Pierderea identitatii

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Alma draga, eu o sa iti scriu doar o data la subiect. Atat. Sunt aici oricand ai nevoie, dar iti spun sincer ce gandesc in acest moment, si stiu ce simti pentru ca am trait 10 ani in ceea ce traiesti tu.
1. Nu iti trebuie persoane obiective care sa iti spuna ce traiesti, stii exact ce traiesti.
2. In acest moment, desi stii in ce te zbati, nu esti pregatita sa il lasi pe acest abuzator si sa te rupi de el. Si stiu asta pentru ca repeti obsesiv ca ai fost cu altcineva si ca el iti spune mereu in toate felurile din cauza asta. O facea si inainte, si tu declari asta, dar ti se pare in primul rand tie ca ai gresit fiind cu altcineva.
3. Nimeni, dar nimeni nu merita sa fie tratat asa.. si daca erai cu 7 barbati, nu meritai. Omul asta e bolnav, BOLNAV. Nu se trateaza. In cel mai rau caz va ajunge sa te omoare. SI sunt foarte serioasa, o va face si realmente va spune ca nu a stiut ce face... faza e ca atunci cand sunt in crize, oamenii astia chiar nu stiu ce fac. Sunt ca Dr. Jekyl si Mr. Hide.
4. Solutia e una singura. Fugi de el. Cat mai departe. Oamenii pe care i-ai indepartat vor reveni langa tine, o vor face, pentru ca ei stiu fara sa le spui tu de ce i-ai alungat. Nu-ti imaginezi cati oameni sunt langa tine acum, empatizand cu tine. Dar doar tu poti sa faci ceva. Vrei ajutor? Nu ai unde sta? Nu ai ce manca? astea le putem rezolva, dar inteleg ca nu e cazul. Deci esti in situatia FERICITA in care nu ai un copil sau o casnicie legalizata cu abuzatorul, nici macar nu stati impreuna, te tine legata doar cu puterea mintii lui.
5. Te jigneste si te face in toate felurile pentru ca de fapt el se vede pe el un prost, un amanart, un nimeni, si e disperat ca tu esti mai mult decat el. Si esti. ESTI MAI MULT! in acest moment tip la tine. Din pacate insa simt, si imi pare rau ca spun asta, simt ca e degeaba. Ti se pare ca mai are o sansa, ca mai ai o cruce de dus. Treaba ta! Iti spun doar atat: pe 7 martie, a2a zi dupa ce acel pseudo-politist si-a impuscat fosta sotie si colegele acesteia in coafor, cand au vuit ziarele si televiziunile, pe mine m-au sunat zeci de prieteni... nu doar din tara, din toata lumea. Disperati, oare nu sunt eu aceea? Puteam fi eu. Sau tu... sau zecile, sutele de femei care rabda ca proastele pentru ca au o cruce de dus sau un copil de crescut. Si la final da, au o cruce de pus, la propriul lor capatai.
Trezeste-te. Onest, daca vrei sa faci, realmente vrei, sunt aici. Doar spune si vin...

Nu te mangai pe cap si nu iti plang de mila, este prea ocupata sa faci asta singura. Dupa ca termini de jelit ce nimeni esti, poate ridici capul si te uiti in jur. Soarele rasare in fiecare zi. Si pentru tine, da?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eleni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alm@ spune:

Eleni, iti multumesc foarte mult pentru mesaj...vorbele tale m-au ajutat f mult...sunt ca si gandurile mele care se izbesc de gandurile inoculate de el. Da, ai drepate, cred in primul rand k am gresit in fata mea fiind cu altcineva, k el, oricum se purta la fel de ingrozitor si inainte cand stateam zi de zi inchisa in casa si plangeam singura k mi-era frik sa ma duc la vreo prietena...stiu k, comportamentul lui m-a impins intr-un fel la asta, dar alegerea a fost a mea si o regret pt mine, pt k stiu k nu eram asa...eram o persoana buna si sincera si nu-mi placea sa fac rau cuiva...insa furia mi-a innegrit total gandirea, vroiam sa ma eliberez de el, sa dispara din viata mea, sa sufere cat am suferit eu...

Acum simt k am o mare rautate in mine, ranchiuna, furie si resentimente... urasc totul in jurul meu si pe oricine...incerc in fiecare zi sa uit ura pe care o simt...sa uit aceasta relatie si sa redevin acea persoana buna si onesta care eram candva...

Problema este ca am crezut mult timp in el, am crezut k ma iubeste k doar se purta si frumos, ma facea si "fericita"...deci putea sa fie o persoana buna, deci o sa se schimbe k ma iubeste...insa m-am schimbat doar eu in rau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Alm@, cand ti-am citit povestea parca am citit povestea mea...
Am trait exact ceea ce traiesti tu acum, timp de 5 ANI. Stiu exact cum e si ce simti , dar iti spun acum , dupa ce eu am reusit si m-am dezlegat de acest om , ca SE POATE ! si eu imi plangeam de mila ca tine si ma credeam ultimul om, ma invinuiam pt ca fusesem cu altul etc. stiu ca pana la urma nu vorbele altora m-au facut sa realizez ca gresesc si ca trebuie sa fug cat mai departe ci EU. Da eu , am ajuns la un punct in care am vazut cutitul la gat si atunci mi-am dat seama ca intr-adevar nu mai am zile multe daca mai stau cu el . Am lasat tot si am fugit cat mai departe , am plans un timp , destul de scurt , pt ca odata ce m-am trezit la viata am vazut cat de frumoasa este ea fara el ! nu vreau sa insist pe suferinta ta pe care ti-o inteleg , ci pe faptul ca vei fi muuult mai fericita fara el , crede-ma , se poate , fericirea e la un pas de tine , trebuie doar sa te intorci cu spatele la el pt totdeauna .
Am plecat de 6 ani din tara si acum sunt casatorita cu un om minunat , un barbat asa cum nu credeam ca exista .
nu regret decat ca nu am plecat mai repede , sau poate ca toata experienta aceea m-a facut femeia de azi.
Te rog , nu astepta si tu un cutit la gat ca sa te trezesti , poate ca nu se va opri la timp ... Vinovata ? esti ! f vinovata , ca stai si suporti ! El este asa cum este , are probleme psihice , TU , esti in toate mintile , nu te sacrifica tu pt el , vezi de drumul tau , pt ca daca mai stai mult , nebuna vei fi tu .
as mai scrie , dar nu ma lasa strengarul meu mic , sper sa citesc un final fericit la aceasta poveste ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Subscriu la absolut tot ce au zis Roberta si Eleni.
Deasemenea subscriu la ce a zis eumada referitor la faptul ca ce-ti trebuie tie sa te rupi de abuzator ar putea fi tocmai sex minunat cu un barbat normal la cap. Cat despre commentul legat de tigaia in cap la primul abuz, o da, sunt 1000% de acord
Barbatul care da intr-o femeie nu e barbat ci gunoi
si in fata unei amenintari atunci e bine sa ceri ajutorul oricui sa stie nemernicul ca ai sustinatori, ca esti pregatita si poate-i piere pofta de .
Sper din suflet sa pleci cat mai departe de el.
Nu ai de ce sa te simti vinovata ca ai fost cu altcineva. Din contra, cred ca a fost un lucru bun ca te-ai simtit stapana pe corpul tau o perioada in loc sa il simti pe el stapanul tau si asta a mai destramat din influenta nefasta pe care o are asupra ta. Normal ca acum iti reproseaza asta ca stie ca incepe sa te piarda si vinovatia pe care ti-o insufla e cea mai puternica arma pe care o are sa te manipuleze si sa te faca sa te simti ultimul om.
Dar nu tu esti ultimul om. El este.
Daca eu l-as insela pe sotul meu m-as simti ingrozitor, n-as mai putea trai cu mine stiind ca i-am facut asta unui om bun si minunat si n-ar fi nevoie sa imi reproseze sau macar sa afle ce-am facut ca sa ma simt ca naiba. Daca tu n-ai simtit asa a fost pentru ca stii ca nu e un om bun si minunat si nu te merita. Si i-ai spus ca ai fost cu altul tocmai ca sa plece si sa te lase in pace inseamna ca in mod clar vrei sa scapi de el. Asa ca pleaca tu. Ca el nu o sa plece pentru ca si el depinde de tine fiindca dintre toate femeile de pe lume in clipa asta pe tine te poate domina cel mai usor fiindca asupra ta are puterea mentala pe care i-au dat-o atatia ani de abuz. Daca tu pleci si el incearca aceleasi marsavii cu o femeie noua o sa-i dea aia un sut in fund de n-o sa se vada. Are nevoie de timp sa aduca o alta femeie in stadiul in care te-a adus pe tine si tocmai de aceea nu vrea sa te lase sa scapi, ca a investit timp in a te chinui pe tine. Intr-un fel se bucura ca ai fost cu altul ca are ce-ti reprosa si are cum sa te subjuge mai bine. Nu te gandi ca sufera din cauza c-ai fost tu cu altul, e doar prefacatorie.
Urmareste (neaparat singura, ca sa nu-i dai cumva idei nebunului) episodul 20 The Company din seria 7 a serialului Criminal Minds www.tv.com/shows/criminal-minds/the-company-2426709/" target="_blank">http://www.tv.com/shows/criminal-minds/the-company-2426709/ si te vei cutremura vazand ce te poate astepta daca ramai cu omul asta dar mai ales daca faci un copil cu el. Te rog din suflet sa te gandesti bine la faptul ca ai o varsta la care alte femei sunt in relatii fericite si implinite, se casatoresc din dragoste, fac copii, se dezvolta pe plan profesional si isi limpezesc viitorul. Tu esti blocata, nu poti face nimic din toate astea, si timpul trece dar nimic nu se schimba pentru tine decat ca imbatranesti mai repede decat oricine din cauza traumelor pe care relatia actuala ti le aduce.
Ai mare grija, ca eu cand aveam 18 ani am ramas insarcinata cu nebunul si am facut intrerupere de sarcina si acum ma chinui sa mai raman insarcinata si mi-e foarte greu, cine stie daca am sa mai reusesc...

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alm@ spune:

Da, se foloseste de vinovatia mea ca sa continuie sa faca tot ce a faxut anii astia in care mi-a distrus sufletul, acum are scuza suprema.Dar vinovatia mea e legata mai mult de mine, pt k eu stiu cum eram inainte si mi-e sila de tot ce am devenit in anii astia. Acum indiferent cat de mult minte si ma umilesti, foloseste o singura scuza si uneori si alte suze stupide si banale. Stiu ca am fost corecta cu el si l-am ajutat mereu, am fost corecta si la faza ca am fost cu altcineva. El a mintit mereu si daca m-am prins, m-a dat dracu sau acum foloseste scuza pe care i-am oferit-o eu.

M-am saturat de umilintele lui si de manipularea lui, insa mi-e atat de greu sa accept k nu este cine credeam eu k este, k uneori se poarta frumos cu mine...ink nu pot sa accept ca am avut incredere in acest om si el mi-a facut viata un iad, lacrimi multe si pe alocuri clipe de "fericire" datorate faptului ca mereu se purta frumos si zicea k se va schimba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:


Nu stiu daca este cel mai bun sfat dar poate ca un psiholog te ar putea ajuta
Ceea ce descrii u aici este un abuz iar tu reactionezi ca o persoana care si a pierdut increderea in urma acestui abuz insa nu e timpul pierdut.Faptul ca realizezi ca nu e bine si ca trebuie sa iei atitudine este un pas inainte spun eu si este f bine.
Sper ca o sa ai puterea sa te rupi de el si sa ti continui viata fericita pentru ca esti f tanara si nimeni,absolut nimeni nu trebuie sa treaca prin asa ceva.
Mult succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1177 spune:

parerea mea e ca suferinta ta e mai mult legata, in momentul asta, de faptul ca el se vede cu fosta; fii sincera cu tine, am impresia ca in momentul asta tu te cam agati de el
lasa-l naiba in isteria lui si profita de sansa pe care o ai sa te rupi: nu stati impreuna, n-aveti nimic de impartit, duca-se invartindu-se;
nu esti nici prima nici ultima dezamagita in dragoste, in viata;

cred ca ar fi mai bine sa te bucuri ca ai scapat de un idiot, sa incetezi sa-ti mai faci rau singura (agatandu-te de el, de "vise" care n-au existat niciodata, ...); cred ca esti destul de mare sa-ti dai seama ca e f usor sa spui vorbe frumoase; ceea ce conteaza insa e comporatmentul unui om si iubitul tau numai OM nu e; si intelege ca atata timp cat ii permiti sa te calce in picioare, o va face fara scrupule; tu trebuie sa alegi: ori ramai la stadiul de masochista si incasezi fara sa te mai plangi, ori profiti de ocazia pe care o ai si il trimiti definitiv la dracu pe idiot.

succes la deschis ochii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alm@ spune:

Nu ma agat deloc de el acum si mai niciodata nu m-am agatat...acum ma deranjeaza k minte, eu imi dau seama k minte asa cum a mintit mai toata relatia si k el continua sa-mi faca viata un iad... daca vrea sa fie cu altcineva, sa terorizeze pe altcineva, nu sa continuie sa ma manipuleze si sa intoarca lucrurile in favoarea lui.

Ideea este k m-a adus intr-un stadiu de dependenta si vreau sa scap de asta.Daca el ar renunta la manipulare, mi-ar fi mult mai usor...dar nu se opreste sa spuna ca ma iubeste, sa ma invinovateasca pe mine, sa minta, sa-mi spele creierul, sa ma subjuge... Eu l-am iubit enorm, ink mai am sentimente fata de el, insa nu cum erau candva...daca el m-ar lasa in pace, mi-ar fi mai usor... sufar, o sa sufar dar sunt constienta k voi suferi o viata intreaga langa el.

Nu stiu cum sa scap de influenta mintii lui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1177 spune:

poate cu ignor poti sa scapi??
mincinos a fost dintotdeauna, so... pica scuza ca d-aia te perpelesti si suferi; si daca recunoaste ca e un mincinos iti recuperezi anii pierduti inapoi, se sterg umilintele, bataia de joc? te asigur ca nu; cui ii serveste??? nici macar tie, si o stii bine, doar ca ai nevoie de un pretext ca sa ramai "encore et encore" ancorata de el

si eu iti pot spune ca te iubesc, ca-ti aduc luna de pe cer, asta nu inseamna ca o si fac iar ca tu trebuie sa ma si crezi.
citeste mesajul lui Eleni si mai ales, intelege-l. daca nu, continua cu viata pe care o ai acum si in curand chiar ca te vei trezi singura singura si poate desfigurata de iubitelul tau, ca deh, l-a manat furia geloziei, l-ai provocat, etc.

Mergi la inceput