi...dar de ce sa imbolnavim si copiii?

PS: Nu se pune niciodata media mai slaba in capul listei atunci cand optezi. Histamina a explicat corect, fiti atenti voi, parintii, se fac greseli absurde si apoi plangeti in pumni.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

Rufus de acord cu tine....ca sa vezi ce putere are masmedia...

Madalina nu te demoraliza,....parerea mea este ca vor scadea mediile anul acesta si poate sansele pentru cei care sunt la limita vor deveni mai mari

Gratiela..o fi fost simplu testul , dar adauga si emotiile

pana vineri fierbemmm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

am fost diriginta la clasa a 8 a.
se completeaza asa:
1. evaluez valoarea generala a mediilor tuturor elevilor si vad daca-s la fel ca anul trecut, mai mari sau mai mici.procentajul pozitiv sau negativ il scad/adun la media licelui la care vreau sa se duca strumful.
de ex:anul trecut au fost rezultate cu cca 20% mai slabe, asta inseamna ca in loc de 9,50 e posibil sa intru la liceul X anul asta cu 9,70.daca au fost cu 15% mai slabe anul asta,in loc de 9,50 se va intra in jur de 9,30.
2. trec pe lista optiunea cea mai buna cu toate sectiile acelui liceu, dar la care sa ma incadrez ca medie. eu am 9,20 ,de ex, dar anul trecut s-a intrat cu 9,40,insa anul asta rezultatele au fost cu 15% mai slabe.deci am sanse.
3. se trec liceele in ordinea descrescatoare a mediilor,fiecare liceu,cu toate sectiile.e mai simplu sa se transfere de la o sectie la alta, in genere,corpul profesoral,disciplina,distanta conteaza. completez 200 de optiuni.doar daca are 10 completez 20,desi ci asa,as trece 30.

Rufus,
e o nebunie.oamenii aceia nu stiu sa piarda,sa isi asume greselile si transfera acest comportament si copiilor lor.ei devin inapti pt viata,gata sa cedeze la prima lupta,sa sustina absurdul,numai sa nu piarda.
isi sacrifica proprii copii pentru niste ambitii deplasate.

Mergi la inceput