Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Daca Georgia si Alice nu pot deloc dimineata atunci se pare ca ramane pt vineri la 10-10:30 in Herastrau.
Locul il stabileste Alina...

Noapte buna, tre sa culc Giudinesele mele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonneL spune:

Multumesc pentru urarile de La multi ani! La multi ani tuturor bulgarasilor, sa creasca mari si sanatosi! Noi suntem bine, Patricia e mai cuminte , mananca pe langa lapticul HIPP si piureuri facute de mine din caise, mere si piersici, i-am dat si borcanel HIPP ca sa testez, i-a placut, dar prefer sa i le fac eu ca sa fie proaspete si oricum si financiar e mai bine. O sa apelam la borcanele cand mergem in concediu la munte. Azi am fost la IKEA si am luat scaunul lor clasic de masa cu tavita detasabila. Nu e recomandat decat de la 6 luni, mai asteptam un pic, e practic, usor de spalat si destul de robust. Am mai luat set de bavetele, vesela pentru bebelusi, prosopele ,pernita pentru scaun si o pernita pentru ea ca sa i-o pun in laterale cand se joaca in patut. Totul a fost foarte rezonabil ca pret, scaunul plus tavita a fost aproape 90 RON si e foarte practic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Buna seara mamici.
La multi ani celor care in saptamana aceasta au serbat ziua de nastere.Bebeiisase faca mari si cumintei ,iar mamicile linistite si fericite.
Noi am ajuns in Timisoara..Andrei a fost cumintel tot drumul iar seara acazut frant de oboseala.Am facut vaccinul de 4luni ieri ,la bilant a iesit f binesi ne-a redus Vigantolul la 2 picaturi/zi.Are 7200 gr si 64(parca)cm.Suntem pe ultima suta de metrii-sambata avem botezul.
Feteledin Timisoara ce ziceti sa ne vedem luni?alegeti voi parcul si ora si eu ma conformez ,abia astept sa ne vedem cu toate si bebeii.
Va si va doresc o seara linistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Neata!

Ieri nu am intrat din lipsa de timp.

Beatrix felicitari!

Lalituza felicitari pentru dimensiuni si bebe sanatos!

Oare ce face Bulinuta cu Rares?

Cati de ce nu mai posteaza? A revenit in Ro?

Lady eu zic sa te protejezi desi nu a revenit CM, pe mine m-a innebunit dr sa nu ma bazez pe alaptatul exclusiv ca a avut cazuri cu mamici gravide. Nu de alta dar mi-a zis ca nu este uterul cicatriceal pregatit si va fi o sarcina cu probleme si probabil cu imobilizare la pat.

Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Letitia exact ca la tine, mai ales faza cu dulciurile, eu mor cand o vad cu boamboane pe fiicca-mea si mama face la fel dar o "articulez" verbal imediat.
Cand veneau in vizita si avea cea mare 1 an veneau cu ciocolata , am fost considerata mama rea ca privez copilul de dulciuri, mi-a si explicat soacra ca are nevoie copilul neaparat. Problema este ca se fac ca ma aud si se duc cu dulcele la copil.
La noi a contat mult aparitia bebelusului in distantarea ei fata de noi, constr. casei- am carat-o peste tot cu noi si ceilalti care i-au suflat in coarne de cate ori au vazut-o. Dar asta incerc sa rezolv acum situatia, sa ma mai ocup si de ea si sa-i mai fac putin voile.

O vecina- pe care o iubesc de altfel- imi explica mandra ca fiica ei sta de la 3 ani si ceva pe scaun la stomatolog pentru cariute, parerea mea . Nu trebuia sa fie cariati dintii la varsta asta, adica cariile s-au format de pe la 2 ani si ceva cand depinde de noi ce le dam sa manance si cum le periem dintii. Dupa 3 ani merg la gradinite si li se baga pe gat dulce procesat de ma doare inima cand o vad pe Sara cu cate o tampenie in mana, dar pana atunci noi suntem direct raspunzatori pentru dentita copilului.
Un alt copilas in parc care inca nu facea propozitii deci 2 ani max si dintii frontalii cariati rau , mi s-a ridicat parul in varful capului, clar in jur de 4 ani ii pierde. Ii spun bunicii, il periati pe copilas doamna seara macar? ei da il mai periez. Din tonul ei am inteles ca nu.

Mai revin cu mesaj si gata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Ma omoara Alexandra cu dormitul pe burta. Se intoarce cum opun jos si se baga cu nasul in perna mea, cersaf, paturica, ce gaseste si se culca. Trebuie sa o verific daca mai are spatiu sa poata respira, ii intorc capul, ma streseaza rau. Ieri am luat-o pana la urma era toata rosie si cu dungi pe fata de cat dormise cu fata in jos.
Sara nu dormea neam pe burta.
Ai vostrii fac asa? Ii verificati periodic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Radu doarme numai pe burta. De la 2 saptamani. Dar isi intoarce bine capul si nu m-am stresat. Cand il mai vad cu nasul in ceva (ca si lui ii place) ii intorc capul.
Acum il asez intr-o parte cand adoarme, ca nu se mai trezeste, se da doua minute pe spate, apoi iar pe o parte si dup-aia pe burta..

Neata :) dau cafeaua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Buna dimineata!

Lali, welcome! Daca ai timp cu mare placere vin la intalnire. Nu am mai zis nimic pt ca inaintea botezului m-am gandit ca esti f ocupata. Eu as propune parcul din spate de la institutul de sudura, doar ca nu cred ca e ok pt Sophia si Luiza, ele locuind cam departe de zona asta.
Si parcul copiilor e o optiune, cred ca nu e aglomerat acum, dar s-ar putea sa se fi pus de ieri taxa la intrare.
Please cele care va deplasati mai greu dar vreti totusi sa ne vedem, dati-ne o locatie, asta e cel mai greu, ziua obligat-fortat e azi sau maine ca apoi pleaca Lali.

Noi suntem bine, Cristi a dormit ceva mai ok dar tot a devenit agitat spre dimineata. Am reusit aseara sa ii dau 30ml de LP, cred ca e de ras de-a dreptul, dar e bine si atat, la san el insista in continuare si il las, peste zi e ok insa seara cantitatea de lapte chiar ar trebui suplimentata. Tot sper intr-o revenire, acum ca m-am odihnit mai bine. Se pare ca a inteles si sotul meu sa nu ma mai trezeasca fortat exact cand am reusit sa adorm pt te miri ce chestie, de ex ca Andra nu vrea sa isi puna ciorapei in adidasi

Anca, la fel face si cristi, se intoarce in somn pe burta sau pe o parte, exact ca un om mare isi cauta pozitia pt somn. Am grija sa nu ajunga la perina, dar paturica si-o mai pune si el pe fata. Acum dupa laringita stau cu un stres imens relativ la pericolul de sufocare. Cred ca never ever dupa cate am auzit (si nu de pe forum ci printre cunoscuti) nu as putea dormi decat in aceeasi camera cu bebelusul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izish83 spune:

Sa inteleg k nu a auzit nimeni de pediatra de la Grigore Alexandrescu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izish83 spune:

La Regina Maria cunoasteti vreun pediatru bun?
Am prefera sa venim in Bucuresti la controale periodice k la noi e jale.

Mergi la inceput