Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (21)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Dari_nanau, si noi suntem lafel. Se ineaca dar nu iese nimic la batista bebelusului.
Noua ne-a dat panadol si humex sirop si colagol sau ceva de genul pentru nas.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

- la multe lunite Mihai, Andrei Bogdan, Bianca Maria si Catinca Stefania
- alexa...off mamico...multa sanatate
- bulinuta ma bucur ca e mai bine..multa rabdare si sanatate
- fetelor...io am inceput cu supa strecurata din morcov, dovlecel, patrunjel, pastarnac si doua linguri de orez.apoi am pasat mai intai morcov, apoi dovlecel, azi urmeaza sa pasez si albitura...cred ca de maine o sa-i dau supa crema..mai groasa...si apoi piure...
- de luni ii dau si sucul de mere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Matza, ai grija cu humexul ala ca e expectorant, iar daca tuseste sec l-ai dat peste cap. Eu asa am patit cu Vlad dar cu alt sirop cu aceeasi substanta.

Dari, eu stiu ca prospan sirop nu are alcool, ci prospanul picaturi are alcool (citeste prospectul), la fel m-am contrazis si eu cu niste mamici ca are alcool si au citit prospectul si nu ar avea.


ADc, Lali, in principiu ne inscriem si noi la plimbare, dar sa vedem si cum e vremea. Parcul e pe undeva pe langa Biserica de la botez? Oricum stie taximetristul sa ne aduca.

ALexa, ce rau imi pare de micut ca trebuie sa aiba iara gips pe caldurile astea, pupam sa treaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

si Ilincuta mea se arunca dupa orice am in mana...nu mai zic de reviste, ca sta si le zgaraie, trage foile...ce mai...a crescut..e fetitza maresi mi-e asa dragaaaaaa........rade la toata lumea...tipa, se alinta, ofofofof

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellenii spune:

Buna si de la mine.

Eu nu reusesc sa tin pasul mai deloc desi am un copilas tare bunut. Cred ca de lene...

Urez si eu la multi ani tuturor bebelusilor care se sarbatoresc azi si va multumesc tuturor fetelor active care isi aduc mereu aminte de toti bebeii!

Eu imi inscriu comoara la categoria tantzarei sumo. Avem 5.700 la 4 luni si 1 saptamana si 63 cm. Cresterea nu a fost spectaculoasa niciodata - inca ne vin hainutele de 0-3 luni (doar ca sunt scurte la maini si picioare), iar la pampersi mai avem un pic si trecem si noi la nr. 3 - finaly!!!
La capitolul inaltime sta chiar bine, mai putin la greutate - ne-a zis ca ar fi trebuit sa aiba 6.100 dupa graficele de la OMS. Eu nu inteleg de unde atatea grame, ca doar s-a nascut cu 2.700.

Inca mai alaptez, am reusit sa scap de fisura - cum? habar nu am - minune de la Dumnezeu, ca eu imi pierdusem orice speranta. Ii dau si LP cam 150- 200 ml pe zi. Nu am inceput diversificarea si nici nu sunt prea dornica sa o incep...
As mai astepta pana la 6 luni, dar sa vedem ce o sa ne zica dr. Dupa icterul prelungit a avut tot timpul transaminazele mari la ficat si am fost trimisi sa facem niste analize mai complexe. Stau cu un morcov cam mare pana ne vor iesi rezultatele, dar sper sa fie bine.

La capitolul dureros al kg - stau destul de prost - mai am de dat jos vreo 7 din cele 21 luate, insa cu kg de prajituri si ciocolata nu cred sa se duca prea curand - doar sa fie alta minune si sa ma trezesc intr-o dimineata slaba iar... nu imi mai vine nimic, am niste sani explodati - am ajuns la cupa DD de la cupa C!!! Inainte de sarcina aveam 63 la 1,71. Acum am 70... si nici nu vor sa schimbe prefixul in minus.

As avea nevoie de o vacanta! 9 nu de forum - ca la capitolul asta sunt repetenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

adc e mortal piticul

dari

off alexa ce rau imi pare...dar ce s-a intamplat?

georgia i-am dat si homeopatele dar totul s-a schimbat dupa ce am inceput cu laptele AR - antireflux dupa ce a observat pediatra lui rares ca el avea reflux fara voma, fara regurgitare...

izish noi o sa incepem cu legume la recomandarea dr de boli de nutritie dar si a pediatrei lui rares care mi-a mai spus ca ea si din alt considerent incepe cu legumele: ei nu sunt obisnuiti cu chestii nesterile, ori legumele le fierbi

kraluca ..daca inca au colici clar nu e bine sa lw dam fructe

eleni si eu m-as inscrie la o vacanta...abia astept sa plecam recunosc...
mady cum spui tu ...fetita mare

alina abia astept sa ne vedem



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina1983 spune:

Salutare populatiune
LA MULTI ANI!!!TUTUROR BEBELUSILOR SI MAMICILOR SARBATORITE IN ULTIMA PERIOADA
Noi suntem bine,desi intru rar stiti bine ca mereu va citesc,imi pare rau de copilasii bolnaviori si m-am intristat la vestea proasta a Icai dar asta e viata merge inainte.
Noi am inceput diversificarea dupa cum bine stiti,total dif de cum e in ro,asa ca nu dau detalii pentru a nu starni scantei.Spun doar ca noi nu am papat zupa(zeama)ci direct piureuri iar acum avem dimineata masa de fructe,la pranz legume(la care am introdus destule)completam cu laptic daca doreste,sunt zile cand papa doar piure si lapticul separat la alta masa dar si zile cand vrea 100gr piure plus 50-60-10-ml laptic.
De saptamana viitoare o sa bagam si cereale iar sucurile de orice fel aici nu sunt recomandate neam,prefera apa decat sucuri care zic ei oxideaza fff repede si atunci degeaba umflu stomacelu piticii(e strict problema de aici)mare lucru nu cred ca o sa mai scriu de diversificare deoarece nu vreau sa isc discutii inutile.Ca si progrese facem tumbe de tot felu,am descoperit piciorusele si de ieri a inceput si chiuiala incet incet descopera vocea
VA DORESC TUTUROR MULTA SANATATE,LINISTE SI UN WEEKEND PLACUT


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

fetelor...se pare ca tre sa avem grija cu ouale crude nespalate...cica sunt purtatoare de Salmonella...trebuie sa spalam bine coaja de ls ou inainte sa -l preparam si apoi sa ne spalam bine pe maini dupa ce am luat contact cu oul...inainte sa punem mana pe copilasi...asta chiar nu o stiam....bulinutza..vorba ta acum..cine stie de unde o fi putut sa ia Salmonella Rares......nu zic Doamne fereste, ca ai tu vreo vina sau ceva...doar mi-a spus si mie cineva...acum na..intram in contact cu diverse chestii, alimente si se pare ca tre sa fim atente...am mai auzit cazuri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

buna ,
venim si noi de la controlul de 3 luni, mandra mea este santoasa tun am luat intr-o luna 670g acum are 5.470 mie mi se pare ca a luta putin in greutate dar dr. a spus ca a luat bine avand in vedere ca i-am schimbat lapticul si dupa vaccinul de 2 luni, o saptamana a papat ff haotic.
Si noua ne-a spus ca sa incepem diversificarea mai intai cu supa de legumele direct pireut nu zeama si dupa 2 sapt. sa introducem cerealele.

Mady nu am uitat de reteta cu crema pt. fundulet, azi am gasit-o cand am facut un pic de ordine o sa o scanez si o sa o pun pe forum.

Bulinuta bravo pt ca bebe papa fff bine si ma bucur ca Rares este bine.

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Vacanta? Si eu vreauuu...cred ca oriunde numai sa am parte de o vacanta mica, dar mai e pana acolo si inca nu avem niciun plan.

Gabrila, a luat foarte bine fetita in greutate, Vladut in luna a treia a luat 550 grame si am fost multumita, nu ai de ce sa-ti mai faci griji.

Mergi la inceput