Clasa a II-a * 2012-2013 *

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Vine vacanta
Cu trenul din Franta!!!

Maama, de cat amar de ani n-am mai cantat asta...

Maine merge si fie-mea in excursie si-i numa' zambet, abia asteapta. Serbare cred ca pe 18 avem - cel putin asa spune ea - va avea ca rol doua litere - E si Z si inca un rol de povestitor, in rest totul la comun. Ce vor face exact si cum se vor imbraca, nu stiu inca.

Cat despre premiere, chiar nu stiu cum va fi, dar presupun ca doar diplome, odata ce nu ne-a anuntat ca ar fi si coronite, nu?

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si io vreau vacanta, fi`mea nu.
Maine aflam sper detalii despre serbare, io o vreau scurtissima :-)))
Am incheiat cursul de dans, saptamana viitoare terminam cu un vernisaj si album, pictura.
Mai ramane chitara :-)
Pe vacanta tre` sa i organizez inotul :-)))
Si gata :D
Asteptam clasa a 2-a :-)))

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Vom avea si noi serbarea Abecedarului pe 20 si fie-mea e litera "L". Avem si o pelerina rosie pe care trebuie sa pun litere.
Anka tu le faci din hartie autocolanta? Crezi ca se lipesc? Eu ma gandeam sa le tai din diverse materiale dar imi cam ia timp.

La noi serbarea are mai multe parti, in ultima fiecare copil face ceva, ce vrea el, canta, danseaza, recita, etc. Fie-mea ... baleteaza, of course. Am mari emotii fiindca va face dansul de la spectacolul din iarna de la Opera, Lebedele mici din Lacul Lebedelor, dar acolo erau 4 fetite care se tineau unele de altele, iar singura e mult mai greu. Si mai ales ca are un public nefamiliarizat cu baletul.

Mie imi plac serbarile mult. Si cand eram mica imi placeau. Nu le consider o demonstratie a ceea ce a invatat copilul, ci o modalitate de distractie pentru copilasi. Si Ioana e mare fan serbari.

Pana atunci insa avem alte emotii, duminica, spectacolul de la Opera. Sa ne tineti pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Lamuriti-ma si pe mine va rog in ce consta serbarea abecedarului? La noi e abia sapt viitoare.Mercic.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Naty, da le fac din hartie autocolanta. De lipit se lipesc, acusica am facut proba. Acum...nu stiu cat vor rezista in conditiile serbarii - agitatie, caldura, agatat in fustele fetelor - Daca ar fi pelerina mea le-as capsa discret insa nu e si nu imi permit sa o dau inapoi capsata.
Acum sunt in cautare de sabloane pt literele astea... daca stiti ceva. Ca ma loveam tot timpul de ele si acum, cand am nevoie, nu le mai gasesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Anka buna idee cu capsatul, asa voi proceda (e pelerina noastra).

Ieri ne-a anuntat doamna de balet ca de luni Ioana incepe intensiv, in fiecare zi pana la sfarsitul lui iulie cand plecam in Italia (cu exceptia unei saptamani cand mergem la mare).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Salutare,

Da, si eu astept cu ardoare vacanta, de fi-miu nu mai vorbesc. O sa fie cam complicat, ca daca sta in Bucuresti, tre sa mearga la after (ma rog, in gradinita), si-o sa comenteze. Daca-l duc la bunici, n-o sa poata face tenis, si-o sa comenteze. Of. Pana la urma om vedea cum facem, antrenorul de tenis tot insista sa treaca la 5 antrenamente pe saptamana insa mie mi se pare mult pentru el si greu pentru mine....pe de alta parte toata vara doar n-am sa-l tin doar in caldura de Bucuresti, e si pacat, din moment ce are bunici si merge cu placere la ei....

De serbare nu stiu mare lucru, imi tot spune ca face repetitii dar nu divulga nimic altceva...cine stie ce costum am sa fac eu cu o noapte inainte.

Sunt varza de oboseala, e clar, nici cand eram eu scolar nu am asteptat vacanta cu atata nerabdare.....

Va pup.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

mina,sunt perfect de acord cu tine!In fiecare dimineata(cand ma trezesc cu mult mai devreme ca sa fac pachetel,sa beau cafeaua etc) ma intreb daca imi doream atat de tare sa vina vacanta...cand eram eu la scoala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Va salut si eu din nou, n-am mai intrat de mult din cauza unor probleme de sanatate.

Al meu copil e super obosit. Ultimul caiet pe care l-a umplut la germana parca nici nu mai e al lui ... Greseste mai mult, nu se mai concentreaza, mai ales ca nu mai reusesc sa-l culc seara mai devreme de 9:30 sau 10.
A fost week-end-ul trecut in excursie cu clasa in Delta si asta l-a obosit si mai mult.
Mie mi se pare semestrul asta ingrozitor de lung si tare disproportionat fata de primul.

Abia asteptam vacanta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Da, Lali, asa este. Lung si labartat, fragmentat cu zile libere care mai mult i-au scos din ritm. Astept vacanta asta cum n-am asteptat nicio vacanta in viata mea de elev! Plus ca al meu cu toate antrenamentele lui ...engleza de zi cu zi dela scoala....se aduna! A inceput sa dea rateuri, la romana mai ales, se grabeste si mananca litere, luni au evaluare, sper sa se concentreze si sa treaca cu bine peste. Ma mai supar si eu pe el, ca daca n-ar sti, as intelege, insa el greseste ca se grabeste, ca vrea sa fie primul...

Mergi la inceput