Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (21)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Buna fetele, nu am avut timp sa citesc tot capitolul, insa o sa recuperez eu.
Am fost la control vineri la fix 4 luni avem asa 6,700 g si 62 cm , ma declar f multumita, la nastere a avut 3,150g, deci suntem chiar in plus cu cateva sute de grame si este alaptata exclusiv, sper sa o mai tinem asa pana la 6 luni macar. Nu am inceput diversificarea inca si sper sa nu o facem prea curand desi si Dr mi-a recomandat sa ii dau suc de mere peste 2 saptamani insa nu prea as vrea , mai degraba ii dau mar copt.Asistenta de acolo mi-a promis ca imi va aduce luni lista cu ce ii pot da cand incep diversificarea , e vecina cu noi si deci nu ii e f greu sa faca lucrul asta , o draguta oricum.
In rest ce sa zic, ziua nu prea doarme, a facut vaccinul de 4 luni , a fost ok, nu a facut febra si vaccinul arata bine.Insa nu stiu ce sa fac cu somul ca nu vrea sa doarma ziua decat maxim 2 ore si astea asa leganate in brate, plimbata in carut etc,as cam vrea sa o dezvat de stat in brate dar acum cred ca e prea tarziu pt asta, devine din ce in ce mai grea iar eu nu prea mai am energie si putere sa o tin in brate, adpoarme in brate de obicei altfel nu prea vrea.
Referitor la dintisori,eu cred ca ii sparge gingia vreun dintisor, ca seara cand o curat in gurita observ ceva ca si cum m-ar intepa la deget.Am uitat sa ii spun Dr sa o verifice cum fac si eu seara :(.
Am postat un filmulet pe facebook cum rade cu voce Bianca mea , si am vazut si alte fiulmulete si poze cu bebei , superbe toate .Vinerea asta -15 iunie, este intalnirea? o sa fac tot posibilul sa ajung , cred ca am sa vin cu taxiul ca alte variante nu prea am , cu mijloacele de transport gen metrou sau troleibuz nu stiu sa ajung de aici de la mine la Hersatrau dc acolo va fi intalnirea.Iar masina noastra e ins service :(. Deci ramane taxiul.Gata sa nu va zapacesc de cap, nu mai zic nimic. la bebei si somn usor tuturor.
Revin maine sa va citesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

la multe lunite tuturor sarbatoritilor!sanatate!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Mereu uit sa spun asta si imi cer scuze ,desi si ma gandesc la bebei , asa ca le urez sarbatoritilor care au fost saptaman asta si cei care urmeaza de maine incolo " LA MULTE LUNITE SANATOASE SI PAPACIOASE!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

neata mamici

Vineri am facut vaccinul de 4 luni, am cantarit-o. Deci e dezastru clar. Iar are 2 saptamani in care nu a pus un gram. In ultima luna a luat doar 200 g si 2 cm in inaltime; extrem de putin. Cica ar fi 2 variante: ori mananca doar cat sa se mentina (asta ar fi bine) ori laptele a pierdut mult din grasimi si nu ii mai aduce aportul necesar. Ar mai fi o posibilitate, sa aiba carente de fier si d-aia sa aiba apetit mai scazut, mai ales ca mucoasele sunt cam albe (asta a zis pediatrul); fireste ca mi-a dat sa ii dau fier, dar eu o voi face abia daca ma decid sa o intep.
Asa ca o sa incerc sa ii suplimentez mesele cu LM din congelator - ala sigur e mai gras. Iar peste cateva zile sa ii introduc la o masa LP; sa vedem cum e.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Adriana fii tare!si eu am patit asa.de asta am inceput si diversificarea.plus ca mereu plangea iar acum e super ok.o alaptez in continuare.tot 2 treziri are pe noapte.rar una

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Adriana, planul tau e bun. Asa vezi daca laptele tau de acum e problema sau intr-adevar manaca putin Natalia. Cu fierul, la fel as face si eu, doar cu analize. Desi marei i-am dat fara, pe la 6 luni, dar era palida, apoi la un an cand i-am facut hemograma era inspre limita inferioara cu fierul.
Radu a avut vreo doua zile cand nu prea vroia san. Sugea foarte putin si era marait, asa ca i-am dat lapte praf, si s-a linistit. Acum mananca iar LM. Numai a de vreo doua nopti e suuuper agitat. Asera a stat treaz o ora jumate si alaltaieri o ora bine ca sta cuminte in pat si gangureste. O fi de la caldura, habar n-am..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Adriana ,tu ai dreptate in ceeace priveste fierul.Este f adevarat ca pe la 4luni depozitele de fier de la mama se cam duc.Eu am inceput sa iau din nou fier pt ca am momente cand vad stelute cand ma ridic brusc...iau fier din Orz verde - este natural,si se absoarbe f bine de catre organism.
La multi ani sarbatoritilor din ziua de azi! sa cresteti mari sanatosi si frumosi.
Daca vremea este buna si nu mai ploua azi se intalneste "trupa de pitici " din Timisoara.
Alik-k te asteptam si pe tine.Ne intalnim in parcul Carmen Silva (pe langa piata Maria) Parca Gh Doja se numea inainte stiu taximetristii .am dat adunarea intre 17.30 - 18
daca mai sunt fete care doresc sa vina noi le asteptam.
Sambata am avut botezul lu Andrei.A fost un cumintel, a plans un pic in biserica iar la restaurant a mai dormit a mai dansat ....ca de era petrecerea lui.
Adc-mimo a fost la inaltime a distrat excelent copii, iar pers cu foto chiar stie ce face .asteptam poze,album dvd si punem si aici.
o saptamana excelenta cu bulgarasi sanatosi si veseli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Adriana ,tu ai dreptate in ceeace priveste fierul.Este f adevarat ca pe la 4luni depozitele de fier de la mama se cam duc.Eu am inceput sa iau din nou fier pt ca am momente cand vad stelute cand ma ridic brusc...iau fier din Orz verde - este natural,si se absoarbe f bine de catre organism.
La multi ani sarbatoritilor din ziua de azi! sa cresteti mari sanatosi si frumosi.
Daca vremea este buna si nu mai ploua azi se intalneste "trupa de pitici " din Timisoara.
Alik-k te asteptam si pe tine.Ne intalnim in parcul Carmen Silva (pe langa piata Maria) Parca Gh Doja se numea inainte stiu taximetristii .am dat adunarea intre 17.30 - 18
daca mai sunt fete care doresc sa vina noi le asteptam.
Sambata am avut botezul lu Andrei.A fost un cumintel, a plans un pic in biserica iar la restaurant a mai dormit a mai dansat ....ca de era petrecerea lui.
Adc-mimo a fost la inaltime a distrat excelent copii, iar pers cu foto chiar stie ce face .asteptam poze,album dvd si punem si aici.
o saptamana excelenta cu bulgarasi sanatosi si veseli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Lali ma bucur ca ati avut un botez reusit si ca ati fost multumiti de prestatorii de servicii, si noi am fost incantati de ei de asta i-am recomadat.
Abia astept sa ne vedem fetelor. Sunt cam pe fuga acum.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursulet33 spune:

la multi ani sarbatoritilor de azi :)

m-am intors si eu in tara, dupa un weekend petrecut departe de copila. partea cu mulsul o data la cateva ore n-a fost deloc amuzanta, si imi parea tare rau sa arunc stiind ca acasa copilul trebuie sa manance lapte praf...dar asta e, m-am intors si am reluat alaptatul :)

partea buna macar cu mulsul este ca am avut timp sa citesc cartea cu autodiversificarea. mi-a placut si mi se par de bun simt lucrurile de acolo, asa ca asta o sa facem.

pe foarte scurt, pentru cele interesate - solidele se incep la 6 luni, inainte de asta organismul copilului nu e pregatit sa digere. Mesele de lapte raman de baza, pana spre un an - mancarea, cel putin in primele luni, se ofera numai ca sa incerce noi gusturi, texturi, sa experimenteze. Copilul se aseaza la masa in scaunelul lui (sau la mama in brate) si i se ofera in linii mari ce mananca parintii (binenteles, cu conditia ca parintii sa manance lucruri sanatoase!) - fructe, legume crude sau la cuptor, bucatele de carne, etc. Daca nu sunt probleme cu alergiile in familie sau alte motive pt a suspecta posibile alergii, nu e nici o problema sa-i oferi 2 sau mai multe legume/ fructe o data.

cel putin in prima perioada, copilul va trata mancarea ca pe orice alta jucarie - o studiaza, o apuca, o baga in gura... inca nu stie ca-i poate tine de foame. apropo, copilul nu se aseasa la masa cand ii e foame - masa pt el inseamna lapte in primele luni dupa ce incepe diversificarea, treptat o sa inceapa sa-si rareasca singur mesele de lapte si sa manance mai multa mancare.

ideea de baza este ca-i oferim mancare, dar nu-l fortam in nici un fel - daca nu-i bagam mancare pe gat, nici nu are cum sa se inece pt ca inca nu stie cum sa mute mancarea din partea din fata a gurii (unde o baga singur, repet) spre spate. Si mancam impreuna - copii imita gesturile adultilor, asa va invata ce sa faca la masa :)

binenteles ca se face mizerie, dar ne pregatim pt asta :)
avantajele ar fi numeroase - copilul se obisnuieste cu multe gusturi, invata sa se descurce singur (coordonarea intre ochi-mana-gura, cum mesteca, cum trebuie sa apuce diferite mancaruri, etc), isi controleaza singur apetitul (mananca cat are nevoie), e mult mai comod (nu trebuie sa prepari mancare separat pt el)...

asta e cartea
http://www.amazon.com/Baby-led-Weaning-ebook/dp/B0031RS2ZO/ref=sr_1_1?s=digital-text&ie=UTF8&qid=1339424608&sr=1-1



Mergi la inceput