Bv Elena!Hai aever,2liniute,stefulici,addya!(58)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirina5 spune:

buuna!!!!!1
vad ca piticii vostri dorm bine...2-3 ore?? ziua, a mea doarme maxim o ora!! si asta daca stau langa ea...mananca non-stop..ma termina....toata ziua ii trebuie sa suga...nu stiu ce sa-i fac sa suga mai rar...noaptea insa doarme bine...in ult 2 nopti, i-am facut baita la 9, la 9:30 am pus-o la nani...si mi-a dormit pana la 3-4...apoi se trezeste din nou la 5 si apoi din ora in ora....ma termina...vrea numai cu mine....i-am dat de toate...nu stiu ce sa-i mai dau...

fetelor, voi le-ati dat suzeta bebelusilor?? ca eu n-am vrut sa-i dau, iar acum nu o mai vrea...sa fie asta motivul pt agitatia ei??

eu sunt tot racita cobza...nu-mi mai trece..


Felicitari Ylari!! Refacere usoara!
Hai fetelor, ramase
La multi Ani, Cuchi!!

plec la plimbare, apoi ma duc la examen...maine e ultimul si scap de facultate!!Apoi, pot sa stau linistita cu alintata mea...sunt rupta de oboseala...tati e de dimineata pana seara la lucru...

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

La multi ani Corina si scuze de intarziere!!
Elly, Joanna, si Virgi multumesc pentru raspunsuri.
Andra eu am primit, multumesc tare mult!Tu poti sa rezisti fara fructe atata timp? Eu nu pot nici macar o zi dar am sa incerc....si toate acele ceaiuri tu le folosesti? Nu ii fac rau lui bebe daca suge?
Scot si eu niste motate pentru Elena, Aever, 2liniute, Stefulici si Addya
Haideti fetelor ca de acum incepe ,,distractia,,!!!!!
Mirina e bine totusi daca noaptea dupa san doarme pana la ora 3...ziua si pe mine ma dispera dar hai ca nu o sa mai dureze asa mult...nici nu imi amintesc cand a trecut asa repede timpul la Bianca....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina04and spune:

Ioana- nu stiu nicio gradina de vara prin Bucuresti (rusine sa imi fie pt ca sunt nascuta si crescuta aici) insa te rog daca gasesti ceva sa imi spui si mie ca si noi treb sa facem undeva botezul pt pitica si nu stim unde.

Albinuta – asa am patit si eu am gasit-o de vreo 2 ori uda pe pitica pe body. Nu stiu ori face ea mai mult ori eu sunt praf si nu stiu sa ii pun pampers-ul.

Elena – iti tinem pumnii. Doamne ajuta!!

Andra – vreau si eu reteta aia de slabit ca am o sg pereche de pantaloni care ma incap si sunt disperata. Acum mai vin si caldurile ca sa fie tacamul complet.

Andreea – aever – bafta la control.


Elena, Aever, 2liniute, Stefulici si Addya aveti si de la mine niste motate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Fete, am postat regimul pe FB, e destul de greu la inceput pentru cine nu e carnivor, pentru ca nu prea ai voie legume si fructe, sotul meu nu-l poate tine ca i se face rau (eu cu asta am slabit si prima oara), dar dupa primele 2 saptamani se mai introduc niste legume apoi dupa inca 2 saptamani, mai toate legumele si destule fructe. Spor la slabit pentru cine il poate tine!
Si vad ca si dau mult lapte, cred ca de la carne :P

----------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

Ms AndraSper sa reusesc sa incep de luni,trebuie sa ma aprovizionez cu carne
Pana acum am mancat carne cu salate ,legume etc.si nu mai dau jos nimik.
Am si eu o intrebare,fara legume si fructe nu ai probleme cu tranzitul intestinal?
Laptele o sa fie la fel de bun ?
Ma duc sa fac 30 de mers pe banda,revin,daca nu se trezeste intre timp Matteo.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Ella, laptele meu e foarte gras si bebe il rade cu pofta...e mult diferit decat prima oara.
Cat despre partea cealalta, eu nu am avut niciodata probleme, nici cu cura asta macar, nu stiu ce sa-ti zic.
Daca vrei sa fii sigura, mai stai cateva luni inainte de a o incepe, cred ca vei slabi oricum daca tii carne cu salata. Si bea multa apa.

Miha, despre ceaiuri...eu nu le beau, nu trebuie sa bei/mananci tot ce e acolo, acolo sunt alimentele permise. Eu mananc gratar cand se indura al meu sa faca, branza, cascaval, oua si castraveti acum. Si beau doar apa, vreo 4 litri pe zi.

----------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Buna dimineata!

Ylari, felicitari pentru pui! Sa fie sanatos si necolicos iar tu sa iti revii cat mai repede. Imi pare rau ca a fost cu complicatii, sper sa fie bine piticutul.

Enona, cum mai e puiul cu iritatia la fundulet? E mai bine?

Eva, noi incalzim laptele in apa calda pe care o incalzesc intr-o oala, pun sticla direct in ea si agit continutul din cand in cand ca sa se incalzeasca uniform. La maternitate am vazut ca aveau un incalzitor, dar ideea lui era tot un recipient cu apa incalzit electric in care puneau sticla. Acelasi lucru deci.

Anitta, imi pare enorm de rau sa aud ca iti e atat de rau. Stiu ca e greu sa te consolezi, insa gandeste-te ca trece, fiecare zi e o victorie si esti mai aproape de ziua cand nu vei mai simiti niciun disconfort. Eu in timpul nasterii la asta ma gandeam: "Trece. This is good pain. Cate ore or fi trecut?". Ma bucur insa ca lapticul soseste si puiuta se va putea satura la san cum iti doresti.

Virgi, dar ce nopti de cosmar ai, draga de tine. Nici nu stiu eu cat sunt de norocoasa, ca de colici nu am avut parte. Cred ca ai incercat toate metodele sa il linistesti. Oare un wrap nu l-ar linisti? Sa il pui pe tine, ca l-ar tine strans si i-ai tine si cald la burtica, te miroase si te simte, poate va e mai bine. Mirciuc rar e agitat, dar cand il pun in wrap (mai ales ca sa fac un pic de treaba prin casa cand el nu doarme) se linisteste imediat. In cateva minute adoarme, chiar daca as vrea sa il tin treaz ca sa doarma mai mult noaptea. Daca nu vrei sa faci o investitie de pomana, incearca initial cu o esarfa foarte mare ori sacrifica un cearceaf sa-ti "croiesti" un wrap, ca sa vezi daca functioneaza.

Nu mai stiu cine spunea despre speriat in somn. Si el se sperie si se trezeste cu manutele larg deschise, zici ca-i un dirijor . E perfect normal. Asta e motivul pentru care il infasam in Swaddle Me seara, pentru somnul de noapte. Doarme foarte bine, iar dimineata cand il scot face gimnastica vreo ora pana oboseste - cred ca ii place sa se intinda dupa ce a fost atata timp incorsetat plus ca are energie de consumat. Astero, si asta ar putea fi o metoda buna ca sa o ajuti sa faca diferenta intre noapte si zi, ca sa doarma mai mult noaptea.

Irina, dar ce fetita cuminte ai tu! Doarme de la 9 la 5?! Pai este inimaginabil. Si Mirciulica mananca mai des ziua. Mai nou ziua ii dau doar san (merge foarte bine, deocamdata, treaba cu protectoarele de silicon) insa vrea cam la doua ore maxim. Goleste bine sanul, dar cum noaptea mananca la trei ore credeam ca nu se prea satura cu san ori nu suge la fel de eficient, dar nu cred ca e cazul.

Suzeta eu incerc sa ii dau cat mai putin, initial nici nu cumparasem. Ii dau numai cand vad ca uneori simte nevoia sa suga chiar daca e satul. Stiu ca e satul pentru ca mozoleste sfarcul dar nu mai inghite laptele, il lasa sa curga din gurita dar de molfait molfaie (alt stil decat suptul pentru a manca). Asa ca am zis ca mai bine sa ii dau cate putin suzeta, e o nevoie pe care o are. Dar cum zici, nu prea o vrea tot timpul ori o scuipa repede. Daca il pun insa la san se repede ca un vultur si sta cu el in gurita fara sa inghita, de si pe ceafa tot ii un lapte. In functie de cat timp am il tin acolo cu un servetel sub gurita ori il pun in wrap lipit de mine si ii mai dau suzeta pana adoarme. Odata adormit cu suzeta mereu i-o scot (nu sesizeaza), vreau sa o foloseasca cat mai putin.

Albinuta, eu incerc sa ii dau un san la o masa pentru ca laptele de la urma e mai consistent (si vad asta in mod clar cand mulg). Daca sanul pare gol si inca mai vrea il pun si la celalalt, dar in general nu e cazul.

Voi reusiti sa alaptati culcate? E enorm de comod (deseori adorm), insa e mai greu cu mufatul si ce ma enerveaza e ca de multe ori scapa sanul din pozitia aia si e destul de greu sa ma ridic, sa-l reasez la san, sa ma intind din nou si dupa 10 secunde sa il scape iar. Vad insa ca nu mai am problema cu protectoarele de silicon, ma intrebam insa daca e normal sa o am la varsta lui si experienta noastra in alaptat.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

multumesc pt sfaturile legate de pampers! De ieri nu am mai avut incidente

Legat de regimul alimentar, n-am apucat sa citesc ce a postat Andra, insa sustin partea legata de carne su alaptat...intr-adevar creste productia de lapte considerabiiil..iar laptele e mai gras...
Diana, noaptea si eu il alaptez din pozitia culcat. Mi-e mai comod asa, insa daca scapa sanul e jale..plange instant si il cauta cu gurita disperat..si evident ca nu il poate prinde pt ca se agita.
Azi-noapte am adormit amandoi asa...si cand m-am trezit era cu tzitzi tot in gura..dormea lejer!

Eu dupa ce i-am dat la ora 14 sa pape am mai scos cu pompa 180 ml..





mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica10 spune:

Salutare mamici,

Citeam in capitolul trecut discutiile referitoare la batista bebelusului. Si eu am folosit-o la L destul de mult la inceput, insa din ce am citit/ auzit ulterior nu este foarte benefica. Serul fiziologic este mult mai 'sanatos' si nu traumatizeaza mucoasa nazala. Bebele pus pe o parte, se toarna in nara de deasupra, apoi se repeta pt cealalta parte. Chiar daca e mult ser, nu se ineaca, e de preferat sa curga ser pe nara cealalta (semn ca e curat) si oricum il ridicati ulterior.

Alaptatul in paralel e super, mai ales noaptea. Cu varsta, invata sa caute singuri si mai ales sa se intoarca catre noi sa poata prinda tzitzi. La noi avantajul a fost ca nu m-am mai ridicat eu din pat, ca eram obosita moarta si ea ca avea 'robinetul' in apropiere; insa ca dezavantaj, si acum doarme cu mine, ca trebuie sa ma simta cu manutza; si ne-am si luptat cu scosul meselor ca la noi erau 'fara numar'...

Cam asta a fost la noi cu BB si cu alaptatul..
Succes in continuare si nasteri usoare!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Fetelor de o ora sunt mamica de minune grasunica de 3900, momentan sunt ingrijorata ca a plans f putin cand l-a ciupit dr de fund. Paediatric a spus ca pare obosit Si l-a due pt observatie la incubator. Sper ca e ok ca sunt f speriata
Pup

Elena 39+ cu Bebster AMR un pic

Mergi la inceput